Spada bezrobocie w UE. W Czechach już poniżej 2 proc.

Listopad przyniósł dalszą poprawę sytuacji na europejskim rynku pracy. Ze stopą bezrobocia na poziomie 3,8 proc., Polska znajduje się w unijnej czołówce. Liderem niezmiennie pozostają Czechy.

Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie wyniosła 7,9 proc. wobec 8 proc. w trzech poprzednich miesiącach. Dzisiejszy odczyt nieco zaskoczył analityków, którzy prognozowali wzrost do 8,1 proc. Jednocześnie wynik na poziomie 7,9 proc. jest najniższy od października 2008 r. czyli od ponad 10 lat. Dla porównania, dwanaście miesięcy temu stopa bezrobocia w strefie euro wynosiła 8,7 proc.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 6,7 proc. wobec takiego samego wyniku w dwóch poprzednich miesiącach i 7,3 proc. w listopadzie 2018 r. To najlepszy wynik w całej historii comiesięcznych badań, których historia sięga początku 2000 r.

W liczbach bezwzględnych dane o bezrobociu kształtowały się następująco: w UE Eurostat naliczył 16,491 mln bezrobotnych, z czego 13,04 mln zamieszkiwało państwa strefy euro. W porównaniu ze październikiem, liczba bezrobotnych w UE spadła o 107 tys. (w strefie euro o 90 tys.). Z kolei w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, w Unii ubyło 1,489 mln bezrobotnych (1,135 mln w strefie euro).

Miano kraju o najniższej stopie bezrobocia w UE utrzymały Czechy (1,9 proc.), które po raz pierwszy uzyskały wynik poniżej 2 procent. Nasi południowy sąsiedzi wyprzedzają na podium Niemcy (3,3 proc.) i Holandię (3,5 proc.).

Dla Estonii, Węgier dane za październik. Dla Grecji i Wielkiej Brytanii za wrzesień.
Dla Estonii, Węgier dane za październik. Dla Grecji i Wielkiej Brytanii za wrzesień. (Bankier.pl)

W porównaniu z listopadem ubiegłego roku, stopa bezrobocia spadła we wszystkich państwach UE, z wyjątkiem Estonii (bez zmian). Najwyższy spadek odsetka bezrobotnych odnotowano w Chorwacji (z 10 do 7,8 proc.), Grecji (z 20,8 do 18,6 proc.) oraz Hiszpanii (z 16,5 do 14,7 proc.).

Przypisana Polsce stopa bezrobocia na poziomie 3,8 proc. jest najniższa w najnowszej historii naszego kraju, choć bez zmian pozostaje od kwietnia 2018 r. Liczba bezrobotnych w naszym kraju określana przy pomocy metody BAEL została oszacowana na 647 tysięcy (warto zaznaczyć, że dane bywają rewidowane), co również jest historycznym minimum.

Statystyki bezrobocia publikowane przez Eurostat pochodzą z badań ankietowych zgodnych z metodyką Międzynarodowej Organizacji Pracy. W badaniach aktywności zawodowej (BAEL) za bezrobotnego uznaje się osobę niemającą pracy, gotową ją podjąć w ciągu dwóch tygodni i aktywnie jej poszukującą w ciągu ostatnich czterech tygodni. 

Dlatego też statystyki bezrobotnych według BAEL są wyraźnie niższe od wyników podawanych przez GUS i Ministerstwo Pracy (w listopadzie 5,7 proc.), które publikują liczbę zarejestrowanych bezrobotnych. Czyli także tych, którzy nie są zainteresowani podjęciem pracy lub pracują „na czarno”.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 h-b

A wszystko ,,Dzięki" uelastycznieniu na maxa rynku coraz większym ogromem czasowych,niepewnych,minimalnie tanich tzw.śmieciowych-cywilnoprawnych Niby umów zatrudniania ,,pracownika"bez żadnych od lat praw pracownika..Żałosne

! Odpowiedz
34 9 mith21

A w Polsce PiS bezrobocie zaczęło rosnąć.

! Odpowiedz
43 24 wektorwg

Tam jest rozdział Państwa od Kościoła i nikt na Niemców nie pluje.....

! Odpowiedz
28 28 grzegorzkubik

500 plus to nic takiego. Przecież w Niemczech czy Norwegi jest 5 razy więcej socjalu. Ponadto właśnie tu niedawno podano dane z GUS, że dzięki 500 plus więcej ludzi poszło do pracy. Aktywność zawodowa wzrosła u kobiet o 8% a u mężczyzn o 2%. Teraz czas na kolejny etap. Wzrost zarobków minimalnych. 3000 zł netto na dzień dzisiejszy i dogonimy Czechy. Tak tak. Przecież to walczymy. Urzędnicy, bibliotekarze, pracownicy muzeów. Walczymy twardo i osiągniemy. To samo w prywatnych firmach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 maryjanek

z Niemczech czy Norwegii powinnismy brac dobre przyklady a nie te złe... co tam 3 tys zł netto, glapcio wam i 10 tys net dodrukuje

! Odpowiedz
38 40 jasiek2017

Gdyby zlikwidowac patologie pod nazwa 500+ i wszelkie inne zasilki nagle ludzie poszliby do pracy. Jedynie obnizenie podatkow pozwoliloby Polsce dogonic Zachod w nascie lat.
Likwidacja wszelkiego socjalu, doplat do wegla, wczesniejszych emerytur dalaby rocznie grubo ponad 100 mld oszczednosci. A to pozwoliloby znacznie obnizyc np VAT, zlikwidowac PIT od emerytur i rent itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 18 rekin1986

Nie w Polsce tzw niski klin podatkowy już to mieliśmy przed 2002 rokiem to mieliśmy bezrobocie 20 procent nie przy mentalności polskich pracodawców których rządzenie to nowoczesna pańszczyzna rób ale bez składek i podatków jak nie będzie socjalu dorównującego płacy minimalnej to ludzie tu poumierają z głodu

Mamy zbyt mało kapitału własnego 70 procent to kapitał zagraniczny zacznij z nim wojować to się ockniesz z 20 procentowym bezrobociem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 21 eltor

Ale co tam na tym zachodzie chcesz doganiać?
Poziom zadłużenia przyszłych pokoleń?
Poziom ubogacenia kulturowego?
Tempo wymierania rdzennych Europejczyków?
Ilość spalonych samochodów na ulicach? (tu prym wiedzie Francja)
Ilość zgwałconych dziewczynek przez muzułmańskie "grooming gangs"? (Telford, Rotherham i wiele innych w WB).

Tam nie bardzo jest co "doganiać".

Druga sprawa: przy tak niskim bezrobociu niezależnie od tego co zrobisz, ciężko zagnać do roboty ludzi, których nie ma. Jak będzie bezrobocie 0%, to czym zagnasz kolejnych do pracy? Bo tak niskie, jak jest teraz, to jest tzw. bezrobocie frykcyjne, czyli naturalny poziom. Osiągnięcie 0% jest możliwe tylko w absolutnym niewolnictwie, bo już z faktu, że ludzie samodzielnie zmieniają pracę wychodzi statystyczne zjawisko powyżej 0%.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil