RPP: stopy procentowe w maju bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na majowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dane płynące z gospodarki nie zachęcają Rady do działania.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.

Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad trzy lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.

(Bankier.pl)

Dotychczasową bierność Rady wspierają dane z gospodarki – dynamika PKB wciąż sięga ok. 5 proc., podczas gdy inflacja konsumencka utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego NBP (w przeciwieństwie np. do Rumunii, gdzie ze względu na inflację stopy procentowe sukcesywnie idą w górę).

O 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po jej zakończeniu opublikujemy obszerne podsumowanie najważniejszych wypowiedzi. 

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
25 7 lenaa

No i bardzo dobrze.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil