Recesja kontra konsumenci

założyciel SpotData.pl

Światowa gospodarka zwalnia, ale tragedii na razie nie ma. Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swój półroczny raport o stanie światowej gospodarki, wskazując w nim, że wzrosła liczba ryzyk wiszących nad globalną koniunkturą, ale jednocześnie pokazując kilka pozytywnych zjawisk.

Raport „World Economic Outlook” (WEO) pod względem prognoz jest generalnie dokumentem zawsze opóźnionym wobec prognoz rynkowych, więc sama ocena gospodarki przez MFW nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Natomiast sam raport jest zawsze bardzo ciekawym dokumentem, pełnym inspirujących danych, który czytam z niezmiennym zainteresowaniem. Jest to jedna z głębszych, powszechnie dostępnych analiz tego typu. Sądzę, że każda osoba żywo zainteresowana problemami koniunktury powinna go przeczytać.

Zwrócę dziś uwagę na dwa wykresy, które znajdują się w WEO, oba załączam wraz z linkiem do raportu.

Po pierwsze, MFW ocenia, że w najbliższym roku ryzyko głębokiego spowolnienia światowej gospodarki, które można by właściwie nazwać recesją (wzrost poniżej 2,5 proc., 10 percentyl historycznego rozkładu dynamik PKB), wzrosło z ok. 7,5 do ok. 9 proc. Wzrost jest wyraźny, ale jednocześnie nie jest to raczej nic wielce niepokojącego. Takie ryzyko nie wykracza ponad to, co standardowo stanowi ryzyko szoków makroekonomicznych.

Po drugie, MFW pokazuje ciekawe dane, z których wynika, że dynamika światowych wydatków na inwestycje w maszyny i urządzenia spadła do zera, ale jednocześnie dynamika wydatków na trwałe dobra konsumpcyjne przyspieszyła. To sugeruje, że jak na razie konsumenci nie odczuwają spowolnienia w inwestycjach.

W mediach WEO opisywany jest w pesymistycznych tonach. Ale z tego raportu nie wynika, by obecne spowolnienie było czymś więcej niż cyklicznym wahnięciem, podobnym do tego z 2016 r. A odporność konsumentów na spowolnienie w sektorze inwestycyjnym wskazuje, że przeciętny obywatel świata może w ogóle tego spowolnienia nie widzieć.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 10 jag63

Recesja przyjdzie niepostrzeżenie.

1. Jest duża podaż pieniądza.
2. Bańka spekulacyjna w newralgicznym segmencie rośnie (u nas głównie nieruchomości).
3. Inflacja w sferze usług jest wysoka i przyspiesza
4. "Wojna" amerykańsko-chińska i brexit dodają do niepewności
5. Niskie stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzaniu na "czarną godzinę"
6. Presja na wzrost wynagrodzeń rośnie.
7. Recesja w Niemczech puka do drzwi.
8. Ćwierć miliona Ukraińców zamierza wyjechać dalej na Zachód.

Czyż nie jest to recepta na recesję ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 sonmi451

Coś kiepskie te dane. Pomimo rewizji w górę znacznie wzrostu w Polsce w tym roku, poziom przewidywany na 2024 jest teraz niższy (!) niż przy poprzedniej prognozie. Podniesiono zaś np. Portugalii. Włochom mocno zrewidowali w dół, Polsce mocno w górę, a tymczasem odległość w 2024 taka sama jak była poprzednio. Z d. .y te dane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 7 grzegorzkubik

Może nie będzie tak drastycznej recesji. Ostatecznie nie ma radykalnych powodów by był straszliwy kryzys.

! Odpowiedz
1 19 --__hubert__---__--__--__--__-

Niestety zobaczysz co się zacznie dziać po wyborach w USA , na chwilę obecną Trump próbuje atakować FED w celu utrzymania korzystnych danych dla wyborców . Na drugim biegunie masz banki Centralne które uciekają coraz bardziej w złoto celem obrony swojej waluty , na koniec przeanalizuj z ostatnich 12 miesięcy konsolidacje banków, zwolnienia w sektorze bankowym, w przemyśle motoryzacyjnym , wzrost cen żywności w Chinach , spadek ex portu , i co ważne susze w sektorze rolnym nie tylko w Europie !.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil