REKLAMA

Szałamacha: Nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki

2016-01-27 11:28
publikacja
2016-01-27 11:28

Minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił w środę, że nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki, dlatego zwołanie posiedzenia sejmowej komisji finansów w tej sprawie jest zasadne.

fot. FRANCOIS LENOIR / / FORUM

Minister finansów Paweł Szałamacha był pytany w środę przed posiedzeniem Sejmu przez dziennikarzy o potrzebę zwołania komisji finansów. "Oczywiście, że komisja ma sens, bo banki podwyższają opłaty i nie mają podstaw do tego" - powiedział.

We wtorek PKO BP ogłosił zmianę taryf i opłat. Po tej decyzji przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski zapowiedział, że zaprosi m.in. prezesa PKO BP na posiedzenie komisji.

Zaplanowane obecnie zmiany koncentrują się przede wszystkim na usługach, które posiadają swoje odpowiedniki dostępne bezpłatnie w promowanych kanałach m.in. w ramach bankowości elektronicznej lub mobilnej. Przykładem może być opłata za wydruk salda w bankomacie, które równocześnie jest bezpłatnie dostępne internetowo i mobilnie. Również płatną autoryzację kodami z karty-zdrapki można zastąpić bezpłatnymi i wygodnymi kodami przesyłanymi SMS-em.

Reklama

– PKO Bank Polski to kolejna już instytucja, która zdecydowała się wprowadzić podwyżki za podstawowe usługi. Wcześniej zrobiły to już mBank, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank czy Bank Pocztowy. Na łamach portalu dyskusja.biz pisałem wówczas, że tylko kwestią czasu jest wzrost opłat w pozostałych bankach – także tych „państwowych”. Za podwyżki w dużym stopniu odpowiada zamiar wprowadzenia podatku bankowego. Podnosząc opłaty banki będą próbowały przerzucić koszty nowej daniny na swoich klientów – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Pod koniec października zeszłego roku Szałamacha, jeszcze przed objęciem funkcji w MF mówił, że przerzuceniu kosztów podatku bankowego na klientów może zapobiec państwowy bank PKO BP. "Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice, stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze" - mówił.(PAP)

tgo/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (151)

dodaj komentarz
~mari
Chyba nie macie świadomości, że podatek bankowy pożera 42% zysków banku.
~dkk
Jak Pan Minister chciał dalej zarządzać w banku, to trzeba było zostać w banku. Jakie teraz Pan Minister ma podstawy do wygłaszanych opinii?
~opty
....a bank pocztowy i pko bp podnosi opłaty,czy te banki nie są zależne od od rządu? ...a może by tak szybkie dymisje dla dyrekcji ?
~op
No właśnie, jako właściciel mogą powiedzieć, że bank ma nie podnosić opłat.
Dzięki temu mieliby więcej klientów z innych co podnoszą.
~owner
Na wlasne zyczenie mamy najgorszy rzad i najgorszego prezydenta od 1989 roku. Polak jak zwykle madry po szkodzie.
~Cash
Panie Kojak! Nie zna Pan chyba krzywej Laffera (wiem, wiem teoria keynesowska ma to głęboko w d...ie). Wasza polityka zwiększania opodatkowania skończy się marnie dla nas wszystkich (Wy nie musicie się martwić, wszak wypłacacie sobie pensje z naszych podatków i jak nie starczy to będziecie redukować wydatki uprzednio wypłacając sobie Panie Kojak! Nie zna Pan chyba krzywej Laffera (wiem, wiem teoria keynesowska ma to głęboko w d...ie). Wasza polityka zwiększania opodatkowania skończy się marnie dla nas wszystkich (Wy nie musicie się martwić, wszak wypłacacie sobie pensje z naszych podatków i jak nie starczy to będziecie redukować wydatki uprzednio wypłacając sobie wynagrodzenie). Nie chcę krakać, ale zanosi się na wielkie gospodarcze dupnięcie na świecie, Polska jako mały, nieznaczący ekonomicznie kraj jak zwykle będzie ofiarą zawirowań. Zobaczymy o ile więcej będziemy musieli zapłacić my wszyscy za finansowanie deficytu budżetowego, który będzie dużo większy niż zakładacie w ustawie budżetowej z uwagi na mniejszy wzrost PKB i mniejsze wpływy do budżetu głównie z podatków pośrednich, które stanowią lwią część dochodów. Taką politykę może prowadzić gość po zawodówce (bez obrazy dla absolwentów tych jakże potrzebnych temu krajowi szkół). Jak to mówią anglosasi "no brainer", w tym wypadku można to zmodyfikować na "brainless solution". Za kilka kwartałów będziemy czytać, że coś poszło nie tak, pomysł był za......sty, a wyjdzie jak zwykle, czyli maszyna gwizda, tylko kierowca............ nie ten :-)
~Obserwator
Szanowny Panie Ministrze. W krótkim czasie po pędziliście wielu prezesów z ich najbliższą i nie co dalszą świtą. Chciałbym Pana zapytać kiedy zrobi Pan porządek z prezesem PKO BP? Ten jegomość odkąd pojawił się w tym banku udawadnia, że jest kiepskim zarządzającym. Typowy kumpel speca od lania z kranu ciepłej wody. Bierny Mierny Szanowny Panie Ministrze. W krótkim czasie po pędziliście wielu prezesów z ich najbliższą i nie co dalszą świtą. Chciałbym Pana zapytać kiedy zrobi Pan porządek z prezesem PKO BP? Ten jegomość odkąd pojawił się w tym banku udawadnia, że jest kiepskim zarządzającym. Typowy kumpel speca od lania z kranu ciepłej wody. Bierny Mierny ale Wierny. Nie jest przypadkiem, że w kolejnej firmie (wcześniej TFI Pioneer) jego sukcesem jest utrzymywanie za wszelką cenę stołka. Czas mu "podziękować" i postawić karton do spakowania.
~SZ
Jestem idiota. Wierze panu ministrowi, ze nie ma podstaw aby banki podnosily oplaty w zwiazku z wprowadzeniem podatku bankowego.
~Milk
Jak mozna prywatnemu bankowi kazac obnizyc oplaty . Jezeli do mnie firma nalezy to moge ustalac oplaty jakie chce, to ludzie zdecyduje czy przyjda do mnie czy do konkurencji.
Skoro jest taki dobry to np. niech zrobi ustawe nakazujaca deweloperom sprzedawac w Warszawie mieszkania w cenie 1 tys/ m i mozna podac setki innych przykladow.
Jak mozna prywatnemu bankowi kazac obnizyc oplaty . Jezeli do mnie firma nalezy to moge ustalac oplaty jakie chce, to ludzie zdecyduje czy przyjda do mnie czy do konkurencji.
Skoro jest taki dobry to np. niech zrobi ustawe nakazujaca deweloperom sprzedawac w Warszawie mieszkania w cenie 1 tys/ m i mozna podac setki innych przykladow.
Dobrze by bylo zeby te Kacze srodowisko wzielo sie za prawnikow i obnizylo oplaty u adwokata , radcy prawnego czy notariusza , ale Kaczak oczywiscie ich nie ruszy.
~marek
PiS teraz się weźmie za sterowanie opłatami w prywatnych bankach. Czy nikt nie widzi, że to powrót do komuny, gdy partia rządząca decyduje o wszystkim w gospodarce? Tego chce Kaczyński. Nic dziwnego, że PiS współpracuje z takim specjalistami jak Stanisław Piotrowicz czy Wojciech Jasiński - którzy w PRL-u byli wieloletnimi członkami PZPR.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki