REKLAMA

Oprocentowanie lokat spada, a będzie jeszcze gorzej [DepoTracker Bankier.pl]

Monika Dekrewicz2020-04-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-16 06:00
Oprocentowanie lokat spada, a będzie jeszcze gorzej [DepoTracker Bankier.pl]
Oprocentowanie lokat spada, a będzie jeszcze gorzej [DepoTracker Bankier.pl]
/ Bankier.pl

Średnie oprocentowanie najlepszych lokat kwartalnych było w ubiegłym miesiącu najniższe od początku 2018 r. - wynika z analizy Bankier.pl. Dotyczy to zarówno lokat na 10 tys. zł i to bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków, jak i depozytów na 100 tys. zł. Niewiele lepiej jest z ofertami na 12 miesięcy.

Na wzór HipoTrackera Bankier.pl pokazującego zmiany na rynku kredytów hipotecznych startujemy z nowym, kwartalnym raportem, którego bohaterem są lokaty terminowe.

DepoTracker Bankier.pl będzie pokazywał, jak zmienia się w czasie oprocentowanie najlepszych lokat na rynku. Za "najlepsze lokaty" uznawać będziemy pięć najwyżej oprocentowanych lokat w danym miesiącu, na określony termin i kwotę.

Informacje o średniej stawce najwyżej oprocentowanych propozycji czerpiemy z publikowanych regularnie od lat rankingów lokat Bankier.pl. Jako punkt startowy do naszych badań wybraliśmy styczeń 2018 r. Biorąc pod uwagę rodzaje lokat, które najczęściej interesują deponentów, DepoTracker będzie analizą:

  1. najlepszych lokat 3-miesięcznych dla kwot do 10 tys. zł - z dodatkowymi warunkami i bez dodatkowych warunków,
  2. najlepszych lokat 3-miesięcznych i 12-miesięcznych na 100 tys. zł.

W tym zestawieniu nie ma przypadku. Lokaty kwartalne z tak zwanymi gwiazdkami (opisane w punkcie 1) już od dawna nie schodzą z pozycji najwyżej oprocentowanych na rynku. Promocyjne oferty na niskie kwoty to obiekt zainteresowania wyjadaczy wisienek, którzy nie chcą zamrażać kapitału na długo. Oferty z dodatkowymi warunkami porównujemy z depozytami bez takich wymogów.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (punkt 2) to z kolei propozycje dla posiadaczy większego kapitału, którzy część swoich środków chcą wpłacić na bezpieczny depozyt. W tym przypadku konfrontujemy depozyty krótkoterminowe i długoterminowe – na 3 i 12 miesięcy.

Lokaty kwartalne na 10 tys. zł (dla polujących na okazje)

Depozyty 3-miesięczne na 10 tys. zł z dodatkowymi warunkami to od dawna najwyżej oprocentowane oferty na rynku. To właśnie na lokatach na ten okres można było do niedawna otrzymać maksymalną stawkę w wysokości 4 proc. rocznie w kilku bankach.

Średnie oprocentowanie pięciu najwyżej oprocentowanych ofert przez kilka miesięcy wynosiło dokładnie tyle, ile wspomniany maks. – od sierpnia 2018 r. do czerwca 2019 r. z przerwą w styczniu i lutym ubiegłego roku. Od lipca średnia zaczęła jednak sukcesywnie spadać i w marcu 2020 r. wyniosła 3,60 proc. w skali roku. To najniższy poziom od ponad dwóch lat. Z pięciu ofert na 4 proc. w czerwcu 2019 r. pozostały tylko dwie, a do najwyżej oprocentowanej piątki załapała się propozycja na 2,70 proc. rocznie.

fot. / / Bankier.pl

Mimo że od stycznia 2018 r. średnia stawka piątki najwyższej oprocentowanych lokat kwartalnych bez wymogów towarzyszących utrzymywała się na zdecydowanie mniej stabilnym poziomie, to podsumowanie obecnej sytuacji jest takie samo, jak w przypadku lokat z tzw. gwiazdkami. Badana przez nas średnia odnotowała w marcu br. najniższy poziom od początku 2018 r. (1,52%). Swój marsz w dół skali rozpoczęła trochę szybciej, bo równo rok wcześniej – w marcu 2019 r. Dla porównania maksymalna stawka dostępna w lutym 2019 r. wynosiła 3,10 proc. rocznie, ponad rok później było to już 2 proc. w stosunku rocznym.

fot. / / Bankier.pl

Biorąc pod uwagę ostatni kwartał, średnia lokat z dodatkowymi warunkami spadła nieznacznie bardziej – z 3,66 do 3,60 proc. w skali roku. Spadku o 0,06 pp. należy upatrywać w obniżce oprocentowania Lokaty Mobilnej (Getin Noble Bank) z 3,00 na 2,70 proc. rocznie oraz wycofaniu z oferty Lokaty dla nowego klienta (Alior Bank). W przypadku standardowych depozytów była to zmiana z 1,56 na 1,52 proc. rocznie. Cięcie przeprowadził w tamtym czasie Idea Bank na Lokacie NR oraz Nest Bank na Nest Lokacie. Lokata Tradycyjna od Getin Noble Banku doczekała się natomiast podwyżki.

Lokaty bankowe na 100 tys. zł (dla zwolenników bezpiecznego oszczędzania)

Osoby ze znacznie wyższym kapitałem nie będą zaprzątały sobie głowy ofertami z ograniczoną kwotą maksymalną do 10 lub 20 tys. zł. Z myślą o zwolennikach bezpiecznego oszczędzania ze znacznie grubszym portfelem sprawdzamy średnią najlepszych ofert na dwa terminy – 3 miesiące oraz 12 miesięcy.

Wykres prezentujący średnią pięciu topowych ofert na 100 tys. zł na okres 3 miesięcy wykazuje się takim samym trendem, jak poprzednio omawiane. W ciągu ostatnich dwóch lat średnia osiągnęła swoją maksymalną wartość dwukrotnie – w marcu 2018 r. i w marcu 2019 r. Od kwietnia ubiegłego roku zaczęła jednak spadać i według ostatnich danych wynosi 2,12 proc. rocznie, czyli o 0,92 pp. mniej niż rok wcześniej. Za spadek o 0,08 pp. w ostatnim kwartale odpowiedzialna jest obniżka oprocentowania na Lokacie na Start (BNP Paribas Bank Polska) i Lokacie na nowe środki (Getin Noble Bank).

fot. / / Bankier.pl

Podobnie wygląda krzywa przedstawiająca średnie oprocentowanie lokat rocznych, choć trzeba podkreślić, że jest ona bardziej płaska. Mimo że depozyty o dłuższym terminie powinny dawać większy zysk, to maksymalna stawka odnotowana w lutym 2019 r. była niższa od tej, którą dało się uzyskać zaledwie dwa tygodnie później na depozytach kwartalnych. To kolejny argument za tym, że lokaty na 3 miesiące są chętniej wybierane przez banki na promocyjne oferty. Dane z ostatnich miesięcy pokazują jednak, że po serii obniżek depozyty roczne wpasowały się w regułę, zgodnie z którą zamrożenie kapitału na dłużej powinno przynieść większy procent. Od września 2019 r. średnie oprocentowanie pięciu najlepszych ofert na ten okres jest wyższe od średniej opisującej lokaty kwartalne.

fot. / / Bankier.pl

Ostatnie miesiące nie były jednak łaskawe dla zwolenników lokat 12-miesięcznych. W lipcu 2019 r. badana średnia była najniższa od początku 2018 r. i zatrzymała się na poziomie 2,20 proc. w skali roku. Obecnie wynosi niewiele więcej, bo 2,28 proc. w skali roku. W stosunku do grudnia 2019 r. jest to wzrost o 0,05 pp. spowodowany m.in. wzrostem stawki na Lokacie Facto (BFF Banking Group) i Lokacie NR 1 (Idea Bank).

Kolejne spadki przed nami

To jednak nie koniec spadków na depozytach terminowych. Biorąc pod uwagę, że ranking lokat kwartalnych z marca opublikowany został przed pierwszą obniżką stóp procentowych ogłoszoną 17 marca br., a zestawienie lokat rocznych pomiędzy dwoma ostatnimi cięciami, nie należy spodziewać się szybkiego odbicia od trendu spadkowego. Zapowiedź kolejnych obniżek można już dostrzec w kwietniowym rankingu lokat kwartalnych.  

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
analityk Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (16)

dodaj komentarz
inwestor445
Dlatego nie warto trzymać pieniędzy na lokatach - ja wolę inwestować w fizyczne aktywa - nieruchomości i dobra luksusowe, mam parę beczek szkockiej whisky i kilka dzieł sztuki zakupionych inwestycyjnie. https://stilnovisti.pl/inwestycje-whisky polecam ten artykuł zainteresowanym wejściem w temat
denim292
Obecnie stopy procentowe są na minimach, prawie na zerach i co gorsza relana inflacja na poziomie rzeczywistym to coś bliżej 10% niż oficjalne statystyki na 4%. W 2008r.-2012r. była ogromna deflacja i stopy na poziomie 6% potem przez lata zaczęły dopiero spadać coraz niżej więc było oczywiste że w czasie kryzysu nikt Obecnie stopy procentowe są na minimach, prawie na zerach i co gorsza relana inflacja na poziomie rzeczywistym to coś bliżej 10% niż oficjalne statystyki na 4%. W 2008r.-2012r. była ogromna deflacja i stopy na poziomie 6% potem przez lata zaczęły dopiero spadać coraz niżej więc było oczywiste że w czasie kryzysu nikt nie chciał wydawać kasy tylko bezpiecznie trzymać na lokatach dających realnie 7-8%. Zauważcie że spadek stóp procentowych spowodował run na mieszkania i teraz będzie to trwało dalej (po chwilowych zastojach), gdyż realnie na stracie będzie coraz większa część oszczędności zalegających w bankach na nieoprocentowanych kontach - tego jest setki miliardów złotych - oszczędności ludności a do tego jeszcze kasa zwykłych firm handlowych itp., firm inwestycyjnych itp. itd. Już to widzę jak cała ta kasa grzecznie będzie sobie leżała w bankach na 1% przy rzeczywistej inflacji 10% a to jeszcze nie jest ostatnie słowo inflacji i możliwe że będzie więcej.
kibicgorzowski
zakupione złoto fizyczne w grudniu .są monety kolekcjonerskie zlote srebrne .. frank szwajcarski kupiony w grudniu.a cebulka pln mam jedynie 10 tyś tak na chleb żeby bylo
kuba_rzeszowiak
Ja kupuję EUR USD oraz niektóre akcje np trafiłem InnoGene... PLN się nie opłaca trzymać
janush19tdi
myślę, że rozsądne kupić akurat te akcji - inwestycja za namową komentarza wydaje się być bezpieczna
janush19tdi
w TV mówią, że jest dobrze a będzie jeszcze lepiej
tergal
Do piątku rano w BOŚ była 5-letnia EKOlokata "5-na-5" @ 2,84% oraz do czwartku po południu w Toyota Bank była 3-letnia Lokata Plus @ 2,4 - to se ne vrati :)
znawca_wszystkiego
No to niech spada. Przy takim oprocentowaniu zabieram kasę z banku nie tylko z powodu niskiego oprocentowania ale głównie z powodu lepkich łap PISu ktory mocno kombinuje jak zaj... tą kasę leżącą na kontach. Z jednej strony robi to już przy pomocy inflacji, z drugiej nic nie stoi na przeszkodzie a wręcz wiele argumentów No to niech spada. Przy takim oprocentowaniu zabieram kasę z banku nie tylko z powodu niskiego oprocentowania ale głównie z powodu lepkich łap PISu ktory mocno kombinuje jak zaj... tą kasę leżącą na kontach. Z jednej strony robi to już przy pomocy inflacji, z drugiej nic nie stoi na przeszkodzie a wręcz wiele argumentów wskazuje że przeprowadzona zostanie cypryzacja oszczędności. Ja nie zamierzam być tym który gasi światło. Aktualnie nie ma żadnych powodów aby trzymać oszczędności w banku poza tymi na bieżące wydatki. Szczególnie jeśli ktoś ma powyżej 400tys zł.
znawca_wszystkiego odpowiada jer65
zgadza się

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki