REKLAMA

Sasin: Jesteśmy przygotowani na odcięcie przez Rosję dostaw. Polskie magazyny gazu są wypełnione w 80-90 proc.

2022-02-20 16:32
publikacja
2022-02-20 16:32
Sasin: Jesteśmy przygotowani na odcięcie przez Rosję dostaw. Polskie magazyny gazu są wypełnione w 80-90 proc.
Sasin: Jesteśmy przygotowani na odcięcie przez Rosję dostaw. Polskie magazyny gazu są wypełnione w 80-90 proc.
/ Ministerstwo Aktywów Państwowych

Jesteśmy przygotowani na ewentualność odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Ocenił, że w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Sasin był pytany, czy Polska jest przygotowana na ewentualne odcięcie przez Rosję dostaw gazu.

Minister aktywów państwowych poinformował, że polskie magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 80-90 proc. "Zgoła inaczej wygląda to w innych krajach, które są w znacznym stopniu uzależnienie od rosyjskiego gazu, jak Niemcy. To oznacza wielkie potencjalne zagrożenie dla Europy" - stwierdził szef MAP.

Przypomniał, że Polska od wielu lat buduje infrastrukturę, która zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście wymienił gazoport w Świnoujściu, budowę Baltic Pipe, która "jest na finiszu", inne połączenia, m.in. poprzez Kłajpedę na Litwie.

"To wszystko daje nam nadzieję, że już w perspektywie najbliższego roku będziemy w stanie się w znacznym stopniu, a właściwie prawie w całości uniezależnić od rosyjskiego gazu" - powiedział Sasin. Zauważył, że Niemcy w 50 proc. korzystają z rosyjskiego gazu, a w poprzednich latach wiele zrobiły, żeby ten wolumen powiększać. "Temu ma przecież służyć Nord Stream 2" - dodał.

"Zagrożenia (odcięcia dostaw gazu - PAP) są absolutnie realne, w Polsce jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, Europa gorzej. Jesteśmy przygotowani także na wszelkie inne kwestie, które mogą się pojawić. Mamy zidentyfikowane zagrożenia, które wraz z działaniami Rosji na Ukrainie mogą się również pojawić. Zakładamy, że nie są to zagrożenia militarne, ale inne zagrożenia związane z cyberatakami czy z przerwą w dostawie surowców energetycznych. Trzymamy rękę na pulsie" - zapewnił wicepremier.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ godl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (49)

dodaj komentarz
sel
Gaz z Rosji był najtańszy tylko tranzyt i opłaty dla oligarchów Ukraińskich bardzo wysokie nawet 50% a mogliśmy dostawać bez tego przez Bałtyk ciekawe dlaczego tak dbają o ich zarobek?.. . Tak samo prąd niby mamy tańszy , ale opłata mocowa handlowa, przesyłowa, elektryk, itp itd i Polacy płacą najwięcej w Europie a rz rżnie gł..Gaz z Rosji był najtańszy tylko tranzyt i opłaty dla oligarchów Ukraińskich bardzo wysokie nawet 50% a mogliśmy dostawać bez tego przez Bałtyk ciekawe dlaczego tak dbają o ich zarobek?.. . Tak samo prąd niby mamy tańszy , ale opłata mocowa handlowa, przesyłowa, elektryk, itp itd i Polacy płacą najwięcej w Europie a rz rżnie gł..a i 70% marży na produkcji z węgla do tego 20 mld rocznie z co2 prosto do kasy rządowej...
Raffmo
"Jak dotąd od 2017 roku każdy z ładunków LNG z USA był konkurencyjny lub na granicy konkurencyjności względem dostaw gazu od rosyjskiego Gazpromu na mocy kontraktu jamalskiego wygasającego z końcem 2022 roku."

https://biznesalert.pl/lng-usa-cena-departament-energii-energetyka-gaz/
Raffmo
Widzę, że radziecka trollownia w gotowości.

Jesteśmy spokojnie sobie poradzić bez dostaw bezpośrednich gazu ze Rosji.
I nie jest prawdą, że płacimy więcej za gaz z innych źródeł. Prawdą jest, że wcześniej mieliśmy najdroższy gaz w Europie dzięki 100% zależności importu z RoSSji.
sel
Po co te brednie na okrągło?, przecież Rosja nikogo nie odcięła ,Ukrainę gdy kradła gaz i chciała 50% ceny gazu za tranzyt to po prostu nie korzysta z takiej oferty, to my się odcinamy od taniego gazu i tanich rurociągów bez drogich opłat tranzytowych oligarchów Ukraińskich bo wolimy kupować drogo od Arabów i Amerykanów..
sel
A do tego sami zrywamy kontrakty wieloletnie na dostawy taniego gazu..
jpelerj
Na zakupy po cenie SPOT i tak nie ma pieniędzy, a w magazynach zalega drogi amerykański gaz. I tyle w temacie.
duck_killer
To jest wybitny specjalista, który może się pochwalić wieloma sukcesami. Zorganizował wybory kopertowe za 70 mln zł, zorganizował lot do Smoleńska, zapewniał, że ceny energii nie wzrosną. Nie ma absolutnie żadnych powodów by mu nie ufać. Ten człowiek wie co mówi. xDDDD

( ͡° ͜ʖ ͡°)
sel odpowiada duck_killer
Teraz organizuje elektrownie jądrowe od firmy która nigdy nie zbudowała żadnego reaktora , stworzona dzięki piramidzie finansowej , za to może przejąć kontrolę nad naszymi złożami miedzi i srebra za fistaszkowe obiecane reaktory.

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki