REKLAMA

Programowanie, helpdesk, administracja - tu czeka praca w IT

2020-02-10 13:45
publikacja
2020-02-10 13:45

15 proc. wszystkich ogłoszeń w Pracuj.pl w 2019 roku dotyczyło zatrudnienia w IT. Najczęściej szukano programistów, ale nie tylko - popularnymi kategoriami były również helpdesk i administratorzy systemów. 

fot. Junior Teixeira / / Pexels

W 2019 roku utworzono 82,5 tys. ofert pracy dla specjalistów IT na serwisie ogłoszeniowym Pracuj.pl, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę. Przeciętne wynagrodzenie na tych stanowiskach wahało się od 5,5 do 18,0 tys. złotych brutto. 

- Ogłoszenia kierowane do osób zajmujących się nowymi technologiami stanowiły w minionym roku 15% ofert na Pracuj.pl. Tymczasem według danych Eurostatu specjaliści IT stanowią 3% wszystkich pracowników w Polsce. To porównanie wyraźnie pokazuje dysproporcję między zapotrzebowaniem pracodawców a realną podażą talentów w zakresie nowych technologii. Ten temat z roku na rok staje się coraz bardziej aktualny - komentuje Mariusz Kuźniewicz, senior product strategy manager w Grupie Pracuj, 

Wśród wszystkich ogłoszeń z kategorii IT najczęściej oferty kierowano do programistów (35 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • helpdesk/wsparcie techniczne (11 proc.),
  • administrowanie systemami (10 proc.),
  • analiza biznesowa (9 proc.),
  • zarządzanie projektami (7,5 proc.),
  • testowanie (7,5 proc.).

Płace zależały w dużej mierze od stopnia doświadczenia. Dla przykładku programista .NET średnio mógł zarobić 10,5 tys. zł brutto, młodszy o 5 tysięcy złotych mniej, a starszy o 2 tysiące więcej. Na wyższe stawki mogli liczyć programiści Java, stawki dla starszych programistów sięgały 14 tys. złotych. 

Na zarobki ma wpływ również w dużej mierze ścieżka ekspercka. Dla konsultanta ERP średnie wynagrodzenia sięga 8200 zł brutto, kosnultanci SAP mogą liczyć na 12 tys. zł brutto, testerzy gier na 6,6 tys., a testerzy automatyczni - 11,5 tys. zł brutto. 

WS

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Powodzenia. Ja sam nie czuję się informatykiem ale ja od kilku lat inwestuje na giełdzie i w kontrakty CFD. Czymś człowiek musi się interesować i rozwijać. Mnie cieszy wzrost wynagrodzeń bo mógłbym wykonywać nieskomplikowany zawód parkingowego byleby mieć czas na patrzenie na wykresy a dziś mamy smartfony tablety i Powodzenia. Ja sam nie czuję się informatykiem ale ja od kilku lat inwestuje na giełdzie i w kontrakty CFD. Czymś człowiek musi się interesować i rozwijać. Mnie cieszy wzrost wynagrodzeń bo mógłbym wykonywać nieskomplikowany zawód parkingowego byleby mieć czas na patrzenie na wykresy a dziś mamy smartfony tablety i dostęp do internetu. Zatem ja nie mierzę nisko. Ja chcę utrzymywać się z giełdy i wszystko temu podporządkowuje. Nie zależy mi na tyraniu w kropo za kilka kafli. Ja na początek chcę sam zarabiać na giełdzie choćby 1/3 co mają oni i rozwijać się tak by uch dogonić i przegonić u żyć na luzie.
degrengolada
@grzegorzkubik

Zauważ tylko jedną rzecz nawet Trader21 mówi w jednym wywiadzie sprzed kilku dni, że nie zna NIKOGO kto by od razu wszedł w giełdę i z niej stał się bogaty.

On i wielu mu podobnych przeszło długą drogę poprzez tworzenie firm, znajomości i rozwijania siebie a gdy już odłożyli dużą sumę
@grzegorzkubik

Zauważ tylko jedną rzecz nawet Trader21 mówi w jednym wywiadzie sprzed kilku dni, że nie zna NIKOGO kto by od razu wszedł w giełdę i z niej stał się bogaty.

On i wielu mu podobnych przeszło długą drogę poprzez tworzenie firm, znajomości i rozwijania siebie a gdy już odłożyli dużą sumę pieniędzy zaczęli się interesować jak najlepiej nimi zarządzać. Po prostu by ich nie przepuścić na lokatach i kontach oszczędnościowych.
hfjdj odpowiada degrengolada
ja też nie znam nikogo takiego. Nie znam też nikogo kulawego ani nikogo kto by się dorobił na etacie, na własnej firmie, w ogóle nikogo nie znam a sam się potrafię dorobić na czymkolwiek. Mam i świetny zawód, i potrafię prowadzić własny biznes jak również z powodzeniem inwestować. Za każdym razem jak rozmawiam z ja też nie znam nikogo takiego. Nie znam też nikogo kulawego ani nikogo kto by się dorobił na etacie, na własnej firmie, w ogóle nikogo nie znam a sam się potrafię dorobić na czymkolwiek. Mam i świetny zawód, i potrafię prowadzić własny biznes jak również z powodzeniem inwestować. Za każdym razem jak rozmawiam z januszem biznesu to się mnie pyta na czym można zarobić albo na czym ja zarabiam. No ręce opadają. To tak jakby pytać o tekst na podryw. Ile razy można tłumaczyć że to człowiek jest ważny w pierwszej kolejności a potem w drugiej to co robi. Bo jak jest gamoń to czego się tknie to na tym nie zarobić. A jak jest człowiek który potrafi to się bele czego tknie i się dorobi.
silvio_gesell
Przede wszystkim żeby wygrywać na giełdzie nie możesz zaczynać co drugiego zdania od „ja”. Myśl w kategoriach, że rządzi rynek.

https://www.youtube.com/watch?v=O-4oOvZ_K4g
znawca_wszystkiego
Żebyś się nie zdziwił. Na giełdzie zarabiają jedynie ci co emitują akcje. Cała reszta to frajerzy, dawcy kapitały. Raz czy kilka razy ci się uda, ale docelowo zostaniesz ogolony do zera i się przeprosisz z normalną pracą.
zenonn
Za wysokie wynagrodzenie szuka się doświadczonych w rzadkich zagadnieniach. Potencjalni pracownicy, "talenty", nie istnieją lub mają zatrudnienie. Nie ma się czym onanizować. To nie są oferty dla bezrobotnych , studentów, słabo wynagradzanych

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki