Milion klientów PKO BP zapłaci więcej za drapanie

analityk Bankier.pl

Nowy cennik w PKO Banku Polskim zacznie obowiązywać od maja. Jedną z wprowadzanych zmian jest podwyższenie opłaty za wykorzystanie kodów z karty zdrapki służących do autoryzacji transakcji. Warto pomyśleć o zamianie karty kodów na bezpłatne smsy.

Kody z kart zdrapek służą do autoryzacji transakcji. Dziś PKO Bank Polski nalicza za wykorzystanie jednego kodu 10 groszy. Zgodnie z nowym cennikiem, taka operacja będzie kosztować 29 groszy. Opłata za korzystanie z kodów na zdrapce naliczana jest pod koniec miesiąca. Dla klientów, którzy zlecają sporo przelewów taka zmiana będzie oznaczała wzrost kosztów korzystania z rachunku.

Tej opłaty można jednak uniknąć zamieniając kody zdrapki na bezpłatne smsy autoryzacyjne. Dyspozycję zmiany metody autoryzacji można zlecić w systemie bankowości internetowej iPKO. Kod jednorazowy będzie przychodził smsem na wskazany przez klienta numer telefonu w momencie wykonywania transakcji.

Kody sms są obecnie najczęściej stosowaną metodą autoryzacji transakcji w bankach działających w Polsce. Oprócz nich możemy jeszcze spotkać tokeny sprzętowe i tokeny GSM (instalowane na komórce). Autoryzację w postaci smsów PKO Bank Polski wdrożył w 2011 roku, ale wciąż ze zdrapek korzysta ponad milion klientów banku. PKO BP na koniec III kwartału 2015 roku prowadził 6,6 mln rachunków osobistych i obsługiwał  8,9 mln klientów.

Czy rachunki bankowe są warte swojej ceny? Ile rzeczywiście kosztuje utrzymanie konta? Jak zareagowaliby Państwo na zmiany opłat? Jakie podwyżki byłyby nie do przyjęcia? Zapraszamy do podzielenia się opiniami w badaniu Bankier.pl.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kox

Dostałem właśnie pismo od tego banku i okazuje się, że zdrożeje nie tylko opłata za zdrapki ale również za przelewy internetowe z 0,99 na 1,20 zł.

! Odpowiedz
1 3 ~Le

Smsy nie są za darmo tylko kto inny na nich zarabia na dodatek łatwiej oszukiwać.

! Odpowiedz
9 6 ~alllllllllllll

Wiadomo której władzy to zawdzięczamy, a myślę,że to dopiero początek wszelkich podwyżek. Ciekawe co będzie w przyszłym roku

! Odpowiedz
0 2 ~dddd

To ma akurat zachęcić do zmiany karty na kody SMS.

! Odpowiedz
0 1 ~nemo

Wojna

! Odpowiedz
4 8 ~max90

Te zdrapki są bardziej bezpieczniejsze niż sms na telefon.
Przecież istnieje duże prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu i przejęcia sms-a przez internetowych złodziei.
Jeżeli już to zdrapki powinny być zastąpione tokenem sprzętowym a nie programowym.

! Odpowiedz
1 1 ~msm

Ile jesteś gotów zapłacić za token sprzętowy?
Produkcję, dostarczenie do klientów i ewentualne wymiany.
Jaką prowizję twoim zdaniem powinien naliczyć bank?

! Odpowiedz
0 1 ~63procentzmaturyzpol

haha "bardziej bezpieczniejsze"

! Odpowiedz
0 1 ~hm odpowiada ~msm

Ja mam w innym banku i nic za niego nie zapłaciłem od 10 lat. W przypadku zguby jego ponowne wyrobienie kosztuje 100zł i to tyle.

! Odpowiedz
2 16 ~JJ

Jeśli chodzi o frankowiczów, to niestety ich nie żałuję. Sama miałam kredyt we frankach i płaciłam ratę dużo niższą niż w złotówkach. Płacąc ratę po podwyżce waluty i tak była ona niższa niż ta, którą wzięłabym w złotówkach. Więc i tak zaoszczędziłam.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl