REKLAMA
WEBINAR

S&P rewiduje prognozy dot. inflacji i PKB Polski. "RPP nie podwyższy stóp proc."

2022-11-30 11:02
publikacja
2022-11-30 11:02

Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023 r. do 0,9 proc. z 1,2 proc. - podano w raporcie S&P. Agencja nie spodziewa się dalszych podwyżek stóp proc. przez RPP.

S&P rewiduje prognozy dot. inflacji i PKB Polski. "RPP nie podwyższy stóp proc."
S&P rewiduje prognozy dot. inflacji i PKB Polski. "RPP nie podwyższy stóp proc."
fot. Brendan McDermid / / Reuters

W latach 2024-25 S&P prognozuje się dynamikę PKB Polski na poziomie 3,2 proc. i 2,8 proc.

S&P prognozuje średnioroczną inflację w Polsce (HICP) w 2023 r. na poziomie 12,9 proc., w 2024 r. 6,2 proc., a w 2025 r. 3,1 proc.

Według S&P RPP nie dokona w scenariuszu bazowym kolejnych podwyżek stóp procentowych i utrzyma je na niezmienionym poziomie do końca 2023 r. W 2024 r. spodziewa się obniżek stopy referencyjnej łącznie o 150 pb. (5,25 proc. na koniec roku), a w 2025 r. o kolejne 175 pb. (3,50 na koniec okresu).

"Ryzyka dla naszych prognoz są znaczące. W negatywnym scenariuszu, zakładającym całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Europy oraz wyższe globalnie stopy procentowe, polska gospodarka może doświadczyć całorocznej recesji w 2023 r. Obecnie spodziewamy się w obu scenariuszach - bazowym i negatywnym - wypłaty środków z KPO w 2023 r., choć zaznaczamy, że istnieje ryzyko opóźnień w tej kwestii lub redukcji przydzielonego finansowania, co osłabiłoby inwestycje. Ponadto presja rynkowa na walutę lub na rynek długu mogłaby wzrosnąć, jeżeli inflacja miałaby być wyższa, co potencjalnie mogłoby prowadzić do wyższych stóp procentowych, a to mogłoby skutkować mocniejszym uderzeniem w gospodarkę i zatrudnienie" - konkluduje S&P.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
simonsoft8
słowo dynamika jest zasadne wciąż
polonu
jak EURO po 3 zł to dolar po ile
szprotkafinansjery
po 2 zł, jak za Tuska!
ohh
to zależy, albo mniej niż 3 PLN albo więcej niż 3 PLN 2,50 - 3,50 PLN.
szprotkafinansjery
He he, a miał być wodospad na nieruchach i bankructwa, WIBOR 6M 10% :D
lancealot
Zaklinanie rzeczywistości dużo nie pomoże..
Ilość nie spłacanych kredytów gwałtownie wzrosła. Mimo wakacji kredytowych.
https://obserwatorgospodarczy.pl/2022/11/28/kredyty-mieszkaniowe-w-polsce-sa-coraz-rzadziej-splacane/
dlaczemuktoszajalmojnick
HM Invest - developer z Wawy notowany na GPW. Portfel złotych mieszkań na 300 baniek, wyceniony na 17 mln. Ładuj po kule, okazja życia:D
ohh
I Brawo PIS! Brawo prezes NBP. Koniec kryzysu! PLN się od teraz już tylko umacnia, giełda GPW rośnie. Brawo, Brawo, Brawo. Oni zapowiedzieli, że Euro będzie po 3 PLN i będzie. Wszystko co mówią, to się sprawdza. W Sopocie zapowiadali, że podwyżek nie będzie, jeśli już to jedna i była jedna. Mówią o Euro po 3 PLN i będzie.
dlaczemuktoszajalmojnick
Giełda to chyba rośnie tylko dzięki inflacji. Bo jeśli giełda ma dyskontować przyszłość, to niestety jeszcze nie zdyskontowała spowolnienia, które właśnie wjeżdża na grubo.
ohh odpowiada dlaczemuktoszajalmojnick
Jakie spowolnienie? Przecież świat już odtrąbił koniec kryzysu. Inflacja globalnie spada. Nie ma powodów do spowolnienia.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki