Rosja udostępniła wideo z Polakiem skazanym za szpiegostwo

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa - jak pisze agencja RIA - udostępniła we wtorek nagranie wideo, które przedstawia zatrzymanie obywatela polskiego, skazanego na 14 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Sąd w Moskwie uznał go za winnego szpiegostwa.

(fot. Russian Federal Security Service / TASS)

Nagranie, do którego linki zamieściły na swoich stronach internetowych agencje informacyjne i telewizja państwowa, trwa 47 sekund. Na pierwszych kadrach widać biegnących zamaskowanych ludzi w czarnych kurtkach, którzy chwytają człowieka stojącego przy otwartym bagażniku samochodu i kładą go na ziemię.

Na kolejnym ujęciu dwaj ludzie w maskach przytrzymują stojącego mężczyznę ubranego w marynarkę lub kurtkę; z jej wewnętrznej kieszeni wyjmują plik pieniędzy. Pytają o nazwisko i obywatelstwo. Mężczyzna po rosyjsku mówi, że przyjechał kupować części zamienne.

Na innym ujęciu na ziemi rozkładane są z plików banknoty rublowe i dolarowe. Na końcu na kurtce jednego z mężczyzn widać na plecach napis FSB.

Z informacji mediów rosyjskich wynika, że polski obywatel nie przyznał się do winy i jego adwokaci będą odwoływać się od wyroku.

Wcześniej FSB podała w komunikacie, że funkcjonariusze tych służb zatrzymali Polaka na "gorącym uczynku". Według FSB polski obywatel "próbował organizować wywiezienie z Federacji Rosyjskiej do Polski produkcji o przeznaczeniu wojskowym, zawierającej informacje stanowiące tajemnicę państwową".

"Cudzoziemiec poszukiwał możliwości uzyskania tajnych części zestawu rakietowego S-300 w celu ich późniejszego nielegalnego wywiezienia do Polski" - głosi oświadczenie FSB. Służby te utrzymują, że zatrzymanie nastąpiło podczas próby dokonania transakcji.

Oświadczyły też, że w toku śledztwa ustalono, że zatrzymany "działał w interesach polskiej organizacji będącej czołowym dostawcą narodowych sił zbrojnych i służb specjalnych".

Według mediów rosyjskich skazany we wtorek mężczyzna został zatrzymany w kwietniu 2018 roku, a więc od tego czasu znajdował się w areszcie.

O śledztwie wobec obywatela polskiego nie było żadnych informacji aż do 10 czerwca br., gdy agencja TASS poinformowała o rozpoczęciu procesu, toczącego się za zamkniętymi drzwiami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zna sprawę obywatela Polski skazanego we wtorek w Rosji i co za tym idzie udziela mu pomocy, pozostaje w kontakcie z nim i jego bliskimi - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu Ewa Suwara.

Rzeczniczka MSZ w rozmowie z PAP podkreśliła, że resort nie komentuje wyroku dla "obywatela Polski skazanego w Rosji"

"Jeśli chodzi o decyzje, co do dalszych działań, to obywatel Polski podejmie ją w konsultacji ze swoim obrońcą, natomiast konsul jest gotów przekazać pomoc zgodnie z kompetencjami i obowiązującym prawem oraz oczywiście wolą obywatela polskiego, bo to jest najważniejsze - konsul działa tylko wtedy, kiedy obywatel o pomoc wystąpi" - dodała rzeczniczka MSZ.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 14 znawca_inwestor

Wymienią na jakiegoś rosyjskiego szpiega w Polsce, co się tak podniecacie?

! Odpowiedz
48 66 Raffmo

Typowa ustawka RoSSiji.

Podejrzewam, że żadnego szpiega nie było. Typowa ruska propagandówka pod własną publikę w związku z zakupem przez Polskę F-35 etc.

! Odpowiedz
58 42 ajwaj

Typowe tlumaczenie uSSraela :)
Dali...ciala, nie sa w stanie przewiezc czesci gdzie np. w kartoflach przez granice

! Odpowiedz
16 9 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 13 (usunięty) odpowiada (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
35 16 mith21

Reakcji ze strony rządu PiS brak.

! Odpowiedz
3 36 loosac

Sądzisz, że rząd RP będzie rozmawiał na taki temat z rosyjskim za pośrednictwem TVNu i Polsatu? xD

! Odpowiedz
55 45 ajwaj

Chociaz wie za co posiedzi i kase gdzie tam juz ma do smierci

Mateusz Piskorski odpekal 3 lata za friko z nakazu Kaczynskiego & Co i ich kuratorów zza oceanu :)

! Odpowiedz
5 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
56 32 ajwaj

Jaka PISa taki szpieg :)
I znów dali CIA ciala, choc kasiorki szkoda (video)

https://www.youtube.com/watch?v=NYsoK2SxTf0&feature=youtu.be

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil