REKLAMA
PIT 2023

Rafał Benecki dla Bankier.pl: Utrzymywanie zerowych stóp przybliża nas do bańki na rynku nieruchomości

Michał Żuławiński2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00

Utrzymywanie niemal zerowych stóp procentowych przez NBP negatywnie wpływa na dostępność kredytu i inwestycje, a jednocześnie pompuje bańkę na rynku nieruchomości – mówi w rozmowie z Bankier.pl Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Rafał Benecki dla Bankier.pl: Utrzymywanie zerowych stóp przybliża nas do bańki na rynku nieruchomości
Rafał Benecki dla Bankier.pl: Utrzymywanie zerowych stóp przybliża nas do bańki na rynku nieruchomości
/ Bankier.pl

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o stopach procentowych i polityce banków centralnych, które mają wpływ zarówno na kondycję całych gospodarek, jak i na nasze portfele. 

– Historia krajów, które testowały zerowe stopy procentowe pokazuje, że jest poziom, przy którym rentowność biznesu bankowego się załamuje. W Polsce ten poziom został przekroczony. To powoduje m.in. pogorszenie dostępności kredytu dla sektora prywatnego – uważa ekonomista

– W warunkach polskich aktywem, którego ceny mogą szybko rosnąć w związku z zerowymi stopami, są nieruchomości. Mnóstwo depozytów ląduje na rynku nieruchomości, co powoduje wzrost cen. Trudno jeszcze w tej chwili mówić o bańce na rynku nieruchomości, ale utrzymywanie zerowych stóp procentowych na pewno nas do tego momentu przybliża. To powoduje spadek dostępności nieruchomości w kraju, który pod tym względem ma jeden z największych deficytów w Europie – dodał Benecki.

Z naszym gościem rozmawiamy także o działaniach Narodowego Banku Polskiego na tle reszty świata oraz inflacji z punktu widzenia banków centralnych.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (44)

dodaj komentarz
piotr76
Niekoniecznie musi to doprowadzić do bańki, rozmawiałem ostatnio z insiderem z tej branży i miał ciekawe spostrzeżenia. Rzeczywiście jest większy ruch w biurach nieruchomości, ale najczęściej gotówkowi klienci są zainteresowani "upgradem", czyli sprzedażą dotychczasowego mieszkania i dopłatą do kupna większego/w wyższym Niekoniecznie musi to doprowadzić do bańki, rozmawiałem ostatnio z insiderem z tej branży i miał ciekawe spostrzeżenia. Rzeczywiście jest większy ruch w biurach nieruchomości, ale najczęściej gotówkowi klienci są zainteresowani "upgradem", czyli sprzedażą dotychczasowego mieszkania i dopłatą do kupna większego/w wyższym standardzie mieszkania/domu. Kupujących całkowicie za gotówkę w celach inwestycyjnych już prawie nie ma.
Wygląda na to, że kto miał inwestować w nieruchy to już dawno to zrobił, a reszta nie ma z czym wejść na rynek żeby bańkę nadmuchać.

trooper
Wiecie, że ponad połowa w rządzie PIS posiada mieszkania na wynajem i/lub ma inwestycje w nieruchomości?
sel
A ile mają gruntów kupionych od księży?
specjalnie_zarejestrowany2 odpowiada sel
Po co płacić skoro można ukraść państwu i podzielić się z kościołem
jasiek2017
Weź się do pracy zamiast innym zaglądać w kieszeń.
trooper
Drogie_Mieszkania+

Ceny pompowane przez duet Kaczyński+Glapiński z NBP
potodnoo
Ten wasz portal znajdzie zawsze jakiś pretekst żeby uderzyć w PiS .. Polski biznes to nie tylko deweloperka czy budownictwo .. zapytajcie może przedsiębiorców z innych branż czy dzięki temu ze stopy proc są jakie są nie maja niskich rat leasingu kredytów pożyczek itd w wielu krajach stopy proc są na podobnym poziomie wiec przestańcie Ten wasz portal znajdzie zawsze jakiś pretekst żeby uderzyć w PiS .. Polski biznes to nie tylko deweloperka czy budownictwo .. zapytajcie może przedsiębiorców z innych branż czy dzięki temu ze stopy proc są jakie są nie maja niskich rat leasingu kredytów pożyczek itd w wielu krajach stopy proc są na podobnym poziomie wiec przestańcie jątrzyć fraherzy
trooper
To że stopy w EU są niskie nic nie znaczy. Stopy procentowe w oderwaniu od inflacji nic nie znaczą. W EU inflacja jest poniżej 1% więc niskie stopy są wskazane. U nas inflacja wyskoczyła w kosmos, wszystko drożeje dookoła, więc obniżanie stóp prowadzi do przegrzania i wypaczenia na wielu frontach.
jurnydziadek
Oni chcą bańki na nieruchomościach, bo to daje pracę ich wyborcom z małych miasteczek. A poza tym nie ma nic tak patriotycznego jak kupno mieszkania/domu w Polsce, bo nie da się tej inwesytcji nigdzie indziej outsourcować/przenieść.
and-owc
Zerowych stóp jeszcze nie przerabiałem w swoim żywocie. "Mniej niż zero" to słyszałem w piosence. Bogaci mogą sobie chwilowo pozwolić na stopy mniej niż zero, biedni Nie - bo za to zapłacą. Biedota zawsze pracuje na pasibrzychów (od wieku,wieków.Amen.)

Powiązane: 20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki