REKLAMA

Rollercoaster na NewConnect. Spółki zyskują po kilkadziesiąt procent

2022-07-25 15:00
publikacja
2022-07-25 15:00
Rollercoaster na NewConnect. Spółki zyskują po kilkadziesiąt procent
Rollercoaster na NewConnect. Spółki zyskują po kilkadziesiąt procent
/ Shutterstock

Poniedziałkowa sesja przynosi gigantyczne wzrosty spółek związanych z branżą odnawialnych źródeł energii, notowanych na NewConnect. Część to reakcja na informacje ze spółek, a inne odbywają się bez nowych komunikatów. Jest też kilkudniowe wstrzymywanie handlu na akcjach jednej z nich.

Stilo Energy

Od kilku dni wstrzymywany jest handel akcjami Stilo Energy, o której pisaliśmy pod koniec czerwca, gdy składała wniosek o ogłoszenie upadłości. W ostatnich dniach spółka podała informację, że do dotychczas największego akcjonariusza - Powerplus Pentad Investments – wpłynęła niewiążąca oferta od Grupy Altkom nabycia akcji oraz dalszego finansowania spółki. Dotyczy ona m.in.: konwersji udzielonej przez Altkom pożyczki w wysokości 2 mln zł na 200 tys. akcji Stilo Energy czy zakupu od obecnych akcjonariuszy od 850 tys. do 1,11 mln akcji spółki po cenie 0,30 zł.

Grupa Alktom działała dotychczas w sektorze szkoleniowym, oferując kursy z zakresu szeroko rozumianych technologii informatycznych, zarządzania projektami, prawa, finansów itp. W ofercie Altkom wymaga przyjęcia nowego planu restrukturyzacji spółki, która w branży OZE nie poradziła sobie z rosnącą konkurencją i kosztami działalności. Oferta, którą złożyła Grupa Altkom, jest ważna do 26 lipca, a Pentand zadeklarował przeprowadzenie analizy oferty.

Tymczasem na kursie Stilo Energy dzieją się rzeczy trudne do zrozumienia. Światełko w tunelu, prawdopodobnie prowadzącym do upadłości albo co najmniej restrukturyzacji, może oznaczać drugą szansę dla pozostałych akcjonariuszy spółki, której kurs od debiutu w kwietniu 2021 r. do podania informacji o ofercie spadł w 15 miesięcy o ok. 94 proc.  

Jeszcze w czwartek, 21 lipca, udało się dokonać transakcji na 1957 szt. akcji kupionych/sprzedanych po cenie 2,60 zł, ale od tamtej pory handel na akcjach jest wstrzymany przez GPW.

Giełdowe reguły przewidują tzw. widełki. Aktywowane są, gdy spółka notuje ruch w górę bądź w dół o 10 proc. względem kursu odniesienia. Handel jest wówczas równoważony. Kursem odniesienia może być kurs zamknięcia poprzedniej sesji (widełki statyczne) bądź ostatni kurs (widełki dynamiczne).

Takie zasady mają zapobiegać „dziwnym” ruchom na akacjach, co jest szczególnie ważne przy małej płynności. Mechanizm budzi jednak kontrowersje, bo zasady równoważenia nie są sztywno określone i to od osoby odpowiadającej za prowadzenie handlu ze strony GPW zależy, czy i kiedy notowania zostaną puszczone. Nieraz handel puszczany jest stosunkowo szybko, niekiedy trwa to niemal całą sesję, historia zna jednak i przypadki spółek wstrzymywanych przez „widłowego” przez kilka sesji.

Obecny Kurs TKO (teoretyczny kurs otwarcia) na akcjach Stilo Energy pokazuje wzrost ceny o 75 proc. do 4,55 zł za akcję. 

Bankier.pl

Columbus Energy

Inną spółką, której kurs na NewConnect gwałtownie rośnie w czasie poniedziałkowej sesji, handel nie jest płynny, a firma ma w nazwie angielskie „Energy”, jest Columbus. Brak płynności w handlu akcjami spółki wynika z tego, że od 1 lipca jest notowana w systemie jednolitym, a cena akcji ustalana jest tylko kilka razy w trakcie sesji. Więcej w artykule „Fotowoltaiczny gigant odesłany do kąta.”

Lipiec znów jest bardzo gorący dla akcjonariuszy Columbusa. Kurs akcji tylko w tym miesiącu jest wyżej o 144 proc. i na myśl przychodzi analogia do wakacji sprzed dwóch lat, kiedy akcje podrożały o 86 proc. Więcej w artykule „To był niezwykle gorący lipiec na GPW. Po rekordach zostały tylko wspomnienia”.  Wzrosty są m.in. konsekwencją wysypu przełomowych informacji ze spółki, które w ostatnich trzech tygodniach pojawiły się na rynku. To odejście znaczącego i znanego inwestora jakim był January Ciszewski, zawieszenie amerykańskiego zaangażowania kapitałowego o wartości 200 mln zł czy najnowsza informacja o dużej inwestycji na ok. 1 mld zł przez spółkę, co do której Columbus ma prawo pierwokupu. Całość ma zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych.

Kurs Columbusa zyskiwał w poniedziałek 20 proc., a TKO przez kolejnym zawarcie transakcji wynosiło 35 proc. Obroty wynosiły na godz. 14.30 1,3 mln zł.

Bankier.pl

Biomass Energy

Na koniec Biomass Energy Project także z NewConnect, którego kurs w poniedziałek rośnie o 49,5 proc., a handel jest wstrzymywany przy obrotach przekraczających 0,5 mln zł. Z tym że w tym przypadku spółka nie podała żadnych nowych komunikatów w systemie ESPI. TKO na spółce przed godziną 15.00  wskazywało na ponad 50-proc. wzrost kursu akcji. Notowania Biomass Energy zyskiwały najwięcej na NewConnect w poniedziałek po południu.

Bankier.pl

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Wybierz BMW X5 w leasingu 106%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
_matiz_
A porządne spółki takie jak Suntech S.A ,Makolab ,Aztec ,Poltronic ,czy Vidis stoją w miejscu.
bha
Za małe mają przebicie, układy i mamona nie ta.

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki