REKLAMA

Produkcja przemysłowa nadal dwucyfrowo w górę

Michał Żuławiński2021-07-20 10:10analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-20 10:10
Produkcja przemysłowa nadal dwucyfrowo w górę
Produkcja przemysłowa nadal dwucyfrowo w górę
/ Shutterstock

Dynamika produkcji przemysłowej pozostaje wysoka, co w dużej mierze jest zasługą ubiegłorocznego załamania. Ożywienie w przemyśle jest jednak faktem, a nasz kraj korzysta z międzynarodowej koniunktury.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w czerwcu o 18,4 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz o 4 proc. wyższa niż w maju - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To czwarta z rzędu dwucyfrowa roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce, po tym, jak w marcu odnotowano 18,6 proc., w kwietniu wzrost sięgnął absolutnie rekordowych 44,5 proc., zaś w maju przyjął wartość 29,8 proc.

Dzisiejszy odczyt okazał się tylko nieco niższy od rynkowego konsensusu, który zakładał wzrost o 19 proc. rok do roku oraz 4,5 proc. miesiąc do miesiąca.

W okresie styczeń-czerwiec wartość produkcji zwiększyła się o 18,2 proc. rdr. Rok temu o tej porze produkcja była o 6,3 proc. niższa niż w roku jeszcze wcześniejszym.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym majowa produkcja przemysłowa okazała się o 0,2 proc. wyższa niż w maju oraz była o 18,6 proc. wyższa niż w czerwcu 2020 roku.

Jak informuje GUS, We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w czerwcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 24,7 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 23,9 proc., dóbr inwestycyjnych – o 18,8 proc., dóbr związanych z energią – o 13,7 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 6,8 proc.

- W stosunku do czerwca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 32 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 47,5%, urządzeń elektrycznych – o 38,6%, metali – o 30,6%, wyrobów z metali – o 24,4%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 23,1%, papieru i wyrobów z papieru – o 22,3%, maszyn i urządzeń – o 20,0%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 19,4%.  Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 2  działach, w tym w produkcji skór i wyrobów skórzanych – o 6,9% - dodaje GUS.

Dobre wyniki polskiego sektora wytwórczego wpisują się w ogólnoświatowy trend. Za sprawą polityki lockdownów konsumenci przez wiele miesięcy mieli ograniczony dostęp do wielu usług. Równocześnie w wielu krajach rozwiniętych rządy wypłaciły ludziom nadzwyczajne zasiłki, zapomogi lub dotowały administracyjnie zamknięte przedsiębiorstwa. Konsumenci mają więc pieniądze, które chętnie wydają na dobra przemysłowe: meble, sprzęt agd i rtv czy samochody. Fakt ten sprzyja krajom takim jak Polska, w związku z korzystną strukturą produkcji. Część ekonomistów stawia wręcz tezę, że koronawirusowy kryzys i polityka lockdownów przyczyniły się do zwiększenia popytu na tańsze towary z Polski.

W piątek 23 lipca opublikowane zostaną wstępne odczyty indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. PMI dla polskiego przemysłu poznamy 2 sierpnia. Kolejny raport GUS-u o produkcji przemysłowej pojawi się 19 sierpnia.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Nawet i gdyby była 3 cyfrowa większość zwykłych ludzi ani tego wielce od lat nie odczuwa w kieszeni, portfelu, na koncie itd, ani tego nie widzi na rynku zatrudniania. Cóż jak liderowały % 1czy 2 dekady temu oferty pracy za minimum lub niewiele więcej tak liedrują nadal tyle że na coraz bardziej jeszcze z każdym rokiem Nawet i gdyby była 3 cyfrowa większość zwykłych ludzi ani tego wielce od lat nie odczuwa w kieszeni, portfelu, na koncie itd, ani tego nie widzi na rynku zatrudniania. Cóż jak liderowały % 1czy 2 dekady temu oferty pracy za minimum lub niewiele więcej tak liedrują nadal tyle że na coraz bardziej jeszcze z każdym rokiem niepewnym, czasowym, śmieciowym i niestety coraz mocniej szaro-czarnym rynku zatrudniania. Te dane są dobre dla statystyk dla zwykłego zjadacze są nierealną, nienamacalną abstratkcją nic więcej.
koperytko
Jestem ciekawy co lemingoza powymysla aby udowodnic ze to i tak tragedia dla Polski

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki