REKLAMA

Szambo pod szczególnym nadzorem. Za brak kontroli nawet 5000 zł kary

2023-09-22 11:26
publikacja
2023-09-22 11:26

Choć w centrum miasta kanalizacja to standard, sytuacja nieco inaczej wygląda na wsiach lub obrzeżach miast. Nieczystości trafiają do szamba, które powinno być regularnie opróżniane. Nie wszyscy jednak stosują się do przepisów, za co grożą wysokie kary. W najbliższym czasie można spodziewać się kontroli - informuje Business Insider.

Szambo pod szczególnym nadzorem. Za brak kontroli nawet 5000 zł kary
Szambo pod szczególnym nadzorem. Za brak kontroli nawet 5000 zł kary
fot. Gorlov-KV / / Shutterstock

W ostatnim czasie rejestr goni rejestr. Najpierw była Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, teraz przyszedł czas na przygotowanie przez samorządy sprawozdania dotyczącego gospodarowania nieczystościami ciekłymi. W owym sprawozdaniu ma znaleźć się informacja o tym, ile szamb i przydomowych oczyszczalni znajduje się na terenie gminy. Kontrolowane będą także umowy o wywożenie nieczystości. Za nieprzygotowanie sprawozdania gminom grozi kara nawet do 50 tys. złotych. Kary finansowe grożą również właścicielom posesji za utrudnianie lub udaremnianie pracownikom gminnym przeprowadzenia kontroli - do 5 tys. zł.

— "Teraz nie wystarczy już sama ewidencja dokumentów, ale urzędnicy będą ruszali w teren i kontrolowali praktycznie każdego mieszkańca, który nie ma podłączenia do kanalizacji sanitarnej, ale gromadzi nieczystości w szambie czy przydomowej oczyszczalni ścieków, bo stamtąd też trzeba regularnie, zgodnie z reżimem technologicznym, wybierać osad" — zaznacza Piotr Świderski, burmistrz Błaszek, w portalu nasze.fm.

NIK punktuje gminy, kanalizacja stanie się popularniejsza?

NIK w ubiegłorocznym raporcie zwracał uwagę, że w 2/3 ze skontrolowanych gmin (w sumie kontrolą objęto 43 gminy) nie zbiera się z terenów nieskanalizowanych nawet połowy nieczystości ciekłych. W konsekwencji istnieje wysokie ryzyko niekontrolowanego pozbywania się nieczystości i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dodatkowo, tylko 30,2 proc. gmin miało wiedzę o właścicielach nieruchomości nieposiadających umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych.

Co więcej, niepokojąca była skala nieidentyfikowania nieruchomości, które powinny być podłączone do sieci kanalizacyjnej, oraz nieegzekwowania od właścicieli nieruchomości obowiązku przyłączenia nieruchomości do sieci. Tym samym organy gmin nie przeciwdziałają ryzyku niekontrolowanego pozbywania się nieczystości ciekłych i zanieczyszczeniu środowiska.

Nowe przepisy mają to zmienić. A stworzenie listy szamb w gminie ma być okazją do rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel ma obowiązek przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jedynie brak uzasadnienia ekonomicznego lub technicznego będzie pozwalał na posiadanie szamba, lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

JM

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
pstrzezek
Jak to nie ma nadzoru? A KRRiTV? ;) Przecież nadzorują przekaz z beczkowozu każdego dnia
kaczyslaw_
Już tak mocno kontrolują TV***?

Na zdjęciu wóz transmisyjny TV*** pobiera najnowszy materiał propagandowy.
socjalistyczneg
Pieniążków brakuje...
Trzeba obywatela docisnąć...
sterl
A co robić z gminami które stale odmawiają przyłączenia do sieci kanalizacyjnej? lub miastami które odmawiają gminom tego samego? a jednak nadal nie powiększają swoich granic na ich terenie?
bartzient
w następnej kolejności urzędnicy będę sprawdzać, czy na pewno sra.y do kibla, a nie do lasu...
samsza
https://www.o2.pl/informacje/straszny-wypadek-pod-lodzia-kobieta-wpadla-do-szamba-6898987455552384a

Spokojnie chłopie, nie zabezpieczone szambo zabija!
darius19
obok mnie sa dzialki. Ci sa "nietykalni"? Bo tam kiepsko z wywozem szamb. Czuc to. Ciekawe ze trollnia sie jeszcze nie wypowiedziala w temacie
zoomek
Ogólnie przy swobodnej dostępności przydomowych oczyszczalni to naprawdę nie rozumiem po grzyba szambo? Można za szambem zrobić oczyszczalnię - tak zrobiliśmy wiele lat temu. To się po prostu opłaca bo niema kosztów wywozu. Raz na jakieś 10 lat z szamba wyciągnąć gęste - 1 góra 2 kursy szambiarki.
sterl odpowiada zoomek
A gnój płynie do sąsiadów? szczególnie gdy działki mają po 300 m2?
darius19 odpowiada zoomek
faktycznie to dziala. Ale wywoz "gestego" czesciej jak na 10 lat. No i pewien areal na rozprowadzenie potrzebny. Ale januszek, nie przymuszony, w oczyszczalnie nie zainwestuje. Widze ze troll "samsza" juz jest. U nich w azji ruskiej podobniez 30% gospodarstw nie ma kibla?

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki