REKLAMA

Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem

2016-11-16 23:00
publikacja
2016-11-16 23:00

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem rozmawiał telefonicznie z amerykańskim prezydentem-elektem Donaldem Trumpem; Trump zapewnił, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy - poinformowała prezydencka kancelaria.

fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prezydent Duda zaprosił Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce, a prezydent-elekt zaprosił polskiego prezydenta do Stanów Zjednoczonych. "Będziemy poszukiwać terminów dla takiego spotkania albo w Stanach, albo w Polsce" - powiedział w środę PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Polski prezydent pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich i wyraził wdzięczność za jego spotkanie z przedstawicielami Polonii w trakcie kampanii oraz przychylne słowa o Polsce - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

Donald Trump - podała prezydencka kancelaria - zapewnił polskiego prezydenta, iż ceni polską społeczność w USA i jej wkład w rozwój amerykańskiego społeczeństwa i amerykańskiej gospodarki. "Podkreślił znaczenie Polski jako sojusznika USA i dodał, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy" - czytamy w komunikacie.

Minister Szczerski pytany przez PAP, czy zapewnienia ze strony amerykańskiego prezydenta-elekta dotyczyły także decyzji warszawskiego szczytu NATO, odparł, iż Trump "podkreślał, że Polska jest cenionym przez niego sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i zapewnił o dobrej współpracy polsko-amerykańskiej za jego prezydentury".

Wola rozmowy była obopólna - powiedział Szczerski pytany, z czyjej inicjatywy odbyła się środowa rozmowa telefoniczna. Szczerski ocenił rozmowę jako ciepłą i przyjacielską.

Donal Trump, który 8 listopada zwyciężył w wyborach prezydenta USA, obejmie ten urząd 20 stycznia 2017 r.

Donald Trump i Mike Pence odbyli już 30 rozmów z głowami państw

Prezydent elekt Donald Trump i wiceprezydent elekt Mike Pence odbyli blisko 30 rozmów telefonicznych z głowami państw od 8 listopada, gdy Trump wygrał wybory - poinformował w specjalnym komunikacie jego zespół ds. przejęcia administracji USA.

"Rozmowy z wieloma przywódcami, takimi jak prezydent Chin Xi Jinping czy rosyjski prezydent Władimir Putin, są znane szerszej publiczności. Na tej liście brakuje jednak liderów Afganistanu, Iraku czy Pakistanu, podobnie zresztą jak przywódców afrykańskich czy tych z Azji Południowo-Wschodniej", z którymi również rozmawiali - podkreślono w komunikacie.

Wcześniej w środę, polemizując z tezami dziennika "New York Times", który donosił, że w sztabie ds. przejęcia administracji panują spory i chaos, Donald Trump podkreślił na Twitterze, że proces przejmowania administracji "przebiega sprawnie".

"Rozmawiałem z wieloma liderami zagranicznymi" - napisał w kolejnych tweetach Trump, wymieniając przywódców Rosji, Wielkiej Brytanii, Chin, Arabii Saudyjskiej i Japonii.

(PAP)

kno/ mok/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~arek
Powiedział "How are you" i się rozłączył.
~Miki
Zadzwonił do Tumpa :-)))))
Dzień dobry tu Duda, czy zastałem Trumpa?
Niestety jest nieobecny i dzisiaj go już nie będzie.
To przepraszam, zadzwonię jutro
~bumbum
Dobrze że znaleźli wreszcie telefon do Trumpa.
~daffa
Ciekawe ile sygnałów czekał na słuchawce
~126p
Trump odebral telefon - sukces polskiego prezydenta.
~Eskimos
,,; Trump zapewnił, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy "
Rozmowa była przez telefon.
Ciekawe czy Duda wie, jak to jest po angielsku i czy dobrze zrozumiał czy Trump ma takie języki drugoplanowe jak polski, czeski i bułgarski w jednym paluszku.
,,; Trump zapewnił, że za jego administracji Polska może liczyć na Stany Zjednoczone w każdym aspekcie dwustronnej współpracy "
Rozmowa była przez telefon.
Ciekawe czy Duda wie, jak to jest po angielsku i czy dobrze zrozumiał czy Trump ma takie języki drugoplanowe jak polski, czeski i bułgarski w jednym paluszku.
Pamiętam przekaz TV z rozmowy Kwaśniewskiego z Clintonem, ,,helloł Bill"..a dalej po polsku przez tłumacza.
~Eskimos
2015 Duda prezydentem.
2016 Trump prezydentem.
2017 mam nadzieję, że mój dystrykt wygra Igrzyska śmierci.
~PasazerNostromo
Pytal o ulubiona marke wazeliny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki