REKLAMA

Rząd bierze hipoteki na tapet. Wakacje kredytowe, FKW czy zmiany w finansowaniu społecznościowym

2024-02-12 10:09
publikacja
2024-02-12 10:09

We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem zakładającym przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok - wynika z opublikowanego w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów.

Rząd bierze hipoteki na tapet. Wakacje kredytowe, FKW czy zmiany w finansowaniu społecznościowym
Rząd bierze hipoteki na tapet. Wakacje kredytowe, FKW czy zmiany w finansowaniu społecznościowym
/ Shutterstock

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Jak wcześniej informował resort finansów, który przygotował projekt, kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze jednego miesiąca na kwartał, przy czym w pierwszym kwartale tego roku z wakacji będzie można skorzystać tylko w marcu.

W projekcie znalazły się też zapisy, na mocy których obniży się wskaźnik raty do dochodu (z 50 do 40 proc.), uprawniający do skorzystania ze wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wskaźnik ten oznacza stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy.

Jednocześnie w projekcie proponuje się, aby umorzenie 64 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia następowało po dokonaniu, bez opóźnienia, spłaty 134 rat. Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po dokonaniu spłaty 100 rat. Zmiana sprawi, że kwota umorzenia będzie mogła wynieść 33 tys. zł w miejsce obecnych 22 tys. zł.

Ponadto okres, przez jaki wsparcie będzie mogło być udzielane, ma zostać wydłużony z obecnych 36 do 40 miesięcy, zwiększona ma być także wartość maksymalnego wsparcia z dotychczasowego poziomu 2 tys. zł do 2,5 tys. zł. Wydłużony będzie również okres spłat wsparcia lub pożyczki z obecnych 144 rat do 200 rat.

W przypadku wakacji kredytowych, z których można było skorzystać w latach 2022-2023, nie było ograniczeń dochodowych, warunkujących skorzystanie z tego rozwiązania. W roku 2022 z wakacji można było skorzystać w ciągu dwóch miesięcy III i IV kw., zaś w roku 2023 z wakacji można było skorzystać w ciągu jednego miesiąca w każdym z czterech kwartałów.

Rząd we wtorek ma się również zająć projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Zgodnie z projektem Ministerstwo Przemysłu ma rozpocząć działalność 1 marca 2024 r., a jego siedzibą będą Katowice. W kompetencjach ministerstwa - obok górnictwa - będzie polityka atomowa, wodorowa oraz dotycząca gazu i ropy naftowej. Dział administracji państwowej, którym ma zarządzać, będzie nosił nazwę: dział surowców energetycznych. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andregru
A za to kto zapłaci ? Inny podatnicy . A ceny nieruchomości dalej będą szły w górę . Czy już nigdy społeczeństwo nie będzie samo odpowiadało za swoje decyzje "umorzenie 64 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki" , " kwota umorzenia będzie mogła wynieść 33 tys. zł "
scuti1986
koszt zakupu mieszkania na kredyt dla kogoś kto nie łapie się na żadne benefity od rządowych zamordystów z pisu i peo wzrósł w 4 lata o ponad 300% !!!!!!!! w tym wzrost ceny zakupu i koszt kredytu... ludzie oszczędzający zostali ograbieni ze swoich oszczędności i życia de facto, a poloczki nic, potulne jak barany !!!!!!!
salad77
czyli ten kto wie co i jak, kiedy się zwolnić albo kiedy wykazać niskie dochody, dostanie od podatników prezenty w postaci spłaty części kredytu
income
Dokładnie kolego. Właśnie liczę sobie ile kosztów muszę jeszcze wygenerować żeby skorzystać z wakacji kredytowych jak i jednocześnie z BFG :-) Niech inni na mnie i mój wysoki ZUS też tyrają. Nie każdy dostał mieszkanko/domek od mamusi tatusia babci dziadka :-)

Powiązane: Rząd Donalda Tuska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki