Rynek pracy za 5 i 15 lat. Kto znajdzie zatrudnienie?

redaktor Bankier.pl

Według danych przedstawionych przez firmę ManpowerGroup na początku 2016 roku pracę będzie łatwiej znaleźć we wszystkich badanych przez firmę sektorach, m.in. w budownictwie, ubezpieczeniach, nieruchomościach, w sektorze publicznym czy w rolnictwie. Sprawdziliśmy, jakie perspektywy zatrudnienia mają przed sobą osoby szukające pracy w 2016 roku, a także kogo będą potrzebowały przedsiębiorstwa za 5 i 10 lat.

(YAY Foto)

Analizowane przez nas raporty wskazują jasno, że w 2016 r. na brak miejsc pracy nie będziemy mogli narzekać. Spośród ponad 36 tys. ofert pracy, jakie serwis pracuj.pl zamieścił na koniec stycznia 2016 roku, najwięcej dotyczy sprzedaży, obsługi klienta, finansów i ekonomii oraz IT.

O dobrą pracę może być coraz trudniej z biegiem czasu, wraz z postępowaniem procesu komputeryzacji zawodów. Na jakie profesje warto więc postawić?

2016 – optymistycznie o nowych miejscach pracy

Nadchodzący rok niemal dla wszystkich specjalistów będzie korzystny. Eksperci z Grupy Pracuj, Hays Poland oraz ManpowerGroup potwierdzają, że rynek pracy będzie otwarty zarówno dla osób, które są dopiero na początku kariery zawodowej, jak i tych poszukujących nowych wyzwań zawodowych.

– Dane dotyczące specjalistów ds. handlu i sprzedaży oraz obsługi klienta wskazują, że zapotrzebowanie pracodawców na ekspertów w obszarze usług będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Jednak należy założyć, że środek ciężkości będzie się przenosił w stronę internetu. Przykładem może być obszar e-commerce. Wartość handlu elektronicznego w Polsce wynosi dziś już 30 mld złotych i cały czas rośnie – mówi Anna Częścik z Grupy Pracuj. Prognozy Częścik potwierdzają raporty ManpowerGroup oraz Hays Poland, ponadto zwraca się uwagę na fakt, że deficyt pracowników pogłębi się w sektorze IT.

Hays Poland w swoim raporcie dla magazynu "Forbes" wskazał również listę najatrakcyjniejszych zawodów, biorąc pod uwagę perspektywy zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Pierwszą piątkę otwierają specjaliści z dziedziny HR, a na kolejnych miejscach znajdziemy kierowników budowy, menadżerów produktu w bankowości czy doradców medycznych.

Natomiast ManpowerGroup w opublikowanym raporcie „Niedobór talentów” wskazał, że nadal wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie, technicy i pracownicy działów IT będą mieli większe szanse na znalezienie zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i w Europie i na świecie.

10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów

Lp.

Polska

 Europa*

 Świat

1.

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni

2.

Inżynierowie

Inżynierowie

Przedstawiciele handlowi 

3.

Technicy  

Przedstawiciele handlowi

Inżynierowie

4.

Pracownicy działów IT 

Kierowcy 

Technicy

5.

Kierowcy

Członkowie zarządu/
Kadra najwyższego szczebla

Kierowcy  

6.

Operatorzy produkcji/ Maszyn

Technicy  

Członkowie zarządu/
Kadra najwyższego szczebla

7.

Pracownicy księgowości i finansów  

Pracownicy księgowości
i finansów 

Pracownicy księgowości
i finansów

8.

Członkowie zarządu/
Kadra najwyższego szczebla 

Pracownicy Działów IT

Pracownicy sekretariatu i

asystenci

9.

Przedstawiciele handlowi

Pracownicy sekretariatu i

asystenci

Pracownicy działów IT

10.

Niewykwalifikowani
pracownicy fizyczni

Niewykwalifikowani
pracownicy fizyczni

Operatorzy produkcji/ Maszyn

*Ranking dla regionu EMEA (22 państwa Europy +Izrael + Republika Południowej Afryki)

Źródło: ManpowerGroup, analiza „Niedobór talentów”, 2016 r.

2020 – łaskawy dla specjalistów

Zapotrzebowanie rynku pracy zacznie zmieniać się za kilka lat. Przede wszystkim oferty prawdopodobnie zostaną zawężone do grupy specjalistów, a zawody, które wymagały do tej pory przede wszystkim pracy fizycznej, będą stopniowo zanikały. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, co przyniesie rok 2020 w kwestii sektorów przyszłości i sektorów ryzyka na rynku pracy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości potwierdziła prognozy i w 2020 stawia na specjalistów z branży IT. Z przygotowanego raportu wynika, że największą szansę na zatrudnienie będą mieli specjaliści z rynku informatycznego i telekomunikacyjnego. W szczególności swoje miejsce w przedsiębiorstwie będą mogli znaleźć mechatronicy, teleinformatycy i eksperci sieciowi. Na drugim miejscu, po specjalistach z branży informatycznej, miejsca pracy otworzy rynek biotechnologii, energetyki czy nanotechnologii.

Wyraźnie mniejsze szanse na znalezienie zatrudnienia będą miały osoby szukające pracy w sektorze rolnictwa, górnictwa i kopalnictwa. European Centre for the Development of Vacational Training opracował raport, który pokazuje prognozę miejsc pracy w Europie do 2020 roku. Według zaprezentowanej analizy największy spadek odnotowują sektory rybołówstwa, rolnictwa i przemysłu.

Sektory przyszłości oraz sektory ryzyka na europejskim rynku pracy

Sektor

Współczynnik wzrostu miejsc pracy

Rolnictwo

-2,2

Górnictwo, kopalnictwo

-2,4

Tradycyjna energetyka i infrastruktura

techniczna

-0,7

Przetwórstwo spożywcze

-0,6

Przemysł produkcyjny

-0,5

Budownictwo

0,2

Transport i dystrybucja

0,6

Usługi finansowe

0,3

Pozostałe usługi dla biznesu

1,7

Usługi różne rynkowe

1,2

Ochrona zdrowia

0,6

Źródło:  Skills supply and demand In Europe, Medium term up forecast, CEDEFOP 2010 r.

Dla osób zastanawiających się nad perspektywicznym kierunkiem zawodowym nie bez znaczenia może być przyszła struktura firm i podział obowiązków wśród pracowników. Autorka publikacji „Miejsce pracy w 2020 r.: Jak innowacyjne firmy przyciągają dziś pracowników jutra, wspierają ich rozwój i zatrzymują” przedstawia 20 przewidywań na 2020 rok opracowanych na podstawie obserwacji największych korporacji takich, jak Cisco System, IBM czy PwC. W opracowaniu mówi się o następujących kierunkach rynku pracy:

  • urządzenia mobilne staną się biurem, salą szkoleniową i osobistym asystentem,
  • rekrutacja będzie zaczynać się na portalach networkingowych,
  • pracownicy zdalni zmuszą korporacje do wymyślenia na nowo idei biura,
  • firmy będą zatrudniać od razu całe zespoły,
  • w zakres obowiązków dyrektorów będzie wchodzić blogowanie,
  • działy HR odchodzić będą od outsourcingu na rzecz crowdsourcingu,
  • pracownicy będą wybierać swoich szefów,
  • zamiast równowagi między pracą i życiem prywatnym pojawi się elastyczne łączenie pracy i życia prywatnego,
  • korporacje zaoferują pracownikom aplikacje ułatwiające życie pozazawodowe,
  • stworzenie portfolio czasowych projektów będzie drogą do uzyskania zatrudnienia na stałe.

Podczas gdy rok 2020 będzie łaskawy przede wszystkim dla specjalistów, zawodami podwyższonego ryzyka staną się te wymagające pracy fizycznej. W raporcie przygotowanym dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Prognoza zatrudnienia według wielkich grup zawodów w przekroju sektorów na lata 1995 -2022” czytamy, że w wyniku rozwoju technologii w 2020 roku bezpowrotnie zajęcie straci 47 tys. osób zatrudnionych przy pracach prostych, wymagających siły fizycznej.

Mimo pozytywnych perspektyw zatrudnienia na rok 2016 w sektorze rybołówstwa i leśnictwa, z raportu wynika, że do 2022 r. przewidywany jest konsekwentny spadek liczby rolników, ogrodników, leśników i rybaków pracujących w rolnictwie. Liczba ta zmniejszy się o 429,2 tys. osób (spadek o 26,7%) i w roku 2022 wyniesie 1175,4 tys. – czytamy w raporcie.

2030 rokiem nowych technologii

Analizy rynku pracy na 2030 rok nie są już tak szczegółowe, jak wspomniane raporty dotyczące 2016 i 2020 roku. Prognozy stają się niespecyficzne i trudne do jednoznacznej klasyfikacji, jednak na osi wspólnej pozostaje jeden zawód przyszłości – praca przy energii odnawialnej.

(thetaXstock)

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej „REthinking Energy 2015” rozwój Odnawialnych Źródeł Energii powinien przełożyć się na powstanie 24 mln miejsc pracy w sektorze bioenergii, energetyce wodnej, wiatrowej i słonecznej do 2030 roku.

O wskazanie konkretnych profesji, na które będzie zapotrzebowanie w 2030 roku, pokusili się stratedzy z kanadyjskiej fundacji The Canadian Scholarship Trust Plan. Będą to: tele-chirurdzy, których zadaniem będzie sterowanie maszyną zamiast bezpośredniego operowania pacjentów, nostalgiści –  pomogą emerytom w odtworzeniu wspomnień z młodości, eksperci ds. prostoty – będą odpowiadać za upraszczanie narzędzi firmy, trenerzy zdrowia - ci będą opracowywali diety na podstawie preferencji genetycznych. Specjaliści z Kanady prognozują wzrost zainteresowania zawodami, które są popularne obecnie, są to m.in. policjanci, projektanci mody czy inżynierowie energii odnawialnej.

Imigracja zarobkowa problemem 2030?

Czy w Polsce za blisko 15 lat zabraknie rąk do pracy? Podczas konferencji „Gospodarka i rynek pracy a imigranci w perspektywie 2030 roku”, która odbyła się miesiąc temu, zauważono, że polski rynek pracy będzie uboższy o 3 mln Polaków. Rozwiązaniem tego zjawiska ma zostać imigracja zarobkowa. Specjaliści prognozują, że w 2030 roku to właśnie imigranci będą współtworzyć polski Produkt Krajowy Brutto.

Drenaż mózgów wysysa specjalistów z Polski. Znajdźmy ich za granicą

Drenaż mózgów wysysa specjalistów z Polski. Znajdźmy ich za granicą

Tylko w ciągu pierwszego miesiąca 2016 roku media pisały, że z eksodusem specjalistów ze swojego kraju mierzą się m.in. Grecja, Hiszpania, Rosja czy Indie. Powodem są niestabilne gospodarki, wysokie bezrobocie i ogólnie marne perspektywy rozwoju dla najambitniejszych - pisze Malwina Wrotniak-Chałada.

Nikogo nie zaskakują wyniki raportów, które wskazują na dalsze zapotrzebowanie pracowników IT we wszystkich analizowanych w artykule latach. Anna Częścik z Grupy Pracuj przekonuje: – Trwająca rewolucja na rynku mobile gwarantuje stabilne zatrudnienie specjalistom w zakresie projektowania aplikacji i ich programowania, jak prognozują eksperci, zapotrzebowanie na dla Software Developerów, może, w ciągu ostatnich 10 lat znacząco wzrosnąć. Na uwagę zasługuje również wynik raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, który swoje potwierdzenie znalazł również w badaniach kanadyjskiej fundacji. Należy jednak pamiętać o tym, że nadal mówimy tylko o trendach.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 ~ANTYWOLBROMIAK

------CZY ETATY W URZĘDACH W GMINIE WOLBROM BĘDĄ DZIEDZICZNE I Z DARMOWĄ TONĄ WĘGLA??

! Odpowiedz
1 3 ~kiki

Obstawiam komornikow i windykatorow, tytulem'zatwardzialych wiborow i liborow.

! Odpowiedz
7 5 ~niepelnosprawny_org

przede wszystkim it, a nie "oraz"

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 6 ~sdfsfdsdf

Ze spadkiem w sektorze rolnictwa się nie zgodzę. Jestem po studiach rolniczych 15 lat w tej chwili pracuje w niemieckiej firmie z przedstawicielstwem w Polsce. Zarabiama plus minus 6tyś netto. Ludzi jest coraz więcej na swiecie dąży siędo tego aby produkować jeszcze więcej żywności ,do 2050 roku ma wzrosnąć o blisko 50% ,rynel rolnictwa sięrozwija i będzie rozwijał ,dziwię się że gdy są artykuły o branżach wszelakiego rodzaju ,ekonomisci ,lekarze ,inzynierowie ,pomija sięten kierunek ,fakt w Polsce jest tylko 5 uczelni które "produkują" przyszłym "rolników" z tych osob zaledwie polowa szuka praca ,gdyż reszta zostaje us iebie na gospodarstwie. Szczerze mogę zachęcić i polecić te studia ,bo praca jest pewna ,brakuje ludzi wykwalifikowanych ,a pensja jest naprawde godna ,porównywalna z niektórymi innym studiami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 23 ~Edi

"dąży siędo tego aby produkować jeszcze więcej żywności ,do 2050 roku ma wzrosnąć o blisko 50%" - To już nie rolnictwo, ale przemysł chemiczny.

! Odpowiedz
0 4 ~asdasd odpowiada ~Edi

Teoretycznie tak ,a rolnictwo = przemysł chemiczny ,rynek środków ochrony roślin ,nawozów itd itd..

! Odpowiedz
0 4 ~Rols

Ale jako kto pracujesz? Przedstawiciel handlowy? Nie ma prawie żadnych ofert pracy w rolnictwie, które nie byłyby sprzedażą...

! Odpowiedz
1 16 ~endi

Pracę w przyszłości znajdą roboty , człowiek idzie w odstawkę ...

! Odpowiedz
1 4 ~Noname

Tylko te roboty ktoś musi stworzyć i obsłużyć :)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl