REKLAMA

Rating Izraela nurkuje. Moody's podaje jasno trzy przyczyny

Agata Wojciechowska2024-02-12 12:45redaktor
publikacja
2024-02-12 12:45

Przedłużające się wojna Izraela z Hamasem w dłuższej perspektywie będzie znacznym obciążeniem dla gospodarki kraju - stwierdziła agencja Moody's, jednocześnie obniżając rating kredytowy Izraela. 

Rating Izraela nurkuje. Moody's podaje jasno trzy przyczyny
Rating Izraela nurkuje. Moody's podaje jasno trzy przyczyny
fot. Tupungato / / Shutterstock

Agencja Moody's oceniła rating Izraela na A2 (wcześniej miał A1). Jak poinformowała w komunikacie, powodem podjęcia takiej decyzji jest: 

"ocena, że trwający konflikt zbrojny z Hamasem, jego następstwa i szersze konsekwencje w istotny sposób zwiększają ryzyko polityczne dla Izraela, a także osłabiają jego instytucje wykonawcze i ustawodawcze oraz siłę fiskalną na najbliższą przyszłość"

I dodaje, że chociaż obecnie trwają negocjacje w celu uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników z Izraela w zamian za choćby tymczasowe zawieszenie broni i zwiększenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, to nie ma jasności co do "prawdopodobieństwa, ram czasowych i trwałości takiego porozumienia"

Dodatkowo analitycy prognozują podwyższony deficyt budżetowy spowodowany zwiększającymi się wydatkami na cele wojskowe. Zapewne do końca 2024 roku Izrael wyda dwa razy więcej na obronę niż w 2022 roku. Te wydatki będą rosnąć. 

"Przerażające Morze Czerwone z oddechem Huti na karku". Kryzys trwa, a koszty (wszystkiego) pędzą w górę

Abordaż lub atak rakietami czy dronami - takie zagrożenia czyhają na marynarzy próbujących trasy przez Kanał Sueski. Rebelianci Huti stacjonujący w Jemenie spowodowali, że tylko nieliczni decydują się na wybór tej przeprawy. Wśród nich był kapitan Chirag.

W terminie szersze konsekwencje zapewne mieszczą się m.in. napięcia z Hezbollahem stacjonującym w Libanie, z Huti w Jemenie, niebezpieczeństwo dla światowego handlu, z którym kontenerowce mają do czynienia na Morzu Czerwonym, itd. Agencja ostrzega przed eskalacją tych konfliktów, zwracając szczególną uwagę na ten Hezbollahem, który mógłby oznaczać "większe zagrożenie dla terytorium Izraela". 

Warto wspomnieć, że rating A2 nadal jest uznawany za stopień inwestycyjny. Konsekwencje obniżenia go z A1 zapewne będą oznaczać przede wszystkim droższe kredyty dla Izraela.

Nie jest to też krok zaskakujący. Już w połowie października, a więc niecałe dwa tygodnie po masakrze, jaką zgotował Hamas obywatelom Izraela i pełnoskalowej wojnie jako odpowiedzi Tel Awiwu, agencja Moody's wydała ostrzeżenie o możliwości obniżenia oceny. Stwierdzono wówczas, że choć profil kredytowi Izraela był w przeszłości odporny na konflikty zbrojne, to "powaga tego obecnego stwarza możliwość długotrwałego i istotnego wpływu na kredyt". 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (14)

dodaj komentarz
einstachu
Rating Izraela - to pojęcie pozbawione sensu. Ratingi są dla potrzebujących szmalcu, a Izrael ma go w ilości nieograniczonej. Mówimy tu o koszernym szmalcu, oczywiście.
dariusz1976
Czy obniżenie ratingu dla Izraela to antysemityzm?
trpaslik
"Niech wasza mowa będzie po prostu: Tak – tak, nie – nie, bo co ponadto jest, pochodzi od złego”. Przyzwoici ludzie powinni się przeciwstawić syjonistom, mordującym mieszkańców państwa Palestyna, które napadli i od 80 lat próbują podbić i syjonistom wysyłającym jednych słowian na innych.
distefano
Holokaust palestyńskich cywili, a nie wojna. Dlaczego kłamiecie?
go_ral
izrael to rosja bliskiego wschodu, odkad powstal zaczely sie problemy na calym polwypie arabskim ale rowniez i w afryce polnocnej
inwestor.pl
Jak odcięliby Izrael od Wall Street to rating spada do CCC.
dididif
cóż, anihilacja kultur dotykających kozy i bolszewizmu jest w Gazie nieuchronna :)
distefano
Denazyfikacja w banderpolin jest jak widzę konieczna...
hylobiusnews
Moodys właśnie została uznana za najbardziej antysemistyczną agencję na świecie. I pewnie wspierają ter###yzm.

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki