REKLAMA

Mniej banków promuje hipoteki. Na progu zimy widać cenową odwilż

Michał Kisiel2023-12-08 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-08 06:00

Z listy banków prowadzących ograniczone czasowo promocje kredytów hipotecznych zniknął z końcem listopada Alior Bank. U pozostałych kredytodawców na progu zimy widać natomiast cenową odwilż. Sprawdzamy, jak prezentują się specjalne cenniki.

Mniej banków promuje hipoteki. Na progu zimy widać cenową odwilż
Mniej banków promuje hipoteki. Na progu zimy widać cenową odwilż
/ Dall-E

Przez ostatnie miesiące lista instytucji sięgających po promocyjne instrumentarium na rynku hipotek nie ulegała znaczącym zmianom. Z końcem listopada skończyła się jednak akcja „Własne m w wielkim mieście” prowadzona przez Alior Bank. Oznacza to, że stopniał zestaw banków w naszym comiesięcznym zestawieniu.

Korekty cenników podążają „śladem węża”. O ile listopad stał pod znakiem podwyżek, to w pierwszych dniach grudnia stawki są nieco niższe niż miesiąc wcześniej. Sprzedaż kredytów hipotecznych i tak napędza dziś zupełnie inny silnik (w postaci „Bezpiecznego kredytu 2 procent”), ale lada moment okaże się zapewne, że komercyjne hipoteki pozostaną same na placu boju. Niewykluczone, że nowa sytuacja podgrzeje nieco konkurencję o potencjalnych kredytobiorców.

„Jesienią stawiam na swoje” w ING Banku Śląskim

Obecnie obowiązująca akcja promocyjna w ING Banku Śląskim trwa do 10 grudnia 2023 r. Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Wszyscy kredytobiorcy przez cały okres spłaty powinni także posiadać dostęp do systemu bankowości internetowej. Warunkiem dodatkowym uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgody na weryfikację behawioralną zwiększającą bezpieczeństwo korzystania z serwisu transakcyjnego.

Na dzień 7 grudnia 2023 r. stawki oprocentowania okresowo stałego wynoszą:

 • 7,19 proc. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji),
 • 7,14 proc. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 1,00 proc.).

W porównaniu z propozycjami z początku listopada stawki są niższe (o 0,12 i 0,14 pp.). Prowizja spadła o 0,25 pp.

W przypadku oprocentowania zmiennego stawki marży wynoszą:

 • 2,39 pp. w wersji „Łatwy start” (bez prowizji),
 • 2,34 pp. w wariancie „Lekka rata” (z prowizją 1,00 proc.).

W porównaniu z ofertą z początku listopada wartości marży uległy minimalnym zmianom. Obniżona została także stawka prowizji, o 0,25 pp.

Trwa promocja „Po sąsiedzku” w Banku BPS

Bank BPS jest jednym z banków, które oferują klientom hipoteki z dopłatami, a jednocześnie promują „zwykłe” komercyjne produkty. Akcja „Promocja po Sąsiedzku” doczekała się zmodyfikowanej drugiej edycji. Trwać będzie nie dłużej niż do 31 marca 2024 r. W jej ramach można liczyć na niższe oprocentowanie przy spełnieniu dodatkowych warunków:

 1. Podpisaniu umowy o prowadzenie rachunku ROR typu VIPKonto wraz z kartą debetową i dostępem do bankowości elektronicznej.
 2. Zawarciu umowy ubezpieczenia na życie na cały okres kredytowania z obowiązkiem utrzymywania przez minimum 5 lat z zakładem ubezpieczeń współpracującym z bankiem i za pośrednictwem banku. Bank powinien zostać wskazany jako uposażonego z polisy ubezpieczeniowej.

Marża kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym wynosi wówczas 1,90 pp., a prowizja 0 proc.

Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z bonusu dla inwestycji ekologicznych. Definiowane są one jako nieruchomości, których roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 40 kWh/m kw./rok. Marża promocyjna przez pierwszych 6 miesięcy spłaty wynosi w takim scenariuszu 0 pp.

Bank BPS oferuje także kredyt z oprocentowaniem okresowo stałym, lecz stawkę proponowaną przez kredytodawcę poznać można po bezpośrednim kontakcie z oddziałem.

mBank z promocjami dla zmiennoprocentowych hipotek

mBank przez kilkanaście ostatnich miesięcy proponował klientom kolejne edycje akcji promocyjnej pod hasłem „Spełnij marzenia”. Hipoteczny serial skończył się jednak w ostatnich dniach października i najnowsza promocja ma nowy szyld – „Cztery pory roku we własnym m”. Dopisek „edycja 1” sugeruje, że możemy się spodziewać podobnego, co wcześniej podejścia, czyli okresowego odświeżania oferty.

Akcja trwa do 10 stycznia 2024 r. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Do segmentu Intensive zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty mKonto Intensive, na który wpływa co najmniej 7 tys. zł miesięcznie i z którego spłacana będzie rata,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci z segmentu Intensive mogą liczyć na stawki marży wynoszące: 3,34 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego) i 3,84 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.).

Do segmentu Active zaliczani będą nowi i obecni klienci, którzy przez 5 lat od uruchomienia pierwszej transzy kredytu spełniać będą następujące warunki:

 • przystąpią do ubezpieczenia na życie,
 • posiadają rachunek osobisty, na który wpływa co najmniej 5 tys. zł miesięcznie,
 • wykonają minimum 15 transakcji płatniczych (kartą lub zbliżeniowo telefonem) w miesiącu.

Klienci Active mogą liczyć na promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego, które wynoszą odpowiednio 3,54 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc.) i 4,04 pp. (niższy wkład własny).

Osoby, które nie należą do segmentu Active lub Intensive (promocja „bez segmentu”) powinni przez 5 lat od dnia uruchomienia kredytu zapewnić wpływ wynagrodzenia na rachunek w mBanku lub kwoty odpowiadającej dwukrotności raty. Powinni także przystąpić do ubezpieczenia na życia. Ta grupa klientów może liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

 • 3,64 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
 • 4,14 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Wymagania są sprawdzane przez bank co pół roku. Ich niespełnienie oznacza wzrost marży o 2 pp.

Stawki na początku grudnia są niższe (o 0,15 pp.) niż miesiąc wcześniej. Przypomnijmy, że mBank kilka miesięcy temu zmienił sposób premiowania obecnych klientów. Wcześniej mogli oni otrzymać obniżkę marży o 0,85 pp., teraz o 1,35 pp. Dla nieruchomości spełniających wymóg niskiego zapotrzebowania na energię stawka może zostać dodatkowo obniżona o 0,2 pp. 

mBank – stałoprocentowo też na nowo

Również w przypadku kredytów z okresowo stałą stopą procentową mBank zdecydował się na zmianę szyldu. Teraz promocja nosi nazwę „Mieszkanie na stałe” i obowiązywać będzie do 10 stycznia 2024 r. Występują 3 warianty stawek, a wymagania są analogiczne jak w promocji „zmiennoprocentowej”. Dla klientów obecnych stosuje się analogiczną obniżkę stawki – o 1,35 pp.

Kredytobiorcy z grupy Intensive mogą liczyć na promocyjne, niższe o 2 pp. od standardowego oprocentowanie w pierwszych 5 latach spłaty. Wynosi ono 8,50 proc. dla kredytów z wkładem własnym równym 20 proc. lub wyższym oraz 9,00 proc. dla pozostałych zobowiązań.

Kredytobiorcy Active otrzymują nieco mniej atrakcyjną propozycję. W pierwszych 5 latach oprocentowanie wynosić będzie 8,70 proc. (dla wkładu co najmniej 20 proc.) lub 9,20 proc. (dla niższego wkładu własnego).

Dla pozostałych grup klientów promocyjne oprocentowanie wyniesie 8,80 proc. (przy wkładzie własnym co najmniej 20 proc.) lub 9,30 proc. (niższy wkład własny).

Wszystkie stawki są o 0,27 pp. niższe niż obowiązujące na początku listopada.

Promocyjne stawki w PKO BP

W PKO Banku Polskim wybierający ubezpieczenie od utraty pracy mogą liczyć na zerową stawkę prowizji, zaś dla klientów wybierających ubezpieczenie na życie prowizja wyniesie 0,5 pp.

Klienci posiadający "Kartę Dużej Rodziny" otrzymają propozycję prowizji obniżonej o połowę w stosunku do standardowej oferty. Zerowa prowizja obowiązuje także przy refinansowaniu kredytu hipotecznego udzielonego przez inny bank.

W ofercie Własny Kąt Pakiet, przy skorzystaniu z rachunku osobistego, ubezpieczenia utraty pracy na 4 lata, karty kredytowej lub ubezpieczenia na życie, w pierwszym roku marża jest obniżona do poziomu 1,1 pp.

Bank Pekao  – promocyjne warunki do końca stycznia

Do 31 stycznia 2024 r. przedłużono warunki promocyjne proponowane kredytobiorcom w Banku Pekao.  Można tam skorzystać ze specjalnych opcji kredytowania w dwóch wariantach. W scenariuszu z ubezpieczeniem spłaty wymaganym przez 4 lata prowizja wynosi od 0 proc. (przy standardowej marży), a minimalna stawka marży 1,84 pp.

Kredyt hipoteczny bez ubezpieczenia dostępny jest z prowizją zaczynającą się od stawki 1,99 proc. oraz marżą od 1,99 pp.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki