Recesja w chińskim przemyśle

2019-01-02 08:25
publikacja
2019-01-02 08:25

Zarówno rządowe, jak i prywatne obliczenia indeksu PMI wskazują na to, że w grudniu do chińskiego przemysłu powróciła recesja. To pierwsza taka sytuacja od lutego 2016 r.

/ fot. JIANAN YU / FORUM

W poniedziałek chińskie biuro statystyczne, opracowujące wskaźnik PMI przy współpracy z Federacją Logistyki, podało, że w ostatnim miesiącu ubiegłego roku indeks spadł do 49,4 pkt. Dziś swój odczyt przedstawili analitycy z sektora prywatnego - także w tym przypadku spadł on poniżej bariery 50 pkt. - do 49,7 pkt. Oba indeksy znalazły się pod kreską oddzielająca ożywienie od recesji w chińskim sektorze przemysłowym po raz pierwszy od marca 2016 r.

Indeks "rządowy" (CFLP) oraz prywatny (Caixin) różnią się w swojej konstrukcji, dlatego warto przyglądać się obu. Pierwszy mierzy koniunkturę w większych, często państwowych spółkach, drugi z kolei bada sytuację w mniejszych, prywatnych firmach. Stąd (a nie jak się uważa - wyłącznie manipulacji statystycznych) wynikają rozbieżności w odczytach. Obecnie jednak oba indeksy znajdują się w wyraźnym trendzie spadkowym, spadając z poziomów powyżej 51 pkt. przed kilkoma miesiącami poniżej bariery 50 pkt.

Indeks PMI wg CFLP (pomarańczowy) i wg Caixin-Markit (niebieski) / Bankier.pl

Według CFLP w grudniu indeks spadł do 49,4 pkt z 50 miesiąc wcześniej i oczekiwań na poziomie odnotowanym w listopadzie. Wynik był najniższy od lutego 2016 r., a aktywność kurczyła się po raz pierwszy od czerwca 2016 r. Subindeks mierzący nowe zamówienia również znalazł się poniżej "pięćdziesiątki" (sięgnął 49,7 pkt), a subindeks mierzący nowe zamówienia eksportowe był pod kluczową barierą już siódmy miesiąc z rzędu.

Z kolei według wyliczeń Caixin i Markit Economics w grudniu indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł do 49,7 pkt z 50,2 pkt w listopadzie i oczekiwań na poziomie 50,1 pkt. Tym samym znalazł się najniżej od maja 2017 r. Subindeksy nowych zamówień oraz nowych zamówień eksportowych również wskazały na kurczenie się aktywności.

Odczyty indeksów PMI wskazują na to, że chiński przemysł musi się mierzyć ze słabnącym popytem wewnętrznym i zewnętrznym. Wśród przyczyn takiego stanu, obok najczęściej (a niekoniecznie sensownie) przywoływanych kwestii związanych z relacjami na linii Waszyngton-Pekin, są m.in. zmniejszenie ekspansji kredytowej czy cykliczne ochłodzenie w sektorze nieruchomości. Słabsze odczyty mogą być również wynikiem ograniczenia aktywności w niektórych sektorach w okresie zimowym, co jest spowodowane próbami ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez władze w Pekinie.

Najnowsze dane makroekonomiczne zza Muru dołączają do grona miar wskazujących na pogorszenie koniunktury w chińskiej gospodarce. Na razie władze nie decydują się na podjęcie drastycznych kroków w celu pobudzenia aktywności, lecz delikatnie stymulują zwalniającą gospodarkę. Podczas ostatniego zgromadzenia najważniejszych chińskich liderów pod koniec grudnia na dorocznej Centralnej Roboczej Konferencji ds. Gospodarki ustalono, że władze centralne będą w przyszłym roku prowadziły luźniejszą politykę fiskalną i monetarną: podatki i opłaty na rzecz państwa mają zostać obniżone "na wielką skalę", więcej kredytu ma trafiać do małych i średnich przedsiębiorstw, a władze lokalne mają emitować więcej specjalnych obligacji w celu pozyskania środków na inwestycje infrastrukturalne. Nie jest to jednak stymulus na skalę znaną z niedawnej przeszłości, gdy Pekin w momencie kryzysu pompował w gospodarkę biliony juanów.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
Co wy z tym PMI i recesją?
Spadek jakiegoś syntetycznego indeksu o nastrojach kierowników nie oznacza recesji
A DANE gospodarcze na razie są na plusie, także w Polsce.
samsza
Tak jak w Polsce czy RFN program oszczędzania na dzieciach skutkuje krótkotrwałym wystrzałem "postępu", a potem lata upadania na kolana pod obciążeniem armii emerytów. Europa przyjęła program ściągania migrantów z centrum płodności czyli Afryki Subsacharyjskiej. A Chińczycy pojechali, ze swoim porządkiem,Tak jak w Polsce czy RFN program oszczędzania na dzieciach skutkuje krótkotrwałym wystrzałem "postępu", a potem lata upadania na kolana pod obciążeniem armii emerytów. Europa przyjęła program ściągania migrantów z centrum płodności czyli Afryki Subsacharyjskiej. A Chińczycy pojechali, ze swoim porządkiem, do tych krajów - czyj model zwycięży?
ajwaj
Dadza se rade chinscy przyjaciele :)
Od dziesiecioleci wieszczy sie koniec Chin Ludowych, a oni ida spokojnie do przodu jak przecinak. Sa jako jedyni w swiecie doskonale upozycjonowani, infrastruktura, kontakty-inwestycje miedzynarodowe, nowe wezly Jedwabnego Szlaku, rezerwy itd.,
Nie chca przejac "altern. przywództwa
Dadza se rade chinscy przyjaciele :)
Od dziesiecioleci wieszczy sie koniec Chin Ludowych, a oni ida spokojnie do przodu jak przecinak. Sa jako jedyni w swiecie doskonale upozycjonowani, infrastruktura, kontakty-inwestycje miedzynarodowe, nowe wezly Jedwabnego Szlaku, rezerwy itd.,
Nie chca przejac "altern. przywództwa swiata w "nowym multi-polarnym porzadku > nigdy nie mieli aspiracji bycia kolonizatorem, czy ekspansji terytorialnej.
"Zachód" juz nie istnieje, nawala sie kazdy z kazdym, w USA grozi znowu wojna domowa.

Na marginesie ciekawa anal.iza z USA dot. przywódcow swiata:
Foreign Policy Journal
""Życie na planecie Ziemia wkracza w rok 2019, świat ma tylko jednego lidera. On jest Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. Nigdzie na Zachodzie nie ma żadnych prawdziwych przywódców, tylko sługi oligarchii i wasali służby.""
"Ludzkość i samokontrola Putina utrzymują pokój pomimo agresji Waszyngtonu i prowokacyjnych działań przeciwko Rosji.""
https://www.foreignpolicyjournal.com/2018/12/28/blessed-are-the-warmongers/

trooper
Zapomniałeś o najważniejszym: miliardy taniej siły roboczej.
ajwaj odpowiada trooper
Duzo taniej, ale i duzo nie taniej :)
VW najwiecej PORSCHE sprzedaje w Chinach Ludowych itd..
grzegorzkubik
Oooo widzę Chiny powoli przejmują światową gospodarkę.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki