REKLAMA

Projekt: banki będą musiały zwrócić klientom opłatę związaną z wpisem hipoteki do księgi wieczystej

2022-07-07 11:38
publikacja
2022-07-07 11:38

Banki będą musiały zwrócić koszt zabezpieczenia, które pobierają od klientów do czasu dokonania wpisu hipoteki – wynika z projektu ustawy, który wpłynął do Sejmu.

Projekt: banki będą musiały zwrócić klientom opłatę związaną z wpisem hipoteki do księgi wieczystej
Projekt: banki będą musiały zwrócić klientom opłatę związaną z wpisem hipoteki do księgi wieczystej
/ Shutterstock

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jak wskazano w uzasadnieniu, celem rządowego projektu jest wprowadzenie zmiany, która zapobiegnie pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był zasadny.

„Cel ten ma być zrealizowany przez wprowadzenie zasady, że w przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu, związanego z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu, ustanawianej na rzecz tego banku, po dokonaniu wpisu opłata lub prowizja podlega zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę” – podano w uzasadnieniu.

Reklama

Wyjaśniono w nim, że dodatkowy koszt został zdefiniowany w projektowanej regulacji jako „dodatkowy koszt kredytu ponoszony przez konsumenta do czasu dokonania wpisu hipoteki”. To oznacza, że zaliczeniu lub zwrotowi będzie podlegała podwyższona marża, natomiast już nie koszty ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji wyliczono, że po wejściu w życie nowej regulacji banki stracą rocznie ok. 438 mln zł, czyli 4,8 mld zł w ciągu 10 lat. Taką samą kwotę zaoszczędzą gospodarstwa domowe.

„Podkreślenia wymaga również fakt, że w Ministerstwie Sprawiedliwości równolegle podjęto prace mające na celu odciążenie sądów w czynnościach o charakterze bezspornym oraz skrócenie czasu na dokonanie czynności w postępowaniu wieczystoksięgowym. Wstępnie zakłada się, że notariusze mogliby dokonywać wpisów w księgach wieczystych, które wiązałyby się z zakładaniem nowych ksiąg wieczystych przez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca, oraz wpisu hipoteki” – dodano w uzasadnieniu do projektu. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jakgol
Piękny przykład. Państwo które z taką energią od kilu lat reformuje sądy doprowadziło do tego, że na wpis do hipoteki czeka się rok i więcej a teraz kosztem swojej wybitnej pracy chce obciążyć banki.
broiniac
Popraw mnie jeśli się mylę, ale czy tu nie chodzi o nakładanie sobie przez banki dodatkowej, płatnej i obligatoryjnej usługi "zabezpieczenia wpisu do hipoteki", gdy nie ma takiego uzasadnienia ekonomicznego?
interstellar
No i bardzo dobrze, akurat ta zmiana przepisów jest uczciwa.
A do piszących o podniesieniu marży przez banki: jedne podniosą, a inne nie - to jest element konkurencji.
mohel
To dotyczy nowych kredytów czy już istniejących? Przy obecnej akcji kredytowej ro raczej martwy przepis …
ketevan
Nie do końca martwy, w najbliższych latach można się spodziewać sporej rotacji
tomkooo
ciemny lud mysli, ze bedzie mniej placil ;)
banki sobie marze podwyzsza i po klopocie ;)
pjb
A co jak banki zdecydują się czekać z uruchomieniem kredytu do wpisu na hipotece? O ile to wydłuży zakup własnego domu ?
daniel_1
Większość obywateli (dłużników) nawet nie wie o co chodzi, i co ta hipoteka?
Księgi jakieś...
Co to jest?
ketevan
Nikt nic nie będzie zwracał. Po prostu będzie wyższe oprocentowanie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki