Inwestorzy, którzy czekają na OIPE, muszą uzbroić się w cierpliwość. Senat odrzucił ustawę wprowadzającą w naszym kraju Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Kością niezgody okazał się zapis, który nie dotyczył oszczędzania na emeryturę.


28 lipca Senat RP zagłosował za odrzuceniem ustawy o OIPE. Rządowy projekt miał wdrożyć do polskiego systemu prawnego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które wprowadza nową możliwość oszczędzania na emeryturę. 7 lipca ustawa została przyjęta przez Sejm.
Za wnioskiem o odrzucenie ustawy zagłosowało 50 senatorów, a 46 opowiedziało się przeciwko. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Żeby zostać przyjęta, musi zdobyć bezwzględną większość głosów. Dodatkowe posiedzenie w Sejmie ma odbyć się w dniach 16-17 sierpnia, o czym poinformował PAP wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty. Nie wiadomo jednak, czy politycy pochylą się podczas niego nad ustawą o OIPE.


Ustawa o OIPE odrzucona przez SKOK-i
Na etapie prac w komisji Biuro Legislacyjne Senatu zwróciło uwagę, że w ustawie znalazł się niezwiązany z OIPE zapis dotyczący Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Mówi on o realizacji rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) w zakresie poprawy i wzmocnienia bazy kapitałowej SKOK-ów (w tym poprzez określenie minimalnego poziomu funduszy własnych).
W Senacie dyskusja o #OIPE - komisja wcześniej za odrzuceniem, przez wrzucenie do ustawy SKOK-ów - od 3:37:40 https://t.co/lBz4uVxtl6
— Przemek Barankiewicz 🧢🤖📈 (@Barankiewicz) July 27, 2023
Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy w procedowanej ustawie dotyczącej jednego tematu znajdują się zapisy odnośnie do niezwiązanych z nim spraw. Jak zwracał uwagę Michał Żuławiński ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, podobnym przypadkiem z inwestorskiego poletka były tegoroczne zmiany w podatku Belki. Dzięki nim kompensacja zysków i strat dotyczy również rynków forex/CFD, ale kontrowersje wzbudził fakt, że poprawka została dołączona do rządowego projektu ustawy o podatku VAT.
O OIPE
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny będzie kolejną legalną furtką do uniknięcia podatku Belki. OIPE będzie przypominać IKE na wielu płaszczyznach. Tak samo mają przedstawiać się maksymalne roczne wpłaty (w 2023 r. 20 805 zł) czy wiek zwolnienia z podatku (60 lub 55 lat, w przypadku wcześniejszych uprawnień emerytalnych).
Główną różnicą jest fakt, że w ramach kont OIPE nie będzie można samodzielnie decydować o konkretnych pozycjach w portfelu. Inwestorzy będą musieli zadowolić się gotowymi pasywnymi strategiami, takimi jak te, które znamy z ofert robodoradców. Szczegółowo na temat OIPE pisaliśmy w tekście Nadchodzi "europejskie IKE". Co mogą na nim zyskać Polacy?