Rafalska: Wypłacono ponad 11,3 mld zł z programu 500 plus

Wypłacono ponad 11,3 mld zł w ramach świadczenia 500 plus - powiedziała w piątek w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jej zdaniem po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

Rafalska: Wypłacono ponad 11,3 mld zł z programu 500 plus
Rafalska: Wypłacono ponad 11,3 mld zł z programu 500 plus (fot. P. Tracz / Kancelaria Premiera RP)

"Wypłaciliśmy już środki z programu +Rodzina 500 plus+ w wysokości ponad 11,3 mld zł; w sierpniu było to ponad 9 mld zł" - przypomniała Rafalska. Z kolei liczba dzieci korzystających z tego świadczenia to 3,8 mln - dodała.

"Patrzymy, na ile program 500 plus wpłynął lub zmienił funkcjonowanie pomocy społecznej i pierwsze dane pokazują, że liczba rodzin, która do tej pory korzystała z pomocy społecznej, zmniejszyła się" - powiedziała minister.

Według niej liczba klientów ośrodków pomocy społecznej, którzy mieli zawarte kontrakty socjalne, zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 1,1 tys. Jak dodała, w br. jest to 45 tys., a w 2015 r. było to 46 tys.

"Mniejsza liczba może wynikać z tego, że część osób przestała korzystać z pomocy społecznej, bo dziś sytuacja wielu rodzin mogła poprawić się chociażby z powodu świadczenia rodzina 500 plus, ale także z poprawy sytuacji na rynku pracy" - powiedziała Rafalska. "Można dziś powiedzieć, że rodzina poradzi sobie sama i nie chce korzystać z pomocy społecznej" - dodała.

Świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, m.in. świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych.

Rafalska odniosła się także do przeglądu emerytalnego prowadzonego na zlecenie MRPiPS przez ZUS. Jak powiedziała, to ministerstwo przygotowuje wnioski z przeglądu, a uwagi ZUS będą przez nie analizowane.

"Póki co one nie zostały - jako raport, czy uwagi - przesłane do ministerstwa i w żaden sposób nie są dla nas wiążące. Nie chciałabym się do poszczególnych pomysłów dziś odnosić, ale wiele z nich na pewno nie znajdzie miejsca w naszym raporcie" - dodała Rafalska.

Wcześniej zapowiadała, że rekomendacje z przeglądu emerytalnego jej resort przedstawi Radzie Ministrów w listopadzie. Podkreślała, że część wniosków z przeglądu zostanie przez MRPiPS przyjęta, część może nie zostać uwzględniona. Przypominała także, że przegląd emerytalny robiła instytucja, która "jest trochę jego stroną".

Minister przyjechała do Szczecina na spotkanie z przedstawicielami powiatowych centrów pomocy rodzinie z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Rozmawiano m.in. o pieczy zastępczej i funkcjonowaniu domów pomocy społecznej oraz środowiskowych domach samopomocy. (PAP)

res/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~crocodillo

Ciekawe jakie pisiory beda miec poparcie na wiosne jak rodzce pracujacy 3 mln dzieci nie obietych programen dowie sie ze ulgi prorodzinnej nie ma bo jest 500+. Rafalska wytlumaczy ze 95% dzieci bierze a ze ktores i wsumie 3 mln nic z tego nie ma to juz margines.
Myslacy bedzie brac bo glupi by nie bral jak daja, a kraj i tak pojdzie na dno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~emerytka

jak słyszę że emerytury najniższe będą więcej podwyższone a niżeli pozostałe ,to pytam się po co pracować rząd i tak nie docenia tego, bo z własnego podwórka wiem iż niskie emerytury mają kobiety które nie zhańbiły się pracą a po śmierci męża otrzymały po nim emeryturę i one są pokrzywdzone? a ten który uczciwie pracował nie zasługuje na więcej.bardzo przykre jak rząd podchodzi do waloryzacji wszyscy są równi i wszyscy winni otrzymać tak jak faktycznie przysługuje w/g wskaźnika.niech rząd weźmie pod uwagę że krzywdzi osoby ,które pracowały 35,40,45 lat i więcej często nawet kosztem zdrowia by mieć godną emeryturę a osoby z niską emeryturą do wszystkich dodatkowych świadczeń z opieki się kwalifikują a pozostali tylko z emerytury się utrzymują ??????? czekam decyzji rządu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~sl350

mam sąsiadów (patole w ciul... ), którzy mają ponad 5.500zł, 3000zł z 500+ on zarabia około 1500zł i ponad 1000zł z opieki. Ona tylko grubnie...... siedzi na ławce i się śmieje.....

Jemu już do roboty nie chce się chodzić.... bo teraz pije sporo więcej i ma w dupie czy go za to wywalą czy nie....... łepki latają jak popaprane bez żadnej kontroli... dostali 9.000zł z wyrównania razem z wypłatą za należny miesiąc... później 5,500zł miesięcznie i tydzień temu chcieli żebym im pożyczył 500zł na pewno oddadzą bo przecież mają 500+ (śmiechy)...., wynajęli garaż na graty, kupili skuter ( już popsuty)... nowy laptop, telewizor reszta w przelew.....

I ot tak działa 500+, a do tego śmieją się z nas że powinniśmy dorobić sobie dzieci bo głupi jesteśmy że oboje pracujemy i na pierwsze (jedyne) nie dostaliśmy nic.... \

A ja mówię, że powinni sobie siódme machnąć, to się śmieją, że przyjdzie czas i będzie 3500zł z 500+... a mnie krew zalewa, że za to zapłacę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 9 ~Student

Lepiej jakby kasa poszła na PO-SKIE lapówy. Lemingi by nie plakały

! Odpowiedz
6 9 ~wuu

Ile państwo musi zabrać żeby rozdać 11 mld ? Stawiam, że ze 20 mld.

! Odpowiedz
3 3 ~dasdas

Według niej liczba klientów ośrodków pomocy społecznej, którzy mieli zawarte kontrakty socjalne, zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem o 1,1 tys. Jak dodała, w br. jest to 45 tys., a w 2015 r. było to 46 tys.
dobre sobie.... po prostu kolejny 1,1 tys. polaków dało nogę za granicę - hehe... niech dobrze zbadają ile z tych rodzin faktycznie nadal tam mieszka :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~saddsadsa

Jej zdaniem po wprowadzeniu programu zmniejszyła się liczba osób korzystających z pomocy społecznej.
No niestety to kłamstwo, bo wielokrotnie powtarzano, że 500+ nie liczy się do dochodu, ani nie mogą po niego sięgnąć komornicy, także pieniądze dosłownie jakby dane w kopercie.
A że świadczenia z MOPSów wypłacane są na podstawie dochodów, to niestety ale nic w tej kwestii się nie zmieniło, a nieroby dostały po prostu mega bonus 500/1000/1500/..../5000+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~StanRS

Programy- 500+, mieszkanie+, samochody elektryczne+ dla każdej polskiej rodziny. A wy niewdzięczne tałatajstwo polskojęzyczne narzekacie że wam źle i to jest "rozdawnictwo.
Jak za poprzednich (nie)rządów polskojęzycznych tą kasę brały banki, inwestorzy zagraniczni transferowali do krajów swojego pochodzenia, to wtedy było "dobrze" i nikt nie protestował. A wy i tak z tego nic nie mieliście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 8 ~edd

Mam 1000zł co miesiąc z tego programu, ale i tak na nich nie zagłosuję.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne