REKLAMA

Rekordowa pozycja spekulacyjna na złocie

2020-01-13 11:18
publikacja
2020-01-13 11:18
fot. vetre / Shutterstock

Padł rekord zaangażowania spekulacyjnego kapitału na nowojorskim rynku kontraktów terminowych na złoto. Kilka dni później dolarowe notowania kruszcu osiągnęły niemal 7-letnie maksimum.

Stało się to w nocy z 7 na 8 stycznia, gdy irańskie rakiety spadły na bazy US Army w Iraku. Na fali obaw przed wybuchem nowej wojny na Bliskim Wschodzie kurs złota wystrzelił w górę, w porywach sięgając 1611,80 dolarów za uncję trojańską. Tak drogiego złota w ujęciu dolarowym nie widziano od marca 2013 roku.

/ Bankier.pl

Drugą stronę tego medalu zobaczyliśmy w statystykach amerykańskiego nadzoru giełdowego (CFTC), który co tydzień publikuje raport o zaangażowaniu dużych graczy na rynkach surowcowych kontraktów terminowych. Według stanu na 7 stycznia spekulacyjnie nastawieni uczestnicy rynku (czyli wszelkiej maści fundusze inwestycyjne i duzi gracze indywidualni) mieli otwartą ogromną długą pozycję w kontraktach na złoto opiewającą na 383 480 kontraktów.

/ Bankier.pl na podstawie danych CFTC.

To drugi wynik w historii. Niewiele większą spekulacyjną pozycję odnotowano jedynie podczas brexitowej paniki, gdy w czerwcu 2016 roku większość głosujących Brytyjczyków opowiedziała się za opuszczeniem struktur Unii Europejskiej.

Jednakże lepiej opisującym sentyment inwestorów parametrem jest tu spekulacyjna pozycja netto (SPN), czyli różnica między liczbą pozycji długich (zarabiających na wzroście ceny) nad pozycjami krótkimi (zarabiającymi na spadku ceny). Według ostatnich dostępnych danych SPN na rynku nowojorskich kontraktów na złoto wynosił 322 291 kontraktów i był nieznacznie niższy od absolutnego rekordu odnotowanego w sylwestra (327 925 kontraktów).

/ Bankier.pl na podstawie danych CFTC.

Tak wysokie zaangażowanie spekulacyjnie nastawionych uczestników rynku w przeszłości niejednokrotnie było sygnałem ostrzegającym przed zmianą średnioterminowego trendu. Rynek złota (a raczej kontraktów terminowych na złoto), pomimo niedawnych spadków, pozostaje mocno wykupiony. Po tak silnych wzrostach – jakie obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach – spadkowa korekta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
sel
Jeżeli pozycje są ale na papierowym złocie to właśnie za te pieniądze zbija się cenę prawdziwego złota i papierowi inwestorzy zaliczają stratę i zniechęcają się do zakupu, a pejsaci mają za co skupić kolejną partię żywego metalu.
silvio_gesell
Gdy złoto dołowali to wszyscy pisali, że banki zaniżają cenę złota bo miały dużą pozycją short. Teraz gdy wzrosło grubi mają dużą pozycję long. LOL
sharkhunter
Ha ha twoja prawda jest najprawdziwsza - to tylko potwierdzenie że jesteś zwykłym zakutym łbem.
open_mind
Na pohybel wszystkim pozbawionym rozsądku ekonomicznego jak np. („sharkhunter” „antydonald”) których cechuje i jednoczy wspólna nienawiść do prawdziwych zasobów materialnych. Właśnie oczekuję na transfer pierwszej transzy finansowej i zaraz ją przeznaczę na zakup moich ulubionych, kochanych, ładnie brzęczących,Na pohybel wszystkim pozbawionym rozsądku ekonomicznego jak np. („sharkhunter” „antydonald”) których cechuje i jednoczy wspólna nienawiść do prawdziwych zasobów materialnych. Właśnie oczekuję na transfer pierwszej transzy finansowej i zaraz ją przeznaczę na zakup moich ulubionych, kochanych, ładnie brzęczących, błyszczących jedno uncjowych Złotych Orłów. Pozdrawiam i życzę wam tego samego. Link szczególnie do moich „wyznawców” jak sharkhunter antydonald. https://invest.usgoldbureau.com/coins/gold/american-eagle
sharkhunter
Ha ha twoja prawda jest najprawdziwsza - to tylko potwierdzenie że jesteś zwykłym zakutym łbem.
sharkhunter
A tak w a propo to jesteś open_mind, jasnowidz, respondent, czy jakiś inny no name sierściuch z farmy troli? Idź na spacer - chyba pozwalają ci na przerwe w pracy niewolniku.
antydonald
ciociu tuska ,,open_mind'' - twoja wysoko wypięta POpa czerwonym z POrnola wzorem kazdego tuska !!! ... zdechniesz piesku za swoje kalumnie, anal-fabeto ... zal mi ciebie, ale dobrze ze jestes - dzięki twemu przypadkowu farmakologia i psychiatria mogą się rozwijać ciociu !!!
grzegorzkubik
Złoto w tym roku może dojść do 2000 USD za uncję. Dużo się dzieje w tym kierunku.
trooper
Jeśli ktoś sobie myśli, że Irańczycy wybaczą i sobie odpuszczą to jest w głębokim błędzie. To nie koniec tej historii.
open_mind
Dzięki panie Krzysztofie dzięki za odwagę, bo na temat złota to aż strach coś na Bankier.pl napisać bo zaraz na ciebie napadną i będą czerwienić i prześmiewać takie elementy jak np. „sharkhunter” nazywając cię że namawiasz na blachę, a to zwykli zazdrośni psychopaci, którzy sami nawet nie potrafią nic logicznego Dzięki panie Krzysztofie dzięki za odwagę, bo na temat złota to aż strach coś na Bankier.pl napisać bo zaraz na ciebie napadną i będą czerwienić i prześmiewać takie elementy jak np. „sharkhunter” nazywając cię że namawiasz na blachę, a to zwykli zazdrośni psychopaci, którzy sami nawet nie potrafią nic logicznego napisać, poza ordynarna krytyką. Według nich to chwalili by jak byś się zachlał i wszystko stracił co masz. Pozdrawiam.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki