Schetyna zadaje pięć pytań prezesowi PiS, m.in. o dymisje szefów MEN i MON

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna na konwencji Koalicji Europejskiej w Rzeszowie powiedział, że wierzy, iż Polscy wybiorą dla Polski "Europę i sukces". Zadał też pięć pytań liderowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pytał m.in o dymisje szefów MEN i MON.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Z kolei obecny w sobotę na regionalnej konwencji lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że jego ugrupowanie idzie do Unii Europejskiej z wartościami chrześcijańskimi, których będziemy bronić w Polsce i Europie; "nie damy ich zniszczyć, ale nie zgadzamy się na jakąkolwiek politykę w kościele". Kandydat PSL, europoseł Czesław Siekierski, otwiera listę KE do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu.

"Wierzę, że wszyscy, mieszkańcy Rzeszowa, Podkarpacia, całej Polski właśnie 26 maja dokonacie wielkiego, mądrego, dobrego wyboru" - mówił Schetyna. "Wierzymy, że wybierzecie, że wybierzemy fachowców i ład, a nie partaczy i chaos, jasny plan rozwoju i wspólną pracę, a nie +kolesiostwo+ i afery jak jest teraz. Wierzmy, że wybierzecie dla Polski Europę i sukces" - dodał. Zaznaczył, że Podkarpacie jest regionem o wielkim potencjale i tradycji przemysłowej. Ale - jak mówił - ten potencjał nie jest wykorzystywany m.in. jeśli chodzi o zakłady przemysłu obronnego.

Według szefa Platformy Obywatelskiej, obecny rząd pomija polski przemysł obronny przy dużych kontraktach. Mówił, że za czasów koalicji PO-PSL ministerstwo obrony narodowej wydawało do 70 proc. środków w Polsce, na rzecz polskich firm, a teraz ta liczba nie osiąga 30 proc.

"My mamy plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii, mamy plan zamówień dla polskiego przemysłu, bo dla Polski, polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest być albo nie być, to kwestia elementarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój" zaznaczył.

Podczas swojego wystąpienia Schetyna zwrócił się do prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. "Mam dla niego prawdziwą +piątkę+, +piątkę+ dla Jarosława Kaczyńskiego, pięć pytań, na które powinien odpowiedzieć" oświadczył. "Po pierwsze, co jeszcze musi się stać, żeby wymienić minister edukacji? Czy nie macie nikogo lepszego, niż pani Anna Zalewska? Proszę odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli nie macie nikogo lepszego, to znaczy, że musicie natychmiast odejść" - mówił Schetyna.

Pytał też, kiedy rząd PiS zacznie "godnie traktować nauczycieli" i kiedy "przestanie na nich szczuć haniebna machina propagandowa PiS - zwłaszcza telewizja publiczna". Schetyna pytał ponadto, czy "rozkład przemysłu obronnego i upadek polskiego wojska nie są wystarczającymi powodami do dymisji ministra obrony narodowej".

Zwrócił się także do prezesa PiS z pytaniem "jak zamierza () rozliczyć swojego zastępcę, wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza ze śledztwa smoleńskiego". "I kiedy przeprosicie naród za lata, w których kłamaliście o zamachu" dodał.

Pytał także, czy szef PiS akceptuje słowa senatora Grzegorza Biereckiego o "oczyszczaniu Polski z ludzi niegodnych". "Jest jeszcze jedno pytanie, taki +plus+ do tej piątki. Chciałem zapytać prezesa Kaczyńskiego, co się stało z kopertą od austriackiego biznesmena? Czy pan wreszcie na to odpowie? Bo jeśli pan nie odpowie teraz, to odpowie pan niezależnemu prokuratorowi po wyborach, obiecuję to panu" zaznaczył Schetyna. Podkreślił, że stawką majowych wyborów do PE jest przyszłość Polski. "Już widać, że państwo kolejnych czterech lat takiego bałaganu nie wytrzyma" - ocenił Schetyna.

Występujący po nim Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL wyrosło z ruchu ludowego, który - jak mówił - zawsze dążył do godności człowieka, dbania o jego edukację dobrobyt i pomyślność. "Wychodząc z tej tradycji, czerpiąc z niej każdego dnia, szanując te tradycje idziemy wspólnie w wielkim wyborze Polaków - Polski nowoczesnej, Polski europejskiej, Polski braterskiej, taką Polskę w silnej Europie wybierzmy 26 maja" - apelował.

Nawiązał również do propozycji dla rolnictwa, które przedstawiało PiS. Mówił, że trzeba dbać o polską wieś i polskiego rolnika w sposób przemyślany i przygotowany, a nie "wyjść i ogłosić: +krowa plus+, +świnia plus+, bez żadnego podłoża merytorycznego, bez świadomości, o co tu chodzi". Przekonywał, że dopłaty do bydła i żywności już są, ale nie dlatego, że przyczynił się do tego obecny rząd, tylko rząd PO-PSl, negocjując unijny budżet; zarzucał też PiS brak odpowiednich działań w sprawie zwalczania ASF.

Lider ludowców uważa też, rząd zaniedbał, zbagatelizował i nie inwestuje w zdrowie Polaków. "Domagamy się i oczekujemy dojścia do 6 proc. PKB na służbę zdrowia" - oświadczył. Jego zdaniem Polska jest "w ogonie Europy", jeśli chodzi o środki przeznaczane na służbę zdrowia. "Cypr, Łotwa Rumunia i Polska to są kraje, które najmniej przeznaczają na opiekę zdrowotną" - dodał. Prezes PSL także zaproponował wdrożenie Europejskiego Programu Walki z Rakiem.

Kosiniak-Kamysz Szef zwrócił też uwagę na kwestie "zielonej energii". "Zielona energia powinna stanowić o bezpieczeństwie energetycznym Polski, o czystym powietrzu, jakości życia, o walce ze smogiem. Tu muszą być też jednolite dopłaty" - wskazał Kosiniak-Kamysz.

W ocenie prezesa PSL, premier Mateusz Morawiecki powinien natychmiast pojechać do strajkujących nauczycieli, podjąć rozmowy i przed Świętami Wielkiejnocy zakończyć strajk porozumieniem. Ocenił, że żądania protestujących są jak najbardziej słuszne. "Panie premierze Morawiecki, do stołu to trzeba usiąść i negocjować ze związkami zawodowymi, a nie ich obrażać" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jako trzeci na rzeszowskiej konwencji wystąpił współprzewodniczący partii Zieloni Marek Kossakowski. "My, Zieloni, jesteśmy w KE, bo jesteśmy przekonani, że tutaj w tej koalicji będziemy mogli najskuteczniej jak to możliwe realizować nasze postulaty. Nasz zielony program, nasz zielony wybór to Polska i Europa ekologiczna, demokratyczna i solidarna. To Unia czystego powietrza i taniej energii" mówił.

Zdaniem Kossakowskiego, należy "powstrzymać te siły, które w konsekwencji mogą doprowadzić do Polexitu". "26 maja zdecydujemy czy chcemy, by Polska pozostała tą czarną od dymu, szarą od smogu i brunatną od nienawiści rubieżą Europy. Czy też chcemy Polski i Europy zupełnie innej" - zauważył. "Wierzę, że 26 maja i potem w jesienią przegonimy PiS" dodał Kossakowski.

W trakcie konwencji do głosowania na KE zachęcali również obecni na konwencji prezydenci Rzeszowa Tadeusz Ferenc i Krosna Piotr Przytocki.

Liderem podkarpackiej listy KE jest europoseł PSL Czesław Siekierski, drugą pozycję zajmuje posłanka PO Krystyna Skowrońska, na trzecim miejscu jest wskazany przez SLD wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

"Czwórka" przypadła reprezentantowi partii Zieloni Maciejowi Józefowiczowi. Kolejne miejsca przypadły kandydatom PO Joannie Frydrych, Renacie Butryn, Józefowi Szkole i Barbarze Zych.

Ostatnie, 10 miejsce otrzymała europosłanka Platformy od dwóch kadencji Elżbieta Łukacijewska. (PAP)

Autor: Alfred Kyc, Wojciech Huk, Karol Kostrzewa, Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek, Mateusz Mikowski, Olga Zakolska

kyc/ huk/ kos/ reb/ wni/ mm/ ozk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 15 xiven

też macie takie uczucie że jak słuchacie zachodnich pachołków próbujących nieudolnie naskoczyć na nasz rząd narodowy, że jakby pies ujadający zza płotu miał większą siłę przekazu i charyzme niż oni...

! Odpowiedz
12 2 karbinadel

Z dwojga złego wolę zachodnich pachołków, niż wschodnich z PiS

! Odpowiedz
0 0 lelo1949 odpowiada karbinadel

A ty mielony zawsze odwrotnie

! Odpowiedz
1 35 nostsherlock

Brzmi jak kłótnia świń o koryto

! Odpowiedz
16 66 kkk1111

nie wytrzymało by okradania jakie było za PO

! Odpowiedz
57 23 jkl777

Juz 4 lata jak nawet JEDEN z PO nie siedzi w wiezieniu. A sPiSek preparuje dowody na POtege.

Zgraja Kaczynskiego to najwieksze zlodzieje putinowskie.

! Odpowiedz
21 70 loool

Platformie marzy sie calkowite oddanie Polski w rece zachodu. Oddanie prawa, sądow, waluty, gospodarki, swiatopoglądu, wszystkiego. To samo co bylo w ZSRR. Oni za te pare srebrnikow ktore dostaja z uni sprzedali by dusze. Nie mają zadnego programu poza calkowitym poddaniem sie obcym krajom . Precz z takimi zdajcami !!!!

! Odpowiedz
12 1 marxs

lepiej w ręce zachodu niż tak jak u PISów w ręce a raczej chciwe łapska wschodu (tego bliskiego wschodu)

! Odpowiedz
18 62 pawelsalsa

Ludzie,ludzie..NIe glosujcie na PO bo znowu przyjdzie ogolnoswiatowy kryzys gospodarczy!!!!!!!

! Odpowiedz
8 32 aggressive

Warto przypomnieć, że istnieją także inne partie, na które można zagłosować, a które nie miały jeszcze okazji rządzić. Podziękujmy tym, którzy rządzili i którzy rządzą, a niczego dobrego dla Polski i Polaków nie zrobili. Czy jest wam tak dobrze, że wciąż głosujecie na tych samych komuchów? Raz sierpem... Pozdrawiam z UK.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil