REKLAMA

Pallad powyżej 2 000 USD/oz. Złoto blisko 7-letniego szczytu

2020-01-07 23:04
publikacja
2020-01-07 23:04
NBP

Po raz pierwszy w historii notowania palladu osiągnęły poziom 2000 dolarów za uncję. W górę poszedł też kurs srebra i platyny, a cena złota utrzymała się w pobliżu najwyższych poziomów od niemal 7 lat.

We wtorek kurs kontraktów terminowych na pallad osiągnął absolutny rekord na poziomie 2 022,70 dolarów za uncję. Na rynku kasowym uncja białego metalu kosztowała nawet 2047 USD. Przez poprzednie 12 miesięcy pallad podrożał o 61%, reagując na rosnący popyt ze strony europejskiej branży motoryzacyjnej, przerzucającej się z aut napędzanych silnikiem Diesla na auta benzynowe.

/ Bankier.pl

Ale ostatnia zwyżka kursu palladu – o blisko 11% w ciągu dwóch tygodni – wydaje się być napędzana przede wszystkim przez popyt spekulacyjny. „Im wyżej pójdą ceny, tym ostrzejsza będzie korekta” – ostrzega Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku cytowany przez agencję Reuters.

Także od 23 grudnia trwa rajd dolarowych notowań złota. Zatem królewski metal był na fali wznoszącej, zanim doszło to eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie. Przez ostatnie dwa tygodnie kurs złota poszedł w górę o 6,4% i na początku tego tygodnia osiągnął najwyższą wartość od pamiętnego krachu z kwietnia 2013 roku.

/ Bankier.pl

Analitycy przestrzegają jednak, że królewski metal jest już mocno „wygrzany”. Po ostatnich wzrostach 14-dniowy RSI przyjął wartość 84,1 pkt., sygnalizując stan silnego wykupienia rynku. W takich warunkach kurs złota jest łatwo podatny na spadkową korektę.

Z letargu „obudziły się” srebro, które przez ostatni miesiąc podrożało o 7,5%. We wtorek to właśnie srebro było najlepiej radzącym sobie metalem szlachetnych, zyskując 1,4% i osiągając cenę 18,44 USD za uncję.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj
Bylo tu nie dawno
Trza bylo brac jak ciepla kaszanke:
_____
. RPA i Rosja (oba BRICKS)
""Rosja i Republika Południowej Afryki wysadziły w powietrze globalny rynek palladu""
- zawsze to cós extra zarobia. Po co zarobic dzis 100.- jak mozna poczekac i miec 1 000.-

""Nowa runda
Bylo tu nie dawno
Trza bylo brac jak ciepla kaszanke:
_____
. RPA i Rosja (oba BRICKS)
""Rosja i Republika Południowej Afryki wysadziły w powietrze globalny rynek palladu""
- zawsze to cós extra zarobia. Po co zarobic dzis 100.- jak mozna poczekac i miec 1 000.-

""Nowa runda rajdu na rynku spowodowała zmniejszenie produkcji w Rosji, która jest największym graczem na rynku światowym z udziałem 40%. W trzecim kwartale Norilsk Nickel ograniczył dostawy o 6%""
open_mind
Rynki złota początkowo spadały podczas sesji handlowej, próbując wypełnić lukę z poprzedniej sesji, ale odwróciły się. Poziom 1570 USD był przedmiotem zainteresowania, ale w tym momencie myślę, że to tylko kwestia czasu, zanim rynek będzie nadal widział ruch oparty na najnowszym nagłówku, który oczywiście będzie Rynki złota początkowo spadały podczas sesji handlowej, próbując wypełnić lukę z poprzedniej sesji, ale odwróciły się. Poziom 1570 USD był przedmiotem zainteresowania, ale w tym momencie myślę, że to tylko kwestia czasu, zanim rynek będzie nadal widział ruch oparty na najnowszym nagłówku, który oczywiście będzie miał związek z Chińczykami lub Irańczykami. Biorąc to wszystko pod uwagę, sensowne jest, że jeśli dojdziemy do wzrostu, poziom 1600 USD będzie stanowił znaczny opór. To duża, okrągła, znacząca psychologicznie liczba, ale gdybyśmy się tam przebili, mogłoby to otworzyć drzwi do znacznie wyższych cen.

Wadą wydaje mi się, że wsparcie na poziomie 1550 $ jest znaczące, być może nawet na poziomie 1525 $. 50-dniowa EMA idzie teraz w górę i powinna oferować znaczące wsparcie. Poziom 1500 USD pokrywa się z tą średnią ruchomą, więc jest to kolejny powód, aby sądzić, że będzie wsparcie. Ostatecznie rynek jest w trendzie wzrostowym i bardzo prawdopodobne jest, że będziemy nadal iść znacznie wyżej. Odbicie od poziomu 1450 USD było również na poziomie 38,2% zniesienia Fibonacciego, co wskazuje, że na tym długoterminowym rynku jest duży impet. Wierzę, że w dłuższej perspektywie pójdziemy wyżej, to tylko kwestia czasu, zanim pojawi się jakiś nagłówek i wszystkich zaskoczy.
antydonald
,,open mind'' !!!ciociu tuska a jeszcze miesiac temu srałes ze spadnie do 1100 ... a POzostali u ciebie w domu zdrowi absolwencie akademii sowa i przyjaciele?
janciowodnik
Właśnie pękło na Au 1610 USD... od rakiet ... ale to się nie liczy ;-)
open_mind odpowiada antydonald
Misiu, wklej ten link, i wyrażaj się.
degrengolada odpowiada antydonald
apeluję o wypowiadanie się z szacunkiem do forumowiczy oraz przestrzeganie wytycznych dla społeczności. Dziękuję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki