REKLAMA

Rosnący apetyt na ryzyko pomógł giełdom i zaszkodził jenowi

2008-10-30 09:50
publikacja
2008-10-30 09:50
Działania największych instytucji monetarnych świata zdecydowanie wzmocniły zaufanie na rynkach finansowych. Coraz więcej inwestorów wierzy, że uda się zażegnać obecny kryzys finansowy. W górę poszły giełdowe indeksy oraz kurs EUR/JPY.

Wczoraj Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 0,5 pkt. procentowego i była to już druga taka obniżka w tym miesiącu. Cena pieniądza w Stanach Zjednoczonych znalazła się na poziomie 1%. W ten sposób dolar może zastąpić jena jako źródło kapitału dla transakcji carry trade.

Apetyt na ryzyko i związana z nim podaż jenów wzrosła po ogłoszeniu kolejnej decyzji Fed-u. Amerykański bank centralny dostarczy po 30 mld dolarów (w ramach walutowych transakcji swapowych) Brazylii, Meksykowi, Korei Płd. oraz Singapurowi. Na rynkach tych brakuje dolarów, co winduje rynkowe stopy procentowe i paraliżuje rynki pieniężne. Wcześniej Fed pożyczył 15 mld $ Nowej Zelandii oraz zapowiedział pożyczenie nieograniczonej ilości gotówki czterem największym bankom centralnym świata.

„To krok we właściwym kierunku, który zapobiegnie pogorszeniu się sytuacji” – powiedział agencji Bloomberga Venkatraman Anantha-Nageswaran, główny analityk w singapurskim oddziale Bank Julius Baer.
„Fed wspiera duże kraje rozwijające się, które w poprzednich latach dobrze odrobiły lekcję. To są znaczące gospodarki z odpowiedzialną polityką monetarną i fiskalną, które teraz nie ze swojej winy przeżywają ciężkie czasy” – tak decyzję Fed-u skomentował Alonso Cerver, ekonomista pracujący dla Credit Suisse Group.

Równocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwoił kwotę, jaką może pożyczyć krajom zaliczanym do kategorii rynków wschodzących. Jak dotąd z pomocy MFW chcą skorzystać Ukraina, Węgry oraz Pakistan. Pierwsze dwa kraje dostały już obietnicę uruchomienia kredytu. 2,1 mld dolarów otrzymała też Islandia.

W odpowiedzi na te działania główny indeks giełdy w Seulu wystrzelił w górę o 12%, co jest największym dziennym wzrostem w historii tego rynku. Japoński Nikkei225 wzrósł o 10%, a singapurski Straits Times zwyżkował o 9,8%.

Rosnąca wiara w skuteczność Fed-u, MFW oraz rządów zdecydowanie poprawiła nastroje wśród globalnych spekulantów. Zwyżkujące indeksy giełdowe zwiększyły zainteresowanie transakcjami carry trade, które wywołały silną podaż jenów. W rezultacie o godzinie 9:40 dolar był wyceniany na 98,39 jenów, a więc o 1% wyżej niż w środę. Euro umocniło się o 2,7%, osiągając wartość 129,59 jenów. Europejska waluta zyskała aż 1,7% względem dolara, notując kurs 1,3175$.

K.K.
Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki