REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Sąd kończy z wyłudzaniem wysokich zasiłków na firmę

2019-03-29 00:34
publikacja
2019-03-29 00:34

ZUS obetnie składki płacone przez samozatrudnionego, jeśli uzna, że to efekt manipulacji - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

fot. / / YAY Foto

"Zanim rząd zrealizuje swoje plany dotyczące weryfikacji samozatrudnionych tzw. testem przedsiębiorcy, może się okazać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz wyłapie osoby nadużywające działalności gospodarczej do uzyskiwania wysokich świadczeń z ubezpieczeń społecznych" - podaje dziennik.

Jak pisze "Rz", orzeczenia Sądu Najwyższego mogą mieć znaczenie dla ponad miliona osób prowadzących obecnie jednoosobowo działalność gospodarczą i niezatrudniających żadnych pracowników. W ocenie gazety SN wręczył ZUS "niezwykle potężne narzędzia".

Jak wyjaśnia, w trzech kolejnych wyrokach sędziowie SN uznali, że ZUS ma pełne prawo kwestionować wysokość składek płaconych przez samozatrudnionego, szczególnie gdy w krótkim czasie po założeniu działalności okazuje się, że świeżo upieczona bizneswoman jest w ciąży i zgłasza się do ZUS po wypłatę wysokiego zasiłku.

Według gazety trudno ocenić, czy te rozstrzygnięcia wytyczą nową linię orzeczniczą sądów, ale niewątpliwie świadczą one, że SN dostrzega problem nadużyć.(PAP)

agzi/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bober87
To nie jest żadne nadużycie, tylko tak stanowi prawo: jeśli kobieta zatrudnia się w firmie i na drugi dzień idzie na zasiłek L4, to ma do tego pełne prawo. Ten zasiłek ma otrzymać, gdyż tak mówi ustawa. Nigdzie nie jest napisane, że trzeba przepracować pół roku, czy tam ileś, żeby taki zasiłek otrzymać. Bezprawiem To nie jest żadne nadużycie, tylko tak stanowi prawo: jeśli kobieta zatrudnia się w firmie i na drugi dzień idzie na zasiłek L4, to ma do tego pełne prawo. Ten zasiłek ma otrzymać, gdyż tak mówi ustawa. Nigdzie nie jest napisane, że trzeba przepracować pół roku, czy tam ileś, żeby taki zasiłek otrzymać. Bezprawiem jest w tym momencie pozbawianie zasiłku, i to jest nadużycie, bo sędziowie mają orzekać na podstawie prawa, a nie prawo sobie stanowić.

Jak tak dalej będziemy się dać robić przez to państwo, to w przyszłości, z powodów demograficznych, tej kobiecie w wieku 60 lat ZUS odmówi emerytury, sąd to klepnie, bo "może kwestionować wysokość składek na ubezpieczenie emerytane" i będziemy "żryć gruz" na starość.

Nie dla łamania prawa! Jeżeli ono źle działa, to należy je zmienić i wprowdzić np. okres karencji. Natomiast takie działanie jak opisane w artykule, jest nie do przyjęcia.
antek10
Dokładnie tak jest. Sami uchwalili takie prawo - widocznie tylko wybrańcy mieli z tego korzystać , skoro piszą teraz że to wyłudzenie.
smallsaver
To żonka agenta Tomka, która chciała w ten sposób wyłudzić 120 tysięcy się nie ucieszy.

Powiązane: Podatek liniowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki