Specjaliści AGH: Tunel może jest, ale "złotego pociągu" nie ma

Tunel być może jest, ale pociągu z czasów II wojny św. nie ma - wynika z raportu, który przedstawili we wtorek w Wałbrzychu specjaliści z krakowskiej AGH. Drugi raport, autorstwa poszukiwaczy dowodzi, że w ziemi są anomalie, mogące świadczyć o istnieniu pociągu.

(fot. Jacek Zych / FORUM)

Szef ekipy AGH prof. Janusz Madej z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska przypomniał, że jego ekipa przebadała teren, gdzie miałby być ukryty skład kolejowy, tzw. metodą magnetyczną, wykorzystującą pomiary ziemskiego pola magnetycznego. Dodatkową metodą była tzw. metoda grawimetryczna. Śledzi ona zmiany wartości generowanych w stałym otoczeniu przez puste przestrzenie - czyli jeśli z gruncie jest np. tunel, można to wykryć.

Według naszych badań być może tunel jest, ale pociągu na tym terenie nie ma - powiedział prof. Madej.

Profesor podkreślił, że stwierdzone w badaniach AGH anomalie mają mały zasięg i sytuują się nieco pod powierzchnią ziemi. Gdyby tam faktycznie były tunele, częściowo zawalone, to występowałyby anomalie o szerokim zasięgu - mówił.

Przed specjalistami z AGH swój raport z badań przedstawiła firma Piotra Kopera i Andreasa Richtera. Poszukiwacze ci na początku sierpnia zgłosili odnalezienie "złotego pociągu".

Koper powiedział podczas prezentacji raportu, że wyniki badań przeprowadzonych m.in. dwoma georadarami wskazują, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej. Wykryliśmy tunel, wyraźnie widać wejście od tunelu - przekonywał Koper.

Dr Adam Szynkiewicz, który w zespole Kopera prowadził badania jednym z georadarów, potwierdził, że urządzenie wykazało anomalie. Występują one pomiędzy liniami tunelu lub liniami murów. Nie wiem, co to jest, tu potrzeba kolejnych badań - mówił Szynkiewicz.

Na konferencji prasowej po prezentacji raportów Koper powiedział, że jest przekonany, że istnieje tunel, w którym ukryty jest pociąg. Istnieje też krótszy tunel dla tzw. pociągu sztabowego - oznajmił.

Prof. Madej - pytany przez dziennikarzy, czy przeprowadzone przez zespół AGH badanie może być obarczone błędem - odpowiedział, że mylić się jest rzeczą ludzką. Ale tkwić w błędzie, to już głupota ludzka (). Sądzę, że mamy bagaż doświadczeń, który sprawia, że można uznać nasze wyniki za wiarygodne - powiedział profesor z AGH.

Obie ekipy w listopadzie br. niezależnie od siebie prowadziły nieinwazyjne badania terenu, na którym rzekomo ma być ukryty niemiecki pociąg z czasów wojny. Badanie był przeprowadzone na zlecenie wałbrzyskiego magistratu.

Rzecznik Urzędu Miasta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień powiedział dziennikarzom, że specjalny zespół powołany przez prezydenta Wałbrzych szczegółowo zapozna się z przedstawionymi raportami. Następnie określimy dalsze postępowanie co do domniemanego znaleziska - mówił Grudzień.

Pod koniec września teren został przebadany przez wojsko pod kątem saperskim, radiacyjnym i chemicznym. Nie znaleziono materiałów niebezpiecznych.

Według mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda. (PAP)

pdo/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~obywatel

Pociag wyparowal, a moze odjechal w sina dal...

! Odpowiedz
2 8 ~WojciechGres

Polska to panstwo tylko teoretyczne. Mija pol roku od sensacyjnego odkrycia a oni nawet nie potrafia jednoznacznie stwierdzic czy jest tam pociag, ktory ma sie znajdowac tylko 10 m pod ziemia. Zeby dokopac sie na ta glebokosc przez pol roku wystarczyloby by kopac w tempie 5 cm dziennie

! Odpowiedz
2 3 ~PogromcaPajaca

Mam rozwiązanie innego sporu, oświadczam: TO NIE BYL ZAMACH

! Odpowiedz
1 16 ~dp

Czy to przypadek że państwowe instytucje takie jak AGH teraz w Wałbrzychu i PAN na zamku Książ robią wszystko aby zniechęcić do prac i odkrywania poniemieckich tajemnic ? Po za tym wydaje mi się co usprawiedliwia tak ułomne działania władz Wałbrzycha w sprawie sprawdzenia istnienia pociągu. Odnoszę wrażenie że to ich buta i brak chęci do konkretnych działań.U nas na Śląsku mówi się o takich ludziach że mają dwie lewe ręce do roboty i dużo w gębie dlatego rwią się do władzy.To co mogli zrobić zwykłą fadromą w kilka godzin karierowicze z urzędu robią kilka miesięcy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~rgr

i dobrze robią - bo jest kolejka chętnych którzy wyciągają lapy po ewentualne znalezisko. Po co kopać jesli zaraz trzeba będzie oddać? lepiej poczekać az sprawa przyschnie i wtedy po cichaczu zrobic szybką akcje - jesli jest złoto to przetopic i do skarbca NBP, niech sie kongres zydow obejdzie smakiem

! Odpowiedz
4 5 ~Polak

Gdyby tam był pociąg z jakimś skarbem to uznalbym czerwonoarmistów,NKWD i oddziały Smiersz za nieudaczników. Oni tam przez wiele lat byli i nie sądzę, aby Stalin zostawił coś takiego. Może i pociąg jest, ale z jakimś wojennym żelastwem ,Ruscy tego nie chcieli i dlatego zostawili.

! Odpowiedz
1 2 ~widmo

ciekaw jestem czy jeśli pociąg by się odnalazł to poinformowano by o tym ...
a pociąg po wojnie ruskie zabrali i tyle

! Odpowiedz
2 20 k-7

" W swoim apelu szef Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer zapowiedział, że w przypadku śmierci potomków żydowskich właścicieli pociąg i jego ładunek powinien stać się polską rekompensatą dla Żydów za straty poniesione w czasie Holocaustu ".Parszywy to naród który by wyłudzać majątki z pokrzywdzonego robi winowajcę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 ~Dżejms

To ten pociąg należał do Żydów???Pancerny? Pancerny pociąg? To Żydzi mieli pociąg pancerny i nie walczyli z Niemcami? Łoj ludzie!
Ale zachłanna nacja. Nie ważne komu faktycznie zrabowano - jak cenne to Żydów. Ja pierd.

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,81% 1 648,40
2020-04-03 22:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil