Kalendarz przyhamował wzrost w przemyśle

Niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych sprawiła, że wrześniowa dynamika produkcji przemysłowej wyraźnie wyhamowała. Jednak po wyrównaniu sezonowym wyniki przemysłu okazały się podobne jak w poprzednich miesiącach.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu była o 3,5 proc. wyższa niż w sierpniu, ale tylko o 2,8 proc. wyższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane rozczarowały większość ekonomistów – mediana szacunków zakładała wzrost produkcji o 4,3 proc. rdr.

(Bankier.pl)

W sierpniu dynamika produkcji przemysłowej ukształtowała się na poziomie 5,0 proc. rdr po tym, jak w lipcu wystrzeliła do 10,3 proc. rdr, co było trzecim najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich 5 lat. Jednakże po uwzględnieniu efektów kalendarzowych statystyki produkcji stają się znacznie „gładsze”. Tegoroczny wrzesień liczył zaledwie 20 dni roboczych, a więc o jeden mniej niż rok wcześniej.   

W rezultacie po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wrześniowy wzrost w przemyśle wyniósł 5,4 proc. rdr wobec 5,0 proc. odnotowanych w sierpniu oraz 7,8 proc. w lipcu.

 - W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 10,4 proc.), w produkcji wyrobów z metali (o 8,1 proc.), maszyn i urządzeń (o 7,9 proc.), urządzeń elektrycznych (o 7,2 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 6,5 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 5,6 proc.), pozostałego sprzętu transportowego (o 4,3 proc.). Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych (o 28,8 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 16,1 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 6,4 proc.), w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 4,4 proc.) - informuje GUS.

(Bankier.pl)

Słabsze od oczekiwań ekonomistów były także statystyki z budownictwa. Wzrost produkcji budowlano-montażowej sięgnął 16,4 proc. rdr wobec 20 proc. miesiąc wcześniej i 18 proc. prognozowanych przez ekspertów. Ale po wyrównaniu sezonowym wzrost produkcji budowlano-montażowej sięgnął 19,9 proc.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 sel

Wzrosła cena gazu prądu i paliw i wartość produkcji gazu prądu i paliw też w ten sposób..

! Odpowiedz
20 17 pluto85md

Oczekiwania ekonomistow po slabych danych PMI byly raczej skromne, a zaskoczenie mimo to negatywne. Widac hamowanie pelna para. Do tego rosnace ceny energii ktore beda dlawic przemysl przez nastepny rok. Sprawdza sie haslo wyborcze -Polska w ruinie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil