REKLAMA

RPP nie reaguje na inflację i koronawirusa. 5 lat bez zmiany stóp procentowych

2020-03-04 14:45
publikacja
2020-03-04 14:45
RPP nie reaguje na inflację i koronawirusa. 5 lat bez zmiany stóp procentowych
RPP nie reaguje na inflację i koronawirusa. 5 lat bez zmiany stóp procentowych
fot. sirtravelalot / / Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na marcowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynku.

Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc równo pięć lat temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP. O konsekwencjach najtańszego kredytu w historii w artykule „Objawiają się szkodliwe efekty bierności RPP” pisze dziś Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Warto dodać, że dzisiejsza decyzja RPP została opublikowana dość późno, bo dopiero o 14:45. Jeszcze do niedawna normą był komunikat publikowany około 13.00, ostatnie pojawiały się jednak coraz bliżej 15.00. W przeciwieństwie do wielu innych banków centralnych (z Fedem i EBC na czele), NBP nie wyznacza stałych godzin publikacji komunikatów z decyzjami.

Dzisiejsze posiedzenie decyzyjne RPP było pierwszym po publikacji danych o wzroście inflacji do 4,4 proc. Nowe projekcje inflacji i PKB bank centralny przedstawi 9 marca. Niewykluczone jednak, że główne wnioski Adam Glapiński zaprezentuje już dziś.

Prezes NBP może wypowiedzieć się także na temat ewentualnych działań banku centralnego w związku z koronawirusem. Wczoraj stopy procentowe obniżyły Bank Rezerw Australii oraz amerykańska Rezerwa Federalna. Obie decyzje motywowane były obawami o negatywne efekty koronawirusa.

O godzinie 16:00 zaplanowano konferencję prasową prezesa NBP, na której zostaną omówione szczegóły decyzji. Relację z tego wydarzenia również opublikujemy na łamach Bankier.pl.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
lightning_network
jeśli koronawirus skłania FED do obniżek stóp - to:
brak obniżki + koronawirus = "podwyżka stóp"
hehe
jsunday
Już wiedzą, że obniżka stóp nic nie da, są otwarci, aby współdziałać z polityką fiskalną. Czyli czekają na to co zrobi rząd hahahhaahah

.03.2020, Warszawa (PAP) - Przy pesymistycznym scenariuszu rozwoju sytuacji za granicą odpowiedź ze strony polityki monetarnej niewiele by dała, ale jesteśmy gotowi - poinformował
Już wiedzą, że obniżka stóp nic nie da, są otwarci, aby współdziałać z polityką fiskalną. Czyli czekają na to co zrobi rząd hahahhaahah

.03.2020, Warszawa (PAP) - Przy pesymistycznym scenariuszu rozwoju sytuacji za granicą odpowiedź ze strony polityki monetarnej niewiele by dała, ale jesteśmy gotowi - poinformował prezes NBP, Adam Glapiński.
"Przy pesymistycznym scenariuszu rozwoju sytuacji za granicą (...) odpowiedź ze strony polityki monetarnej niewiele by dała, ale jesteśmy gotowi, gdyby zaszła taka konieczność" - powiedział Glapiński podczas konferencji po posiedzeniu RPP.

"Podjęliśmy prace dotyczące operacji repo, jesteśmy też otwarci, aby współdziałać z polityką fiskalną. W EBC dokonuje się przełamanie schematów myślenia, my za tym będziemy dalej podążać, ale na razie te narzędzia nie mają dla nas zastosowania, ponieważ jesteśmy w lepszej sytuacji z wielu powodów" - dodał. (PAP Biznes)

https://stooq.pl/n/?f=1340104

adamp222666
Podnoszenie pensji minimalnej - uderza tylko w przedsiebiorców - Rząd zbiera punkty + od ludu i ..... kasę z podatków od zawyżonych pensji
marcinkrakow
Jeżeli Jarek będzie się upierał przy drastycznym podnoszeniu pensji minimalnej, a NBP dalej nie będzie podnosił stóp to za chwilę będzie prawdziwa masakra na cenach! Straszyli, że jak wprowadzimy Euro to ceny skoczą, a tymczasem sami robia cos dużo gorszego!
okazjonalny
Masz rację. Euroland inflacja 1,0 %. PiSlandia inflacja 4,4 %.
Ale cóż możemy począć.
Większość w tym kraju ma wykształcenie na poziomie Somalii
i wybiera rząd o poziomie Zimbabwe.
masekrut555
Czekam na obniżki ponad miesiąc, mam zakład wiszący na 5k. Im szybciej obniżą tym prędzej trafią do mojego inwestycyjnego portfela.
kolumb1234
Jeśli żywność zdrożała najbardziej to inflacja bije w najbiedniejszych którzy procentowo najwiecej swoich dochodów wydają na jedzenie
wsx
jurny prezes, nabotoksowane słóżki, ruja, tym żyje nasz regulator.
nostsherlock
RPP reaguje tylko na komendy "prezesa" partii uważającej się za jedyną słuszną, której wszystko się należy
rippe
Jaka inflacja?
Inflacja to była za komuny, Balcerowicza i Tuska. Teraz jest przejściowy wzrost cen, które po 10 maja znacznie sie obniżą. Zwłaszcza ceny pietruszki i oleju....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki