REKLAMA

Samsung i Hyundai podtopiły Koreę Południową

2016-10-25 11:48
publikacja
2016-10-25 11:48

Afera z przegrzewającymi się smartfonami Samsunga, największy strajk w historii Hyundai Motor i bankructwo Hanjin – to nie był najlepszy kwartał dla gospodarki Korei Południowej. Koreańska giełda straciła jako jedyna w regionie, won staniał, a wzrost gospodarczy kraju drastycznie zwolnił.

Skandale Samsunga i Hyundaia wpłynęły na spadki na południowokoreańskiej giełdzie / FORUM

5 mld dolarów kosztów związanych z wycofaniem Samsunga Galaxy Note 7 z rynku zabolało nie tylko samego producenta. Na domiar złego kryzys zaliczył także kolejny czebol – Hyundai Motor, który borykał się ze sporymi problemami kadrowymi. Ogień podsycił jeszcze sierpniowy komunikat o bankructwie jednej z największych firm transportu morskiego Hanjin Shipping – donosi portal CNBC. Potentat posiadający flotę 97 kontenerowców poinformował ostatnio o wyjściu z rynku europejskiego.

Załamanie kilku potentatów przemysłu koreańskiego wraz ze zmniejszeniem produkcji mocno wpłynęło na sytuację Korei Południowej na rynku światowym. Wartość indeksu KOSPI spadła o 0,7 proc., a za dolara Koreańczycy musieli zacząć płacić kilka wonów więcej (wzrost kursu z 1132,80 do 1138,60 wonów za dolara). Dla porównania japońskie Nikkei 225 zyskało 0,57 proc., a Topix - 0,60.

Bank Korei opublikował także niezadowalające dane dotyczące wzrostu gospodarczego.
– Spowolnienie w PKB było przez wszystkich spodziewane – komentowała Eugenia Victorino, ekonomista rynku azjatyckiego z Australia and New Zealand Banking Group. PKB w trzecim kwartale wzrosło w relacji kwartał do kwartału o 0,7 proc., co i tak było lepszym wynikiem od prognoz agencji Reuters.

Victorino dodała, że w pierwszym kwartale przyszłego roku można oczekiwać kolejnej obniżki stóp procentowych w Korei Południowej.

MG

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~grosze
jeden dolar amerykański to 3,966 zł a w Korei Południowej dolar ten wart przed kryzysem był 1132,80 wonów ale z powodu załamania gospodarki podrożał do 1138,60 wonów czyli o 5,8 wonów! Dla niezorientowanych 100 wonów to 35 groszy! Czyli jeden won to 0,003 złotego! Wychodzi więc że dolar w Korei Południowej po tym jeden dolar amerykański to 3,966 zł a w Korei Południowej dolar ten wart przed kryzysem był 1132,80 wonów ale z powodu załamania gospodarki podrożał do 1138,60 wonów czyli o 5,8 wonów! Dla niezorientowanych 100 wonów to 35 groszy! Czyli jeden won to 0,003 złotego! Wychodzi więc że dolar w Korei Południowej po tym strasznym załamaniu w gospodarce podrożał o 0,02 zł czyli aż o 2 grosze! Boże toż gospodarka Korei Południowej jak nic tonie!
~jaSAMSUNGAniePOLECAM
Samsung 3 10.1 popsul sie gdy go wylaczylem ..i niemozna wlaczyc.... POLECAM !!!!! jak.. Strzal z luku w placy sobie samemu ....poraszka TO WINA OPROGRAMOWANIA LICZACEGO DNI UZYTKOWANIA PO GWARANCJI TRACH ...KUP SE TERAZ ,,WAC PANIE NOWYSPRZET,,!
~Mark
"Załamanie kilku potentatów przemysłu koreańskiego wraz ze zmniejszeniem produkcji mocno wpłynęło na sytuację Korei Południowej na rynku światowym Wartość indeksu KOSPI spadła o 0,7 proc". Ten MOCNY spadek indexu to normalnie krach. Dziwne, ze nie zachwialo to gieldami reszty swiata.
~QAmać
A u nas wszystko idzie ku lepszemu. Telefony naszej produkcji się nie grzeją, pracownicy polskich firm samochodowych nie strajkują, a i potentaci przewozowi mają się świetnie. PKB w górę, inflacja w górę i tylko patrzeć jak NBP stopy podniesie. Jestem zadowolony i jest mi dobrze.
~Hairy_Portier
Czyli ogólnie jest ci źle, chociaż nie wiesz z jakiego powodu. Gdyby cię jeszcze rzuciła kobieta i zaczął przeciekać but, to powinieneś zaśpiewać bluesa zamiast udzielać się na portalach ekonomicznych.
~Zenon odpowiada ~Hairy_Portier
Gościu, zupełnie nie wyczuwasz ironii w tekście poprzednika. Więc raczej nie bierz się za komentowanie, zwłaszcza innych.
~Adam
wszystko zaje fajne a giełda szoruje prawie po dnie - ciekawe zjawisko.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki