Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od ponad 6 lat

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w marcu 17,6% mdm i 11,1% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Podobnie jak przed miesiącem wyniki produkcji zostały zaburzone przez efekty kalendarzowe. Mimo to był to najlepszy wynik od grudnia 2010 roku.

Opublikowane dane okazały się lepsze od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wzrostu produkcji o 11,8% względem lutego oraz o 7,2% względem marca 2016 roku. Po wyeliminowaniu „czynników o charakterze sezonowym” wartość produkcji była o 2,1% większa niż w lutym oraz o 8,1% większa w marcu roku ubiegłego.

(Bankier.pl)

Przy czym należy wziąć poprawkę na korzystne różnice w liczbie dni roboczych. W tegorocznym marcu było ich aż 23. W marcu 2016 roku przypadły święta Wielkiej Nocy, formalnie redukujące liczbę dni roboczych do 22, ale dni faktycznej pracy zapewne było jeszcze mniej.

Podobny efekt zaburzył dane za luty, w którym według GUS wartość produkcji zwiększyła się tylko o 1,2% rdr, co było wówczas wynikiem znacznie słabszym od oczekiwań. Ale po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji zwiększyła się w lutym o 0,6% mdm i 4,8% rdr wobec 0,2% mdm i 4,1% rdr odnotowanych w styczniu.

Wręcz sensacyjnie dobrze zaprezentowały się dane z budownictwa. Wartość produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się aż o 17,2% rdr, odbijając się po zeszłorocznym załamaniu – w marcu 2016 roku odnotowano spadek o 15,8% rdr. Po „odsezonowaniu” dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła 9,7% mdm i 10,2% rdr, co wciąż jest wynikiem bardzo dobrym.

GUS podał również dane dotyczące liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu 2017 roku. Wzrosła ona aż o 34,5% licząc rok do roku i prawie dwukrotnie w ujęciu miesięcznym. Z kolei liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 12,3% rdr i 15,3% mdm.

Znacznie lepiej od prognoz ekonomistów zaprezentowały się też dane o sprzedaży detalicznej, co opisaliśmy w osobnym artykule. Takie rezultaty skłoniły analityków mBank Research do zaryzykowania hipotezy, iż w pierwszym kwartale wzrost produktu krajowego brutto mógł przekroczyć 4%.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
53 12 ~mx

Pisiory rozdały pożyczone pieniądze, a plebs świętuje.

! Odpowiedz
8 38 ~Polak

tani hejcik - to jedyne co wyznawca Tuska jest w stanie z siebie wykrzesać.

! Odpowiedz
20 6 ~mx odpowiada ~Polak

przecież to fakt.

! Odpowiedz
5 1 ~MacGawer odpowiada ~mx

Niedawno opublikowano fakty dot. zadłużenia za luty.

"Zadłużenie krajowe (według kryterium miejsca emisji) w lutym 2017 r. zwiększyło się o 15,2 mld zł, co było głównie wynikiem dodatniego salda emisji rynkowych skarbowych papierów wartościowych (spw; +14,9 mld zł) oraz dodatniego salda emisji obligacji oszczędnościowych
(+0,3 mld zł).

"W lutym 2017 r. zadłużenie w walutach obcych zmniejszyło się o 0,1 mld zł, co było wynikiem ujemnego salda emisji długu (-0,06 mld zł) oraz różnic kursowych (-0,02 mld zł)" - czytamy dalej w komunikacie."

Powyższe cytaty pokazują, że MF na początku roku pozycza znacznie więcej niż wydaje więc ok. 15 mld zł spokojnie lezy na ich koncie i czeka. Czy robią dobrze czy źle mozna będzie ocenić po analizie oprocentowania naszych obligacji, te raczej urośnie więc IMHO dobrze. Mam nadzieję, że dług dewizowy mniejszy o 60 mln to początek trendu zmierzajacego do zadlużania się wyłącznie w zlotym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 30 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 12 ~John

Message to the moderator: Please resign and allow an open minded person to take over.

! Odpowiedz
10 3 ~cuś_mi_to_przypomin

Rząd Wenezueli nielegalnie przywłaszczył sobie fabrykę w Valencia - poinformował amerykański koncern General Motors. To nie pierwszy taki przypadek, gdy wenezuelskie władze konfiskują majątek produkcyjny.

! Odpowiedz
3 30 ~alsa

Aż strach pomysleć jakby wyglądały wskaźniki gdyby była sprzyjająca pogoda. Budownictwo idzie teraz na pół gwizdka, bo albo ziemia do 1m zamarznięta (mrozy odpuściły dopiero w połowie marca), albo śniegu po pachy.

! Odpowiedz
6 56 ~jank

wystarczy nie kraść

! Odpowiedz
16 15 ~kasz27

Wystarczy MNIEJ kraść.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl