REKLAMA

Rosnąca elektryfikacja samochodów grozi zachwianiem dostaw metali krytycznych

2023-04-18 05:46
publikacja
2023-04-18 05:46

Zapotrzebowanie na lit, nikiel, kobalt, mangan i platynę, które stosuje się do wyrobu akumulatorów elektrycznych, krytycznie wzrośnie w najbliższych latach z powodu przyspieszającej elektryfikacji pojazdów - ostrzegają naukowcy na łamach "Nature Communications”.

Rosnąca elektryfikacja samochodów grozi zachwianiem dostaw metali krytycznych
Rosnąca elektryfikacja samochodów grozi zachwianiem dostaw metali krytycznych
fot. Polina Devitt / / FORUM

Zespół inżynierów z Cornell University zajął się wyliczeniem szacowanego zapotrzebowania na metale krytyczne w oparciu o przewidywane scenariusze rozwoju branży samochodów elektrycznych.

Mianem „krytyczne” określa się te surowce (w tym metale), które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju nowoczesnej gospodarki; w szczególności dla procesu transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii (do wytwarzania np. turbin wiatrowych, paneli słonecznych, akumulatorów pojazdów elektrycznych i elektrolizerów). Drugim kryterium, które musi spełniać surowiec, aby zostać uznanym przez Komisję Europejską za „krytyczny”, jest wysokie ryzyko jego niedoborów, zachwiania łańcucha dostaw oraz gwałtownego wzrostu cen. Tym bardziej, że materiały te pochodzą przede wszystkim spoza UE.

Prognozy przewidują, że w związku z koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do połowy bieżącego stulecia świat musi zintensyfikować wysiłki na rzecz przechodzenia na transport elektryczny. Wiąże się to ze zwiększonym popytem na wiele surowców, które należą do grupy „krytycznych”, co - zdaniem specjalistów - spowoduje różnorodne problemy gospodarcze, m.in. te związane z łańcuchem dostaw.

Zespół prof. Fengqiego You, specjalisty w dziedzinie inżynierii systemów energetycznych, przeanalizował sytuację 48 krajów, które odgrywają ważną rolę w elektryfikacji transportu, z USA, Chinami i Indiami na czele.

Najpierw rozpatrzono scenariusz zakładający, że do 2050 r. 40 proc. pojazdów będzie miało napęd elektryczny - w takiej sytuacji światowe zapotrzebowanie na lit wzrosłoby o 2909 proc. w stosunku do poziomu z 2020 r. Jeśli zaś do 2050 r. 100 proc. pojazdów byłoby napędzanych elektrycznie, zapotrzebowanie na lit wzrosłoby aż o 7513 proc.

Równie silnie rosnąć będzie zapotrzebowanie na nikiel, kobalt i mangan.

Według Banku Światowego na tę chwilę krytyczne metale i minerały są domeną kilku „niestabilnych politycznie” krajów: Chile, Kongo, Indonezji, Brazylii, Argentyny i RPA. Już teraz dostawy z nich bywają problematyczne. Zdaniem You w warunkach rosnącego popytu efekt ten może stać się paraliżujący.

W publikacji naukowcy wzywają więc do zachowania ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o elektryfikację pojazdów ciężarowych, które wymagają największej ilości metali krytycznych. Chociaż stanowią one jedynie 4-11 proc. całkowitej floty drogowej, to stosowane do wyrobu ich akumulatorów metale krytyczne w nadchodzących dziesięcioleciach będą wynosić aż 62 proc. światowego zapotrzebowania na tego typu surowce.

Aby uniknąć przyszłych problemów, badacze sugerują, aby skupić się na budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich zdaniem możliwe byłoby nawet osiągnięcie całkowicie zamkniętego łańcucha dostaw. Należy też rozważyć nowe, zdecydowanie ulepszone strategie promowania wydajnego recyklingu, które pozwolą poprawić wskaźnik odzysku zużytych baterii i akumulatorów.

Kraje powinny również uznać za priorytetową politykę wspierania badań nad alternatywami dla obecnych ogniw paliwowych, co zmniejszy zależność przemysłu motoryzacyjnego od dostaw metali krytycznych.

Jednak, co podkreślają naukowcy, jedno jest pewne: dekarbonizacja transportu drogowego połączona z wprowadzeniem pojazdów elektrycznych jest koniecznością.

Katarzyna Czechowicz

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
roobo
Największym zagrożeniem jest spadek podaży ropy przez wyprodukowane elektryki, wystarczy kilka proc. mniejsze zapotrzebowanie na rope aby ceny jej znacznie spadły i prod elektryków stanie się nieopłacalna
karbinadel
Autka na baterie to ślepa uliczka motoryzacji. Przyszłość mają tylko pojazdy wytwarzające własny prąd, np. z ogniw wodorowych
gronostaj
Jeśli mamy zejść z produkcją CO2, to czy nie możemy mieć po prostu samochodów na wodór? Dlaczego pchamy się w akumulatory?
mararok
I tu powinna się zapalić żarówka(póki jeszcze mamy elektrownie węglowe:) ). Czy chcemy być na łasce komunistów, którzy jak im coś się nie spodoba to odetną nas od krytycznych zasobów. Transformacja energetyczna tak, ale z głową.
jenak
Kapitalizm kompletnie sfiksował. Mówi, że uratuje nas teraz tylko komunizm. Ja jednak jakoś nie mogę uwierzyć, że goście posiadający setki miliardów na koncie pójdą w komunizm.
zenonn
"zapotrzebowanie na lit wzrosłoby o
2909 proc
7513 proc."

Wizjoner? "Humanista" nie uważał w szkole na matematyce? Głupek?

mkk6999
""nie uważał w szkole na matematyce?""

na matematyce nauczyciel naduzywal,
uczniowie tez
mkk6999
Chinscy przyjaciele do tego,
patrza z niesmakiem na zachodzacy "Zachód",
uzurpujacy sobie role hegemona galaktyki
_________
""Chiny przygotowują się do mocnego uderzenia w zachodnią gospodarkę w odpowiedzi na sankcje USA i Unii Europejskiej (UE), donosi Financial Times (FT).
Ujawniona twarda odpowiedź
Chinscy przyjaciele do tego,
patrza z niesmakiem na zachodzacy "Zachód",
uzurpujacy sobie role hegemona galaktyki
_________
""Chiny przygotowują się do mocnego uderzenia w zachodnią gospodarkę w odpowiedzi na sankcje USA i Unii Europejskiej (UE), donosi Financial Times (FT).
Ujawniona twarda odpowiedź Chin na zachodnie sankcje

Zaznaczono, że Pekin zamierza zakazać dostaw metali ziem rzadkich na Zachód. Według publikacji, może to cofnąć lata postępu w rozwoju zachodniej produkcji pojazdów elektrycznych.

Ponadto strona chińska może ograniczyć lub całkowicie zakazać dostaw lidarów skanujących, które są wykorzystywane w systemach widzenia maszynowego.

W artykule napisano również, że decyzja o ograniczeniu lub zakazie wysyłek litu, krzemu i innych metali ziem rzadkich do krajów zachodnich nie wpłynęłaby krytycznie na gospodarkę Chin, ponieważ nie jest to znaczące źródło dochodów budżetu państwa.

Wcześniej wywiad USA uznał trzecią kadencję chińskiego przywódcy Xi Jinpinga za największe zagrożenie dla Waszyngtonu. Chiny, które coraz bardziej rzucają wyzwanie USA gospodarczo, technologicznie, politycznie i militarnie na całym świecie, pozostają bezprecedensowym priorytetem - powiedziała dyrektor wywiadu narodowego tego kraju Avril Haynes.""
jenak
Tak samo będzie z prądem do nich.


Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki