RPP zmienia plany na lato 2020

2020-05-29 10:34
publikacja
2020-05-29 10:34

Rada Polityki Pieniężnej ponownie dokonała zmian w harmonogramie swoich prac. Latem członkowie będą się spotykali rzadziej niż pierwotnie planowano.

/ RPP

Według zaktualizowanego harmonogramu dostępnego na stronie NBP, najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się dopiero 16 czerwca. Jeszcze wczoraj kalendarz zakładał spotkanie w dniach 2-3 czerwca.

Za jednym zamachem zmieniono także datę posiedzenia lipcowego. W obu przypadkach dokonano także ograniczenia czasu prac z dwóch do jednego dnia.

Podobny manewr RPP wykonała już miesiąc temu – zakończone wczoraj jednodniowe posiedzenie pierwotnie miało się odbyć 4-5 maja. Wraz z przekładaniem i skracaniem posiedzeń, Rada odeszła od praktyki organizowania konferencji prasowych po posiedzeniach decyzyjnych. Nie licząc innych wystąpień publicznych (m.in. w towarzystwie premiera), prezes Adam Glapiński po raz ostatni zasiadł za mikrofonem 3 marca tego roku, kiedy dopiero pojawiały się obawy o gospodarcze konsekwencje pandemii.

Tradycyjnej do tej pory możliwości zadania pytań przewodniczącemu Rady i dwóm jej członkom nie było również wczoraj, chociaż RPP solidnie zaskoczyła ekonomistów obniżając stopy procentowe do 0,1 proc.

Podobnie było tuż po wcześniejszych dwóch cięciach, najpierw 17 marca, a potem 8 kwietnia 2020 r.. Były to pierwsze zmiany stóp procentowych w Polsce od marca 2015 r.

MZ

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jes
I o co tyle krzyku? Glapcio z pannicami wyjeżdża wtedy pod palmy to zrozumiałe, że nie będzie mieć czasu.
marianpazdzioch
Arogancja wyziera z każdego zakątka tej przeklętej władzy.
degrengolada
no tak, trzeba poskracać i poprzekładać posiedzenia, bo to przecież urlopowy czas się zaczął. W RPP się dzieje bardzo źle. Brak komunikacji to policzek dla podatnika który opłaca ich horrendalne pensje nie wiedząc nawet po co.
jsunday
"Brak komunikacji Rady z rynkami i uczestnikami życia gospodarczego oraz mylne wypowiedzi członków RPP, niespójne z ich późniejszymi decyzjami, uniemożliwiają rzetelną ocenę perspektyw polityki monetarnej i niszczą wiarygodność banku centralnego. W czasach kryzysu konieczne są zdecydowane działania, jednak równie "Brak komunikacji Rady z rynkami i uczestnikami życia gospodarczego oraz mylne wypowiedzi członków RPP, niespójne z ich późniejszymi decyzjami, uniemożliwiają rzetelną ocenę perspektyw polityki monetarnej i niszczą wiarygodność banku centralnego. W czasach kryzysu konieczne są zdecydowane działania, jednak równie ważna jest komunikacja. Tymczasem od marca RPP nie organizuje konferencji po posiedzeniu, sprawozdań z posiedzenia, a także NBP nie opublikował prognoz wskazujących na ocenę wpływu pandemii na gospodarkę i inflację. Bez tego nie ma możliwości oceny funkcji reakcji Rady" - napisano w raporcie.https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20200529/brak-komunikacji-rpp-z-rynkami-niszczy-wiarygodnosc-nbp-utrudnia-ocene-polityki
zkonopko
Bandyci i złodzieje już uzgodnili okradanie obywateli z oszczędności (stopa procentowa 0,1 przy inflacji prawie 3%), a teraz to już wakacje. I to bez żadnych wyjaśnień swojego postępowania. Co się tam będą tłumaczyć jakiemuś plebsowi
anna_domagalczyk
Nie wiedzą, kiedy wybory i nie chcą odpowiadać na pytania, stąd brak posiedzeń. Do wyborów głaskanie kredyciarzy złotówkowych i rolników (leży eksport żywności), bo to potencjalny elektorat PIS. Konsumpcja i tak spadła gwałtownie, to przez kilka miesięcy drogi import bardziej nie zaszkodzi. A po wyborach to się zobaczy.Nie wiedzą, kiedy wybory i nie chcą odpowiadać na pytania, stąd brak posiedzeń. Do wyborów głaskanie kredyciarzy złotówkowych i rolników (leży eksport żywności), bo to potencjalny elektorat PIS. Konsumpcja i tak spadła gwałtownie, to przez kilka miesięcy drogi import bardziej nie zaszkodzi. A po wyborach to się zobaczy. I pełna zgoda z @bonvivant, NBP pokazuje, że NIE dysponuje nieograniczonymi zasobami pieniądza.
bonvivant
Pani Anno, ale z Pani śmiałymi tezami o czekających nas nieuchronnie spadkach na rynku nieruchomości polemizowałbym :)

Nie dlatego, że obecne absurdalnie wysokie wyceny mi się podobają, to nie jest normalna sytuacja. Ale to bardziej pieniądz traci na wartości a nie nieruchomości zyskują. Zerowe stopy procentowe
Pani Anno, ale z Pani śmiałymi tezami o czekających nas nieuchronnie spadkach na rynku nieruchomości polemizowałbym :)

Nie dlatego, że obecne absurdalnie wysokie wyceny mi się podobają, to nie jest normalna sytuacja. Ale to bardziej pieniądz traci na wartości a nie nieruchomości zyskują. Zerowe stopy procentowe to patologia świata finansów, ich skutki w długim terminie będą nieciekawe.

Ja po wczorajszym nie przedłużam już żadnej lokaty ani obligacji oszczędnościowej.
anna_domagalczyk odpowiada bonvivant
Wystarczy poczekać i zobaczymy :-)). W świecie hipotek wspomaganych w trzech czwartych kredytem na ponad 80% LTV po prostu ten obecny masowy popyt zniknie a inny (gotówka-inwestycje) jeszcze jakiś czas się nie wytworzy, a już na pewno nie masowy. A póki co, to złotówka traci do walut, a nie odwrotnie.
bonvivant odpowiada anna_domagalczyk
Owszem, pożyjemy zobaczymy, i zobaczymy że trwałych spadków nie będzie. Mieszkań jest w Polsce ciągle niedobór a poza tym nikt nikomu za darmo nie odda.

Nie wiem też dlaczego wspomina Pani o tracącym złotym, ale to tylko wspomaga moją tezę. Pozdrawiam.
meryt odpowiada anna_domagalczyk
anna_domagalczyk "A póki co, to złotówka traci do walut, a nie odwrotnie."

4,1807 Kurs dolar amerykański NBP 2020-04-29 4,5432 EURPLN
4,0031 Kurs dolar amerykański NBP 2020-05-29, 4,4503 EURPLN

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 "Patrząc na próby ratowania kursu PLN przed totalną zwałką (widać
anna_domagalczyk "A póki co, to złotówka traci do walut, a nie odwrotnie."

4,1807 Kurs dolar amerykański NBP 2020-04-29 4,5432 EURPLN
4,0031 Kurs dolar amerykański NBP 2020-05-29, 4,4503 EURPLN

anna_domagalczyk 2020-04-29 10:13 "Patrząc na próby ratowania kursu PLN przed totalną zwałką (widać na wykresach), sądzę że to potrwa do wyborów. Potem będzie zaciskanie pasa i pewnie podwyżki stóp. Na konsumpcji w tym roku już chyba największe betony położyły krzyżyk a prywatnych inwestycji nie będzie. Ze słów pana Zubelewicza wynika, że chyba zaczęła się poważniejsza ucieczka od złotówki i to nie tylko zagranicznych inwestorów. Zawsze lepiej mieć waluty niż PLN, zwłaszcza gdy oprocentowanie takie samo."

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki