REKLAMA

Upadłość Getin Noble Banku. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił decyzję

Jacek Misztal2023-07-20 19:40, akt.2023-07-20 20:06redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-07-20 19:40
aktualizacja
2023-07-20 20:06

Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość Getin Noble Banku - podano w komunikacie na stronie internetowej sądu. Syndykiem został Marcin Kubiczek, który jest też syndykiem Idea Banku.

Upadłość Getin Noble Banku. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił decyzję
Upadłość Getin Noble Banku. Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił decyzję
/ FORUM

Bankowy Fundusz Gwarancyjny 28 kwietnia złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku oznacza, że zgłoszone roszczenia wierzycieli będą zaspokojone tylko w takim stopniu, na jaki pozwoli majątek masy upadłościowej. Chętnych do odzyskania pieniędzy będzie dużo, ale w pierwszej kolejności będą zaspokajane należności wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

30 września 2022 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Bank. Działalność upadłego banku została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych, z czasem bank ten nazwano Velo Bank. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. W czerwcu informowaliśmy, że VeloBank wkrótce rozpocznie formalny proces poszukiwania inwestora.

Upadłość Getin Noble Banku to problemy dla frankowców

Miano najbardziej obciążonego „frankami” banku nosił od lat Getin Noble Bank. I to właśnie frankowcy mogą mieć największe problemy. Jesienią ubiegłego roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Bank.

Co więcej, kredytobiorcy, którzy zostali w GNB po podziale, zgłaszali się do redakcji Bankier.pl z problemami. Ich zdaniem, pomimo posiadania postanowień o zabezpieczeniu są wpisywani do BIK-u jako dłużnicy, a niektórym bank wypowiadał umowy kredytowe.

Po ogłoszeniu upadłości Getinu syndyk powinien przystąpić do spraw frankowców, a jest ich sporo, bo ponad 10 tys. W interesie syndyka jest odzyskanie jak największych kwot, w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

Niedługo po upadku Getin Noble Banku, kancelaria Votum wskazywała, że decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku spowodowała, iż sytuacja kredytobiorców, posiadających czynny lub spłacony kredyt indeksowany do CHF w tym banku, pogorszyła się w stosunku do osób posiadających podobne kredyty w innych bankach.

Obwieszczenie postanowienia o ogłoszeniu upadłości można znaleźć tutaj. Historię upadku banku oraz jego restrukturyzacji opisywaliśmy w artykułach dostępnych pod poniższym linkiem.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
momotaro
TW.Ernest guru finansowy Polski lat dziewiędziesiatych i przełomu wieku.Smutne. W USA już dawno by siedział do końca swojego życia.
okragly_stol
Ilu banksterów poszło siedzieć po upadku LB w 2008?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
-zbyszek1
Akcjonariuszy większych i mniejszych, bo też cwaniaczki też powinno to spotkać?
HardMetal
To raczej ty powinieneś spotkać się ze swoim mózgiem.
monuz
Wszystko jest uczciwie: przy bankructwie oszczędności przepadają, kredyty w żadnym wypadku :)
simonsoft8
BFG zapłaci na cały frank

Powiązane: Przejęcie Getin Noble Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki