REKLAMA

Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii

2021-01-07 14:30, akt.2021-01-07 15:39
publikacja
2021-01-07 14:30
aktualizacja
2021-01-07 15:39

Wartość polskich aktywów rezerwowych wzrosła w grudniu do ponad 154 mld dol. i była najwyższa w historii - wynika z danych NBP. W ubiegłym miesiącu bank centralny po raz pierwszy od dekady sprzedawał na rynku polską walutę za dewizy w celu osłabienia złotego.

Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii
Rezerwy walutowe Polski najwyższe w historii
/ NBP

Na koniec grudnia polski bank centralny zgromadził aktywa rezerwowe o wartości 154,2 mld dol., aż o 9,8 mld dol. więcej niż miesiąc wcześniej.

Zdecydowaną większość stanowiły rezerwy walutowe (138,5 mld dol.), które wzrosły o niema 9 mld dol. Ich poziom również był najwyższy w historii. Wzrosła również wycena złota zgromadzonego przez polski bank centralny - na koniec grudnia było ono warte niemal 14 mld dol. Ponadto, do aktywów rezerwowych należą także SDR-y i transza rozrachunkowa w MFW, wynoszących łącznie blisko 2 mld dol.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych NBP

Na rekordowe poziomy wspięły się także rezerwy wyceniane w euro - po wzroście o 5,1 mld sięgnęły 125,6 mld euro.

W grudniu NBP kilkukrotnie interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia złotego. "Narastająca ostatnio presja na wzrost wartości złotego jest bardzo niepokojąca i bardzo szkodliwa. Szkodliwa z punktu widzenia odbicia wzrostu naszego PKB i utrzymania dynamiki eksportu. W sytuacji naszej projekcji inflacji w przyszłym roku na niskim poziomie, tworzy to oczywiście przestrzeń do ewentualnych, zdecydowanych interwencji banku centralnego” - tłumaczył prezes Adam Glapiński.

Co ciekawe interwencje trwały tylko do przedpołudnia 31 grudnia - potem bank centralny przestał sprzedawać polską walutę i kursu EUR/PLN spadł z 4,62 do 4,51. Eksperci podejrzewają, że osłabienie polskiej waluty miało na celu poprawę wyniku NBP, a w konsekwencji - większy zastrzyk środków do budżetu państwa w tym roku. Według szacunków analityków z banku centralnego, kurs opłacalności eksportu znajduje się w pobliżu 4 zł za euro. Ekonomiści Citi Handlowego szacują, że grudniowe interwencje polskiego banku centralnego wyniosły prawdopodobnie 6,7 mld dol.

"Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70%) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - podaje NBP.

Z danych NBP wynika, że w 2019 r. w polskich rezerwach walutowych dominowały aktywa dolarowe - stanowiły 51 proc. Na dalszych miejscach znalazły się euro (20 proc.), funt (12 proc.), dolar australijski (8 proc.), korony norweskie (6 proc.) i dolary nowozelandzkie (3 proc.).

Aktywa rezerwowe wzmacniają wiarygodność finansową państwa, obniżają koszty zaciągania nowych długów i ograniczają ryzyko gwałtownego odpływu kapitału. W razie pojawienia się zagrożenia dla własnej waluty, władze mogą wysłać w bój "armię walutową" i próbować powstrzymać spadek wartości krajowego środka płatniczego. Jednak przykłady ostatnich lat (Chiny, Rosja czy wcześniej Wielka Brytania) pokazują, że w takich warunkach tego typu oddziały są raczej nieskuteczne (lepsze są jednostki specjalne), a służą raczej wczesnemu odstraszaniu potencjalnych agresorów.

MKa

Tematy
Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Nawet do 9% na lokatach w Citi Handlowy? Sprawdzamy oferty w PLN, GBP i USD dla nowych i obecnych klientów Banku

Komentarze (32)

dodaj komentarz
marxs
hehe to info dla potencjalnych kupców waluty żeby ich od tego szalonego pomysłu odstraszyć-mamy tyle waluty ze się zastanówcie nad kupnem bo teraz kupicie franka po 4 zł a zara Pan Glapa z Pixi i Dixi zrobia wam franka po 2 zł
jes
Rezerwy rosną razem z inflacją. Ciekawe połączenie. Pytanie na ile czasu tuszu starczy i jak długo będzie ktoś chciał kupowac obligacje kraju z dykty.
ktr
dziwne dane w tabeli NBP, od listopada rezerwy wzrosły ze 144 mld usd do 155 mld usd ( na moje oko to 10 mld usd różnicy), a to samo w euro to wzrost ze 120 to 125 mld euro (a to jest raptem 5 mld euro). Czy ktoś to rozumie?
auland
-To są łupy, skradzione Polakom z oszczędności przez plugawego żyda glapińskiego,-oprawcę i wroga Polskiego Narodu !!!...-TFU !!!...
jas2
Abstrahując od twojego języka, to mylisz się w kwestiach wpływu rezerw walutowych na inflację.
Większe rezerwy walutowe umacniają walutę naszego kraju, powodując spadek inflacji.
nonnn
BTC winni lepiej kupic, bo USD to niestety slaby papier bedzie - zamieszki w usa i przewartosciowana gielda w stanach
meryt
nonnn "BTC winni lepiej kupic"

Nie ma tyle BTC w obrocie, przy średnim dziennym obrocie 5 mld USD za ostatnie 3 lata :)

Kurs musiałby być powyżej 500k, a wtedy jest już czas na sprzedaż, nie kupno :)
wojteks102
Jako kryptowalutowiec nie liczyłbym na to - to byłby zły sygnał PRowy, mamy możliwości inwestycji tu i tu, a wrzucamy kasę w krypto, z którym walczyliśmy i opluwaliśmy?
Tak samo trzeba zdać sobie sprawę, że bankierzy centralni w większości mówią jednym głosem i grają w tej samej lidze, bo ich działania służą celu napełnienia ICH
Jako kryptowalutowiec nie liczyłbym na to - to byłby zły sygnał PRowy, mamy możliwości inwestycji tu i tu, a wrzucamy kasę w krypto, z którym walczyliśmy i opluwaliśmy?
Tak samo trzeba zdać sobie sprawę, że bankierzy centralni w większości mówią jednym głosem i grają w tej samej lidze, bo ich działania służą celu napełnienia ICH własnych kieszeni jeszcze bardziej, a działania w stylu obnizania kursu PLN, aby byl lepszy wynik finansowy i wplywy do budzetu panstwa to pozniej dobrze bedzie PRowo wygladac plus narod zaslepiony socjalem bedzie myslal, ze faktycznie państwo zarabia i nie bierze pieniędzy na świadczenia z dodruku..

Bogactwo buduje się mądrymi ustawami i pracą ludzi, a nie dekretami..
pstrzezek
Ewidentne zagranie na polepszenie wyniku pod koniec roku. Wynik idzie do budżetu, bonus dla Glapy i jego dziewczyn. I wszystko działa w normie
barysza51
Wielcy tego świata pozbywają się dolarów na potęgę. Teraz wiem kto te obligacje dolarowe kupuje.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki