REKLAMA

"Wirusowe" cięcie stóp procentowych w Australii

2020-03-03 07:52
publikacja
2020-03-03 07:52

Bank Rezerw Australii (RBA) zadecydował się na kolejną obniżkę stóp procentowych, sprowadzając cenę pieniądza do najniższego poziomu w historii. Bezpośrednim powodem cięcia jest koronawirus.

fot. / / thetaXstock

Stopa oprocentowania gotówki (cash rate) została obniżona o 25 pb., z 0,75 proc. do 0,50 proc. To najniższy poziom w historii Australii, która aż do niedawna cechowała się jednymi z najwyższych stóp procentowych wśród krajów rozwiniętych. Poprzednie cięcia stóp przez RBA miały miejsce w październiku, lipcu i czerwcu 2019 r.

Ekonomiści spodziewali się utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie, jednak jak czytamy w uzasadnieniu opublikowanym przez australijski bank centralny, na jego decyzji zaważyły obawy o wpływ koronawirusa na gospodarkę.

- Globalny wybuch epidemii wirusa opóźni marsz Australii w kierunku pełnego zatrudnienia i osiągnięcia celu inflacyjnego. Zarząd banku zadecydował więc, że właściwym będzie złagodzenie polityki monetarnej, aby zapewnić dodatkowe wsparcie zatrudnieniu i aktywności gospodarczej. Zarząd będzie monitorował wpływ koronawirusa na gospodarkę oraz jest gotów do dalszego łagodzenia polityki monetarnej – czytamy w oświadczeniu.

RBA jest pierwszym bankiem centralnym, który obniżył stopy w związku z epidemią. Podobnych ruchów inwestorzy oczekują od innych instytucji, w tym Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.

MZ

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki