REKLAMA

Ruch Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2021-01-30 20:22
publikacja
2021-01-30 20:22
fot. Vanessa Carvalho / Reuters

Ruch Black Lives Matter został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował w sobotę autor zgłoszenia norweski parlamentarzysta Petter Eide z Socjalistycznej Partii Lewicy.

"Kiedy zastanowiłem się, jakie najważniejsze wydarzenia dotyczące pokoju i konfliktów miały miejsce w ostatnim roku, to od razu przyszedł mi na myśl ruch Black Lives Matter. To niezwykle ważny, globalny ruch zwalczający niesprawiedliwość rasową" - powiedział Eide.

Nominacje do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, której laureat zostanie ogłoszony przez Norweski Komitet Noblowski na początku października, przyjmowane są do 31 stycznia. Zgłoszenia pozostają tajne przez 50 lat, ale ich autorzy mogą je ujawniać.

Prawo zgłaszania kandydatur mają m.in. członkowie parlamentów narodowych oraz rządów, a także nobliści z lat ubiegłych.

W Szwecji w sobotę Ruch Black Lives Matter otrzymał Nagrodę Olofa Palmego w dziedzinie praw człowieka, przyznawaną przez fundację imienia byłego szwedzkiego premiera.

Członkowie założonej w 2013 roku w USA organizacja Black Lives Matter uważają, że rasizm, profilowanie rasowe (ang. racial profiling) przez policję, służby porządkowe, straż graniczną i brutalność policji wobec czarnoskórych zatrzymanych są "integralną częścią instytucjonalnego rasizmu" w Stanach Zjednoczonych, a więc preferencyjnego traktowania osób białych w wielu sferach życia zawodowego oraz np. przy sprzedaży mieszkań czy dostępie do dobrych szkół.

Ruch stał się znany na świecie po masowych protestach w USA, jakie miały miejsce w ubiegłym roku po śmierci na skutek interwencji policji czarnoskórego George'a Floyda.(PAP)

zys/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (31)

dodaj komentarz
qart
Nobel za demolowanie, kradzieże, bicie starszych, zabójstwa i pobicia policjantów?!!!
Ale CNN ich wspiera, Apple i cały Big Tech też. Świat zwariował.
carlito1
Nobel już się 100razy w trumnie przekręcił po tym co zrobili z jego słuszną nagrodą.... Poziom wyżętej szmaty,,,
5474n
"Niech elity się cieszą, że czarni idą po sprawiedliwość, nie po zemstę"
przemek_opinia
Plądrowanie, grabieże, kradzieże. BLM nominowane.
Nagrodę można kupić, albo wykorzystać propagandowo do celów politycznych. To wszystko w temacie. Ogólnie nagroda bez wartości używana do poprawności politycznej. Na konta BLM wpłynęło bardzo dużo pieniędzy (Michael Jordan przelew 100 mln, Microsoft, Apple potężne
Plądrowanie, grabieże, kradzieże. BLM nominowane.
Nagrodę można kupić, albo wykorzystać propagandowo do celów politycznych. To wszystko w temacie. Ogólnie nagroda bez wartości używana do poprawności politycznej. Na konta BLM wpłynęło bardzo dużo pieniędzy (Michael Jordan przelew 100 mln, Microsoft, Apple potężne dofinansowania, itd.) BLM to ruch rasistowski, ale tego typu akcje mają przekonać, że jest inaczej i zbydlęcić społeczeństwo w myśl. Są biedni i bogaci bez klasy średniej zarówno finansowej jak i intelektualnej. Bowiem nie od dziś wiadomo, że te kraje które mają najbardziej dużą i rozwiniętą klasę średnią są najbezpieczniejsze i najprzyjemniejsze do życia, również pod kątem dochodów.
nostsherlock
Od jutra demoluje i okradam sklepy, może też dostanę nobla
gringobomber
Pokojowa nagroda nobla to już dla mnie wielka ściema.
- Hitler(no chyba każdy wie co zrobił)
- Obama(z jego rozkazu zaatakowana 7 krajów: Afganistan, Irak, Syria, Libia, Jemen, Somalie i Pakistan)
- BLM... ręce opadają
vitos
Adolf Hitler był kiedyś nominowany do pokojowego nobla raz, a zaraz po wojnie dwukrotnie Józef Stalin. Nic dodać nic ująć.
lorelie
Andreas Breivik jak widać przewidział przyszłość - czyżby był człowiekiem z przyszłości? Chciał nas przed czymś ostrzedz ? A może też chciał dostać Nobla ? Podobno Nobla dla BLM będą odbierać : prostytutka, narkoman i kryminalista pedofil ( przekrój społeczny tego ruchu)
wonsz
Jeszcze trzeba pamiętać, pisząc o przekroju społecznym BLM, o białym studencie z dobrego domu, któremu się z nudów i dobrobytu we łbie przewróciło.

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki