Rafał Benecki dla Bankier.pl: Utrzymywanie zerowych stóp przybliża nas do bańki na rynku nieruchomości

Michał Żuławiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Bankier.pl

Utrzymywanie niemal zerowych stóp procentowych przez NBP negatywnie wpływa na dostępność kredytu i inwestycje, a jednocześnie pompuje bańkę na rynku nieruchomości – mówi w rozmowie z Bankier.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o stopach procentowych i polityce banków centralnych, które mają wpływ zarówno na kondycję całych gospodarek, jak i na nasze portfele. 

– Historia krajów, które testowały zerowe stopy procentowe pokazuje, że jest poziom, przy którym rentowność biznesu bankowego się załamuje. W Polsce ten poziom został przekroczony. To powoduje m.in. pogorszenie dostępności kredytu dla sektora prywatnego – uważa ekonomista

– W warunkach polskich aktywem, którego ceny mogą szybko rosnąć w związku z zerowymi stopami, są nieruchomości. Mnóstwo depozytów ląduje na rynku nieruchomości, co powoduje wzrost cen. Trudno jeszcze w tej chwili mówić o bańce na rynku nieruchomości, ale utrzymywanie zerowych stóp procentowych na pewno nas do tego momentu przybliża. To powoduje spadek dostępności nieruchomości w kraju, który pod tym względem ma jeden z największych deficytów w Europie – dodał Benecki.

Z naszym gościem rozmawiamy także o działaniach Narodowego Banku Polskiego na tle reszty świata oraz inflacji z punktu widzenia banków centralnych.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (44)

dodaj komentarz
piotr76
Niekoniecznie musi to doprowadzić do bańki, rozmawiałem ostatnio z insiderem z tej branży i miał ciekawe spostrzeżenia. Rzeczywiście jest większy ruch w biurach nieruchomości, ale najczęściej gotówkowi klienci są zainteresowani "upgradem", czyli sprzedażą dotychczasowego mieszkania i dopłatą do kupna większego/w Niekoniecznie musi to doprowadzić do bańki, rozmawiałem ostatnio z insiderem z tej branży i miał ciekawe spostrzeżenia. Rzeczywiście jest większy ruch w biurach nieruchomości, ale najczęściej gotówkowi klienci są zainteresowani "upgradem", czyli sprzedażą dotychczasowego mieszkania i dopłatą do kupna większego/w wyższym standardzie mieszkania/domu. Kupujących całkowicie za gotówkę w celach inwestycyjnych już prawie nie ma.
Wygląda na to, że kto miał inwestować w nieruchy to już dawno to zrobił, a reszta nie ma z czym wejść na rynek żeby bańkę nadmuchać.

trooper
Wiecie, że ponad połowa w rządzie PIS posiada mieszkania na wynajem i/lub ma inwestycje w nieruchomości?
sel
A ile mają gruntów kupionych od księży?
specjalnie_zarejestrowany2 odpowiada sel
Po co płacić skoro można ukraść państwu i podzielić się z kościołem
jasiek2017
Weź się do pracy zamiast innym zaglądać w kieszeń.
trooper
Drogie_Mieszkania+

Ceny pompowane przez duet Kaczyński+Glapiński z NBP
potodnoo
Ten wasz portal znajdzie zawsze jakiś pretekst żeby uderzyć w PiS .. Polski biznes to nie tylko deweloperka czy budownictwo .. zapytajcie może przedsiębiorców z innych branż czy dzięki temu ze stopy proc są jakie są nie maja niskich rat leasingu kredytów pożyczek itd w wielu krajach stopy proc są na podobnym poziomie Ten wasz portal znajdzie zawsze jakiś pretekst żeby uderzyć w PiS .. Polski biznes to nie tylko deweloperka czy budownictwo .. zapytajcie może przedsiębiorców z innych branż czy dzięki temu ze stopy proc są jakie są nie maja niskich rat leasingu kredytów pożyczek itd w wielu krajach stopy proc są na podobnym poziomie wiec przestańcie jątrzyć fraherzy
trooper
To że stopy w EU są niskie nic nie znaczy. Stopy procentowe w oderwaniu od inflacji nic nie znaczą. W EU inflacja jest poniżej 1% więc niskie stopy są wskazane. U nas inflacja wyskoczyła w kosmos, wszystko drożeje dookoła, więc obniżanie stóp prowadzi do przegrzania i wypaczenia na wielu frontach.
jurnydziadek
Oni chcą bańki na nieruchomościach, bo to daje pracę ich wyborcom z małych miasteczek. A poza tym nie ma nic tak patriotycznego jak kupno mieszkania/domu w Polsce, bo nie da się tej inwesytcji nigdzie indziej outsourcować/przenieść.
and-owc
Zerowych stóp jeszcze nie przerabiałem w swoim żywocie. "Mniej niż zero" to słyszałem w piosence. Bogaci mogą sobie chwilowo pozwolić na stopy mniej niż zero, biedni Nie - bo za to zapłacą. Biedota zawsze pracuje na pasibrzychów (od wieku,wieków.Amen.)

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki