REKLAMA

Rząd planuje likwidację specjalnego podatku węglowodorowego

2019-07-23 14:11
publikacja
2019-07-23 14:11

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Powodem ma być brak wydobycia gazu z łupków w Polsce.

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Jak podało CIR, ustawa z 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym ma zostać uchylona, ponieważ niespełnione zostały założenia, iż podatek ten będzie zapewniał budżetowi państwa odpowiedni udział w zyskach z wydobycia gazu łupkowego. Podatek miał obowiązywać od 2020 r.

Wbrew prognozom, nie nastąpił w Polsce rozwój wydobycia gazu łupkowego, a podstawowym źródłem tego surowca pozostają konwencjonalne złoża gazu ziemnego - podkreśliło CIR.

Jak zaznaczono, w kolejnych latach, po przyjęciu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, nastąpiła weryfikacja przyjętych przy jej uchwalaniu założeń, a obecnie złoża łupkowe, jakie znajdują się w Polsce, nie dają wystarczających możliwości ich gospodarczej eksploatacji.

Przepisy dotyczące uchylenia specjalnego podatku węglowodorowego mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Ustawa z 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym wprowadziła system opodatkowania ropy i gazu, wydobywanych po 1 stycznia 2020 r. Państwo miało pobierać rentę surowcową o docelowej wysokości ok. 40 proc. Miały się na nią składać specjalny podatek węglowodorowy, którego stawka miała wynosić od 0 do 25 proc oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin.(PAP)

wkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
takeda83
socjalisci planuja likwidacje podatku a wprowadzaja dziesiatki innych do tego inflacja wzrasta socjalizm totalnej kontroli obywatela kierunek chiny przyspiesza
nostsherlock
Pewnie jakaś spółka z USA planuje wydobywać gaz z łupków w przeciągu najbliższych 10 lat, więc na zapas namówili odpowiednie osoby w rządzie do zniesienia podatku. Jest tyle debilnych podatków w Polsce, dlaczego akurat chcą znieść ten?
mkx
Właśnie ten, bo hegemon poprosił. Możliwe, że niedługo TVPIS ogłosi sukces zakupu kolejnych rakietek, albo jakichś czołgów z demobilu - bo nowych my nie chcemy przecież.

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki