REKLAMA

Strajk nauczycieli za pasem

2019-10-14 14:50
publikacja
2019-10-14 14:50

Dzień Nauczyciela wypadł w tym roku w przeddzień rozpoczęcia akcji informacyjnej, która ma poprzedzać strajk włoski zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

fot. Tomasz Kluczynski / / FORUM

Jak mówi Sławomir Broniarz w rozmowie z Portalem Samorządowym, 22 października 2019 r. formalnie rozpocznie się protest włoski. Tego dnia ZNP ma podjąć uchwałę w sprawie strajku, jednak od 15 października rozpocznie się intensywna akcja informacyjna. 

Strajk włoski jest dość osobliwą formą protestu, dlatego też w wywiadzie padło pytanie, po czym rodzice poznają, że nauczyciele biorą w nim udział. - Zakładamy, że nauczyciele w danej szkole, np. w Szkole nr 1 w Rawie Mazowieckiej, poinformują rodziców o tym, że uczestniczą w proteście włoskim i poinformują ich także o zakresie tego protestu. Rodzice dowiedzą się np. że wycieczka szkolna organizowana ma być za zgodą nauczyciela, a nie na podstawie polecenia dyrektora szkoły, że jako opiekun nie może na nią jechać rodzic, bo nie ma do tego kwalifikacji, chyba że jest np. harcmistrzem, oraz że ta wycieczka ma się odbywać na zasadach określonych w rozporządzeniu, czyli że nauczyciel musi mieć czas na 11-godzinną przerwę w sprawowaniu opieki nad dziećmi. Bo to wbrew pozorom leży także w interesie dzieci - mówi Broniarz w rozmowie z Portalem Samorządowym. 

Strajk, jak przekonuje prezes ZNP, nie oznacza zamknięcia szkół, jednak będzie on bezterminowy. 

- (...) nauczyciele będą robili wszystko, czego wymaga od nich statut szkoły oraz art. 42 ustawy Karta Nauczyciela, a jednocześnie nie będą robili tego, czego prawo oświatowe oraz statut szkoły, który stanowi podstawę życia szkolnego, od nich nie wymagają - wyjaśnia Broniarz.

Jak zatem będzie wyglądał? ZNP ma przygotować opracowanie, które rozwieje wątpliwości, ale z wypowiedzi szefa związku wynika, że będzie to dotyczyło między innymi zaprzestania finansowania ze środków własnych pomocy szkolnych przez nauczycieli. 

WS

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
aerk
Najbardziej wkurza mnie wmanipulowanie dzieci w brudną politykę. Chodzi mi o to zdjęcie na początku
antek10
Nauczyciele mają za dużo dni wolnych. Kazdy by tak chciał. - 3 miesiace w roku wolnego super
jes
Pracując 18h zamiast 40h czyli zostaje 5 miesięcy w roku. Od tego odejmij wakacje, ferie, rekolekcje, dzień nauczyciela i dodaj, że są grupą zawodową biorącą najwięcej L4. I masz portret zapracowanego nauczyciela.
drabio
Ja popieram nauczycieli, byle Banaś może czerpać korzyści z "wynajmu pokoi na godziny", dostawać prezenty od starszych bezdzietnych ludzi. A.tu człowiek uczy się, pracuje w.trudnych warunkach bo rodzice, bo dyrektor do tego dochodzi ksiądz, syn radnego wynikający bezkarnie różne numery. Kto to wytrzyma? A.tu Ja popieram nauczycieli, byle Banaś może czerpać korzyści z "wynajmu pokoi na godziny", dostawać prezenty od starszych bezdzietnych ludzi. A.tu człowiek uczy się, pracuje w.trudnych warunkach bo rodzice, bo dyrektor do tego dochodzi ksiądz, syn radnego wynikający bezkarnie różne numery. Kto to wytrzyma? A.tu za kilka lat sprzątaczka będzie zarabiała lepiej bo prezes obiecał. Zacytuję klasyka: "takie Rzeczpospolite jakie jej młodzieży chowanie" niech zaczną dbać o ludzi a nie siedzenie na doopie i drapanie kota za uszami.
pluto85md
Nie chcieliście akcji strakowej przed wyborami, bo zbyt upolityczniona. To jest po wyborach i powinno być ok, skupianie się na merytoryce, tyle ze TVP znów coś na nauczycieli znajdzie.
grzegorzkubik
Każdy tydzień strajku to o tydzień niższa wypłata:)
jkendy
Niestety efekt propagandowy podwyżki dla nauczycieli jest za mały żeby ją dostali. Wszystko poszło promocję nieróbstwa i meneli.
and00
Brawo, wreszcie zavzna pracować, a nie tylk 13,5h przy tablicy.
Czy pozostałe godziny będą spędzać w szkołach, bo teoretycxnie maja 40 h pracy, odliczajec przerwy na papierosa co 45 minut
momotaro
Czy to nie Broniarz siedział w pierwszym rzędzie blisko Schetyny na ostatnim przedwyborczym spędzie KO? Wybory jak zwykle przegrane to i strajk można zacząć. Oczywiście strajk będzie apolityczny. Hahaha.
zzibi2
tak samo jak apolityczne są teraz media czy apolityczny związek zawodowy solidarność

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki