REKLAMA
PIT 2023

Punkt zapalny w Ameryce Południowej. Wenezuela chce przejąć część terytorium Gujany

2023-12-04 04:30, akt.2023-12-04 06:46
publikacja
2023-12-04 04:30
aktualizacja
2023-12-04 06:46

Ziemia, o której mowa, jest bogata w ropę i minerały. Należy jednak do sąsiedniej Gujany. Władze Wenezueli twierdzą, że wyborcy masowo poparli w referendum zorganizowanym przez prezydenta Nicolasa Maduro przejęcie na nią kontroli.

Punkt zapalny w Ameryce Południowej. Wenezuela chce przejąć część terytorium Gujany
Punkt zapalny w Ameryce Południowej. Wenezuela chce przejąć część terytorium Gujany
fot. Ronal Labrador / / Unsplash

Wenezuelczycy zatwierdzili w niedzielę w referendum zarządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro przejęcia kontroli nad bogatą w ropę i minerały częścią terytorium sąsiedniej Gujany, ogłosiły władze wyborcze kraju.

W lokalach wyborczych przez cały okres głosowania można było zobaczyć niewielu wyborców, informuje AP, ale Krajowa Rada Wyborcza twierdzi, że głosowało ponad 10,5 mln wyborców.

Wenezuela od dawna utrzymuje, że sporne terytorium zostało skradzione podczas wyznaczania granicy ponad sto lat temu. Jednak Gujana uważa referendum za krok w kierunku aneksji części jej terytorium.

Sporny obszar to gęsto zalesiony region Essequibo, zajmujący około dwóch trzecich terytorium Gujany. Wenezuela od dawna rościła sobie prawa do tej ziemi, która jej zdaniem w hiszpańskim okresie kolonialnym znajdowała się w jej granicach.

Wenezuela odrzuca też orzeczenie międzynarodowych arbitrów z 1899 r., którzy ustalili przebieg granic, kiedy Gujana była jeszcze kolonią brytyjską. Spór nabrał dodatkowego ciężaru, kiedy niedawno odkryto na wodach Gujany pokłady ropy naftowej - podkreśliła agencja AP.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, który od 2018 roku rozpatruje spór terytorialny między Wenezuelą i Gujaną był przeciwny referendum , jednak Wenezuela nie uznaje jego jurysdykcji w tej sprawie.

Obserwatorzy referendum i sporu między Wenezuelą i Gujaną są jednak zgodni, że praktyczne i prawne skutki referendum nadal pozostają niejasne. 

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
karbinadel
Pytają własnych obywateli, czy chcą sobie zając kawał sąsiedniego państwa. Równie mądre to referendum, jaki pisowskie (o którym zresztą zapomniano dzień po wyborach)
bangladesznadwisla
Referendum w Wenezueli to tak jak wybory w rosji. Jeden wielki kit
karbinadel
To tak jak by w Polsce zrobić referendum na temat przyłączenia Zaolzia.
zoomek
Przecież tera to wiatraki i fotowoltaika. Nie tak?
Złoża wiatraków tam są?
;)

Powiązane: Wenezuela

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki