REKLAMA

Stopa referencyjna NBP zamiast WIBOR-u?

2017-02-15 09:18
publikacja
2017-02-15 09:18
fot. bankier.tv / Bankier.tv

[Aktualizacja 11.30] Zastosowanie stopy referencyjnej NBP w zakresie ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych, zamiast stawki WIBOR? Okazuje się, że pomysł nie jest nowością i funkcjonował w latach 80. Dlaczego z niego zrezygnowano? Czy to rozwiązanie będzie lepsze dla klientów? O komentarz poprosiliśmy Tomasza Mironczuka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Morawiecki: Zastąpienie WIBOR-u stopą ref. NBP jednym z rozważanych wariantów

Zastąpienie WIBOR-u stopą referencyjną NBP jest jednym z rozważanych wariantów - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Onet.pl. Dodał jednak, że mogłoby się to wiązać z wyższymi opłatami dla kredytobiorców w warunkach wyższej inflacji i stóp procentowych.

Zapytany o możliwość zastąpienia stawki WIBOR stopą referencyjną NBP, Morawiecki powiedział: "Rozważamy rożne warianty, ale nie ma jeszcze żadnej decyzji. Tutaj ważny jest jeden element, a mianowicie stała stopa procentowa - żebyśmy nagle nie zostali złapani w pułapkę ofsajdową jako kredytobiorcy kredytów hipotecznych w szczególności i żebyśmy nie musieli zapłacić więcej za ten kredyt za parę lat w związku z tym, że stopy procentowe pójdą w górę".

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesu"

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~53jaro
Sterowanie ręczne zamiast stawek procentowych WIBOR-u jest zabójcze dla kredytobiorców.Dlaczego?. Oprocentowanie obrotu międzybankowego (WIBOR) jest odporniejsze na inflację i na naciski polityczne.Stopa referencyjna NBP będzie budowana z wyprzedzeniem inflacji .Kredyty hipoteczne będą obciążane"z wyprzedzeniem" Sterowanie ręczne zamiast stawek procentowych WIBOR-u jest zabójcze dla kredytobiorców.Dlaczego?. Oprocentowanie obrotu międzybankowego (WIBOR) jest odporniejsze na inflację i na naciski polityczne.Stopa referencyjna NBP będzie budowana z wyprzedzeniem inflacji .Kredyty hipoteczne będą obciążane"z wyprzedzeniem" wzrastająca inflacją.Miłego dnia.
~malma
myśle że ten rzad nie ma ludzi kompetentnych albo udają głupa bo od kąd rzadza nic nie poprawiło się frankowiczom poza tym że zadłuzenie wzrasta, raty rosną , Kaczyński nas totalnie olał, ale też odnosze wrażenie że frankowcy jakby już się nie buntuja nie ma protestów czyżby 500+ zadowoliło poniektórych co myśle że ten rzad nie ma ludzi kompetentnych albo udają głupa bo od kąd rzadza nic nie poprawiło się frankowiczom poza tym że zadłuzenie wzrasta, raty rosną , Kaczyński nas totalnie olał, ale też odnosze wrażenie że frankowcy jakby już się nie buntuja nie ma protestów czyżby 500+ zadowoliło poniektórych co ten datek otrzymują?
~LeMing
no właśnie frankowicze gremialnie głosowali na Dudę i PIS . i treraz czują się mega rozczarowani. że pis nie rozwiązał ich problemu. Prawda? Jak tak was słucham malma et consortes to pękam ze śmiechu. Braliście kredyty we frankach na własne ryzyko. kurs zwalił się za rządów po. głosowaliście na po. A nie na pis.no właśnie frankowicze gremialnie głosowali na Dudę i PIS . i treraz czują się mega rozczarowani. że pis nie rozwiązał ich problemu. Prawda? Jak tak was słucham malma et consortes to pękam ze śmiechu. Braliście kredyty we frankach na własne ryzyko. kurs zwalił się za rządów po. głosowaliście na po. A nie na pis. a teraz mówicie, że pis "się nie wywiązuje z obietnic wyborczych". czy wy jesteście normalni?i
~Xyz
Stopa NBP to odpowiada bonom 7-dniowym, a kredyty są indeksowane stawkami o dłuzszym terminie zapadalności. Marzy się komuna i sterowanie ręczne przez rząd gospodarką.
~LeMing
Możecie sobie pomarzyć. Komuna już nie wróci.
~asd
banki to mają kapitał jak im spłacisz swój kredyt wszak udzielaja lredytu mając dla niego 15% zabezpieczenia rezta to wirtualnosć.tak samo z wartością akcji.spółka wypuszcza akcje za 20mln a opłaca tylko 4mln .i czeka aż zeją na rynku i pokrywa resztę z tego zysku
~Jarek
"żebyśmy nie musieli zapłacić więcej za ten kredyt za parę lat w związku z tym, że stopy procentowe pójdą w górę" - no gościu jak to wprowadzisz, OK. Ale równocześnie posprzątanie a dotychczasowego bałaganu ! Patrz, frankowicze, banki obeszły nawet lichwę patrząc na RRSO ! Fakt kwota cały czas jest "żebyśmy nie musieli zapłacić więcej za ten kredyt za parę lat w związku z tym, że stopy procentowe pójdą w górę" - no gościu jak to wprowadzisz, OK. Ale równocześnie posprzątanie a dotychczasowego bałaganu ! Patrz, frankowicze, banki obeszły nawet lichwę patrząc na RRSO ! Fakt kwota cały czas jest nieznana - kolejny wałek. Indeksacja OK - ale do raty, nie kapitału !!!
~wzroststóp
Jak zlikwidują wibor wszyscy będą musieli podpisać aneksy do umów i jak stopy pójdą ostro w górę odetnie im to drogę procesową, którą teraz wybrali co niektórzy frankowcy. Rząd dobrze kombinuje.
~Jagna odpowiada ~qaz
nie myli. WIBOR ma związek z kredytami złotówkowymi.
W kredytach zlotowych równiez sa klauzule abuzywne, Na tych co ruszą do sądów, może czekać zimny prysznic w postaci aneksu, w którym bank przemycil jakies tam zapisy.
Ten problem w tej chwili ma czesc frankowiczow.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki