Minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił w środę, że nie ma podstaw do podnoszenia opłat przez banki, dlatego zwołanie posiedzenia sejmowej komisji finansów w tej sprawie jest zasadne.


Minister finansów Paweł Szałamacha był pytany w środę przed posiedzeniem Sejmu przez dziennikarzy o potrzebę zwołania komisji finansów. "Oczywiście, że komisja ma sens, bo banki podwyższają opłaty i nie mają podstaw do tego" - powiedział.
We wtorek PKO BP ogłosił zmianę taryf i opłat. Po tej decyzji przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski zapowiedział, że zaprosi m.in. prezesa PKO BP na posiedzenie komisji.
Zaplanowane obecnie zmiany koncentrują się przede wszystkim na usługach, które posiadają swoje odpowiedniki dostępne bezpłatnie w promowanych kanałach m.in. w ramach bankowości elektronicznej lub mobilnej. Przykładem może być opłata za wydruk salda w bankomacie, które równocześnie jest bezpłatnie dostępne internetowo i mobilnie. Również płatną autoryzację kodami z karty-zdrapki można zastąpić bezpłatnymi i wygodnymi kodami przesyłanymi SMS-em.
Reklama– PKO Bank Polski to kolejna już instytucja, która zdecydowała się wprowadzić podwyżki za podstawowe usługi. Wcześniej zrobiły to już mBank, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank czy Bank Pocztowy. Na łamach portalu dyskusja.biz pisałem wówczas, że tylko kwestią czasu jest wzrost opłat w pozostałych bankach – także tych „państwowych”. Za podwyżki w dużym stopniu odpowiada zamiar wprowadzenia podatku bankowego. Podnosząc opłaty banki będą próbowały przerzucić koszty nowej daniny na swoich klientów – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.
Pod koniec października zeszłego roku Szałamacha, jeszcze przed objęciem funkcji w MF mówił, że przerzuceniu kosztów podatku bankowego na klientów może zapobiec państwowy bank PKO BP. "Wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, złoży oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdy tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas działając w takiej logice, stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze" - mówił.(PAP)
tgo/ son/