

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zwraca się do Ministerstwa Finansów o obniżenie podatku Belki. Podatek ten od lat jest wymieniany przez polskich inwestorów jako jedna z ich głównych bolączek.
Stowarzyszenie napisało do Ministerstwa Finansów w ramach konsultacji publicznych nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), które rozpoczęły się pod koniec lutego. Organizacja zrzeszająca inwestorów indywidualnych wytyka resortowi finansów niespójność między deklarowanymi celami a zaprezentowanymi rozwiązaniami – zdaniem stowarzyszenia ministerstwo z jednej strony słusznie wskazuje na konieczność zwiększenia udziału oszczędności w gospodarce, lecz z drugiej strony zachęty dla inwestorów indywidualnych są dosyć skromne. Więcej o podatkowych (i nie tylko) propozycjach ministerstwa przeczytasz w artykule „Czy Ministerstwo Finansów ułatwi życie inwestorom indywidualnym?”.
- Strategia proponowana przez ministerstwo w pewnym sensie sprawia wrażenie strategii zachowawczej względem inwestorów indywidualnych. Nie jest to strategia nastawiona na preferowanie i premiowanie uczestników rynku, którzy świadomie i długoterminowo chcieliby budować swoje oszczędności, w tym przede wszystkim oszczędności emerytalne w oparciu o rodzimy rynek kapitałowy – podkreśla Piotr Cieślak, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Mając na uwadze powyższe, SII zaproponowało, aby Ministerstwo Finansów powróciło do rozwiązań zawartych w dokumencie Strategii przedstawionym w sierpniu 2018 r., tj. m.in. do podwojenia limitów rocznych wpłat na IKE i IKZE

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
- zniesienia 10% PIT od wypłat z IKZE, uatrakcyjnienia emerytalnych planów inwestycyjnych (w tym IKE/IKZE),
- zniesienie ograniczeń czasowych zawartych w obecnie obowiązujących przepisach (zobowiązanie do oszczędzania przez okres 5 lat kalendarzowych),
- zmniejszenia podatku Belki do 9% dla zysków z inwestycji utrzymywanych przez okres przekraczający 12 miesięcy w papiery wartościowe notowane na rynkach regulowanych oraz MTF i jednostki uczestnictwa w otwarte fundusze inwestycyjne inwestujące w takie notowane papiery wartościowe,
- zezwolenia rodzicom na otwieranie kont IKZE dla dzieci. Ponadto Stowarzyszenie zdecydowanie sprzeciwiło się zamiarom Ministerstwa Finansów dotyczącym uniemożliwienia inwestorom inwestującym na instrumentach CFD kompensowania strat z tych instrumentów z zyskami z innych instrumentów finansowych.
Na tym nie koniec podatkowych propozycji SII. Stowarzyszenie zaproponowało też dodatkowe zachęty podatkowe dla inwestorów indywidualnych w postaci:
- zmniejszenia podatku Belki do poziomu 4 proc. dla zysków z inwestycji utrzymywanych przez okres co najmniej 60 miesięcy w papiery wartościowe notowane na rynkach regulowanych oraz MTF i jednostki uczestnictwa w otwarte fundusze inwestycyjne inwestujące w takie notowane papiery wartościowe,
- w przypadku inwestycji utrzymywanych przez okres przekraczający 60 miesięcy w papiery wartościowe notowane na rynkach regulowanych oraz MTF Stowarzyszenie proponuje, aby nie pobierano podatku od dywidend,
- wprowadzenie możliwości kompensowania strat z tytułu inwestycji w jednostki funduszy inwestycyjnych i inne papiery wartościowe z zyskami od dywidend wypłacanymi przez spółki.
- Zachowawcze propozycje Ministerstwa Finansów w SRRK w szczególności odnoszące się do zachęt podatkowych są niezrozumiałe w obliczu faktu, że ministerstwo ma pełną świadomość, iż przyszłe emerytury Polaków wypłacane z ZUS będą stanowić zaledwie ułamek wynagrodzeń, które obecnie trafiają do kieszeni Polaków. Stąd też negatywnym zaskoczeniem jest, że w zaproponowanej strategii nie zawarto zdecydowanie większej ilości rozwiązań motywujących do oszczędzania emerytalnego przy wykorzystaniu instrumentów dostępnych na rynku kapitałowym – podsumowuje Piotr Cieślak.
Jest to już druga w ostatnim czasie petycja Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do Ministerstwa Finansów. W marcu SII apelowało o zmiany przepisów o przymusowym wykupie.
"Belka" boli inwestorów
Podatek od zysków kapitałowych jest od lat w czołówce największych słabości polskiego rynku kapitałowego wykazywanych przez uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. W ubiegłorocznej edycji podatek zajął pierwsze miejsce (41,8 proc. wskazań), dystansując m.in. przestępstwa na rynku (36,6 proc.) czy małą płynność (26,6 proc.). Podobne wyniki uzyskiwano w latach poprzednich.
Podatek od zysków kapitałowych nazywany jest często podatkiem Belki od nazwiska Marka Belki, który był ministrem finansów w 2002 roku, gdy wprowadzano podatek. Zgodnie z jego założeniem osoba, która zarobiła dzięki posiadanemu przez siebie kapitałowi, musi oddać państwu 19 proc. swojego zysku. Dotyczy on więc także m.in. zysków z obligacji, funduszy inwestycyjnych, instrumentów pochodnych, dywidend oraz lokat i kont oszczędnościowych.
Szeroką analizę podatku Belki oraz jego wpływu na polski rynek znajdziesz w artykule „Podatek Belki - więcej szkody niż pożytku”.
MZ