REKLAMA

Sklepy będą promować karty, rusza loteria

Michał Kisiel2016-01-28 09:04analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-28 09:04
Sklepy będą promować karty, rusza loteria
Sklepy będą promować karty, rusza loteria
/ FROB

Klienci zdążyli już przyzwyczaić się do promocji zachęcających do płacenia kartą. Do tej pory jednak organizatorami takich akcji były przede wszystkim organizacje płatnicze i banki. Teraz pałeczkę przejmują sieci handlowe – 29 stycznia rusza loteria pod hasłem „Przesiądź się na kartę”, w której wygrać będzie można m.in. samochody.

Do 12 marca codziennie wygrać będzie można samochód marki ford focus lub iPada mini czwartej generacji. Udział w loterii będą mogli wziąć wszyscy płacący kartami MasterCard lub Visa w sklepach uczestniczących w akcji – Biedronkach, drogeriach Hebe, placówkach Media Markt, Saturn, Selgros Cash&Carry oraz na stacjach Lukoil.

W losowaniu uczestniczą zakupy zarejestrowane na stronie www.zakupybezgotowki.pl. Klient będzie musiał zachować wydruk z terminala, a następnie wpisać numer z potwierdzenia na stronie internetowej. Każde wydane 10 zł to jeden wirtualny los. Akcji „Przesiądź się na kartę” towarzyszyć ma kampania edukacyjna w mediach społecznościowych.

fot. / / Mastercard

Loteria konsumencka to inicjatywa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, zrzeszającej m.in. sieci stacji paliw i dużych detalistów. Kilka lat temu fundacja wsławiła się skutecznymi działaniami na rzecz obniżenia opłat interchange. Przypomnijmy, że dzięki dwukrotnej zmianie regulacji prawnych stawki prowizji pobieranych przez banki przy każdej płatności kartą spadły w naszym kraju do odpowiednio 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych.

Prezes FROB, Robert Łaniewski wskazuje, że koszty akceptacji kart dorównują już w wielu przypadkach kosztom obsługi gotówki.

- To doskonały moment aby wraz z detalistami dostrzegającymi korzyści z obrotu kartowego podejmować wspólne akcje mające na celu promocję nowoczesnych, bezpiecznych elektronicznych instrumentów płatniczych, a co najważniejsze łatwych w użyciu przez konsumentów – mówi prezes fundacji.

Spadek przychodów z interchange wyraźnie zmniejszył zapał banków do promowania płatności kartowych. Schematy moneyback należą obecnie do rzadkości, a w różnego rodzaju programach lojalnościowych niektórych instytucji widać wyraźną „inflację punktów”, czyli spadek atrakcyjności oferowanych nagród. Nadchodzi czas, kiedy większą rolę w zachęcaniu klientów odgrywać będą akceptanci jako finansujący benefity i zniżki (tzw. merchant funded rewards). Przykładem może być program Visa Oferty czy mOkazje promowane przez mBank. To warta odnotowania zmiana, zwłaszcza że jeszcze kilka lat temu handlowcy zachęcali raczej do płacenia gotówką.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~tylkogotowka
Przeciez karta sluzy do wyplacania gotowki z bankomatu I do sytuacji awaryjnych kiedy zabraknie gotowki w kieszeni.

Gotowka natomiast ratuje kiedy nie ma pradu,sa ataki terrorystyczne I nic nie dziala,blackouty panie, od burzy slonecznych,awarie terminali w sklepie......
~zux
nie kupuję w biedronce, mediamarkt nie dla idiotów :-/, saturn to tn sam sort, a radziecki łukoil świadomie bojkotuję. Jak żyć, jak żyć, heh
~ten_co_jest_za
ACH! Czekały na to całe pokolenia miast i wsi
Jaka to nowa jutrzenka i pomoc dla władzy!
Wszyscy jesteśmy oczywizda za!
~ola
Chodzi o efekt psychologiczny bo ci co płacą kartą wydają więcej.
~pa
Ci słabo świadomi może tak. Normalni ludzie wydają tyle samo na to, czego im potrzeba, bez względu na to, czym płacą.
~RICO
Obrót bezgotówkowy to kontrola,nadzór,to zniewolenie.To również narzucanie cen,to planowanie, to wyzysk i terroryzm polityczno-finansowy !
~chciwy
KONIEC GOTÓWKI

W projekcie jednego rządu światowego jest likwidacja gotówki i przejście na system rozliczeń elektronicznych.

W krajach takich jak Włochy, Grecja, Hiszpania i Meksyk posługiwanie się gotówką jest jednym z głównych wykroczeń przeciwko systemowi finansowemu. Już niedługo podobnie będzie w krajach skandynawskich.
KONIEC GOTÓWKI

W projekcie jednego rządu światowego jest likwidacja gotówki i przejście na system rozliczeń elektronicznych.

W krajach takich jak Włochy, Grecja, Hiszpania i Meksyk posługiwanie się gotówką jest jednym z głównych wykroczeń przeciwko systemowi finansowemu. Już niedługo podobnie będzie w krajach skandynawskich.
http://tv-pustelnia.pl/z_internetu/likwidacja_gotowki.htm
http://independenttrader.pl/atak-na-gotowke-wieksza-wladza-panstwa-i-bankow.html
http://marciniwuc.com/likwidacja-gotowki/
~p23
eeeee???
sorry, brak mi slow na komentarz.....
jak na razie jedynym krajem, ktory zlikwidowal gotowke i obrot nia byl wykroczeniem byla Kambodza.
~he
"Płacąc pieniądzem elektronicznym wydajemy przeciętnie o 30% więcej, niż płacąc gotówką. Smutne oczy króla Jagiełły spoglądające z banknotu 100 zł często działają trzeźwiąco. Fizyczny ból towarzyszący odliczaniu kwoty za większe wydatki oraz obserwowanie, jak nasze pieniądze znikają w szufladzie sprzedawcy, skutecznie skłaniają "Płacąc pieniądzem elektronicznym wydajemy przeciętnie o 30% więcej, niż płacąc gotówką. Smutne oczy króla Jagiełły spoglądające z banknotu 100 zł często działają trzeźwiąco. Fizyczny ból towarzyszący odliczaniu kwoty za większe wydatki oraz obserwowanie, jak nasze pieniądze znikają w szufladzie sprzedawcy, skutecznie skłaniają nas do bardziej przemyślanych zakupów."
~ala
Jak to sie ma do
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bankowy-Star-Trek-banki-wyeliminuja-gotowke-7284829.html

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki