REKLAMA

Samorządy ożywią gospodarkę

2017-09-04 01:12
publikacja
2017-09-04 01:12
Samorządy ożywią gospodarkę
Samorządy ożywią gospodarkę
/ YAY Foto

Władze lokalne zrealizują plany inwestycyjne na poziomie 80-90 proc. To da impuls ożywieniu gospodarczemu. Pojawił się jednak problem rosnących cen prac budowlanych - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Samorządy na ten rok mają rekordowe plany inwestycyjne - pisze "Rz". Zamierzają podwoić wydatki w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy wyniosły one 26 mld zł. Gdyby udało się zrealizować tak ambitne założenia, to lokalne władze stałyby się głównym motorem oczekiwanego ożywienia inwestycyjnego.

Samorządowcy w wypowiedziach dla "Rzeczpospolitej" podkreślają, że fundusze UE już zostały już odblokowane, nowe umowy są podpisywane i ambitny tegoroczny plan może zostać zrealizowany na zwykłym poziomie 80-90 proc. Zwracają jednak uwagę na rosnące ceny prac budowlanych.

"Brakuje rąk do pracy, coraz droższe są materiały budowlane, surowce, paliwo. W sumie ceny ofertowe w przetargach są o 20-35 proc. wyższe od kosztorysów wykonanych w zeszłym roku" - tłumaczy szefowa Izby Gospodarczej Drogownictwa Barbara Dzieciuchowicz. (PAP)

mkz/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
madarot
Usługi budowlane, materiały budowlane 20-30% droższe, dowiadujemy się że paliwa też droższe (węgiel to też paliwo), żywność zdrożała i drożeje i to znacznie, a GUS spokojnie twierdzi, że inflacja to tylko 1,8% - idioci czy manipulanci?
antybolszewik
"Gdyby udało się zrealizować tak ambitne założenia, to lokalne władze stałyby się głównym motorem oczekiwanego ożywienia inwestycyjnego". - Wspaniale. Inwestycje samorządowe realizowane przez lokalnych polityków aby wykorzystać budżet. Czy leci z nami ekonomista, który wyjaśni, że inwestycje publiczne ograniczają inwestycje "Gdyby udało się zrealizować tak ambitne założenia, to lokalne władze stałyby się głównym motorem oczekiwanego ożywienia inwestycyjnego". - Wspaniale. Inwestycje samorządowe realizowane przez lokalnych polityków aby wykorzystać budżet. Czy leci z nami ekonomista, który wyjaśni, że inwestycje publiczne ograniczają inwestycje prywatne w gospodarce - Chodzi o wykorzystanie przez państwo zasobów firm budowlanych, instalatorów, wykorzystanie i podrożenie kapitału inwestycyjnego.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki