REKLAMA
DZIEŃ UE

Prezes PiS: To nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli

2022-11-19 22:48
publikacja
2022-11-19 22:48

To nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli – ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju. Jako powody podał wielkość tej grupy zawodowej przy sytuacji inflacyjnej i możliwościach państwa; wskazał też na potrzebę jednoczesnego rozwiązania problemów systemowych.

Prezes PiS: To nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli
Prezes PiS: To nie jest moment na wielką podwyżkę dla nauczycieli
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Na sobotnim wieczornym spotkaniu w Jastrzębiu-Zdroju prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał na pytania zebrane przed spotkaniem, a odczytywane przez posłankę Teresę Glenc i posła Bolesława Piechę. Jedno z nich było postulatem podwyżek płac i emerytur dla nauczycieli, także w kontekście sporu znacznej części tej grupy zawodowej z obecnym ministrem edukacji narodowej.

"Jeśli chodzi o konflikt (nauczycieli z ministrem), jest tak, że każde normalne państwo prowadzi swoją politykę oświatową, historyczną także w ramach tej oświatowej, która ma kształtować pewne postawy młodych ludzi, postawy propaństwowe, postawy patriotyczne" – zaznaczył Kaczyński.

"Niestety pewna część ludzi pracujących w oświacie się temu przeciwstawia, bo ma inną, lewicową opcję. Tutaj szczególnie Związek Nauczycielstwa Polskiego, to była organizacja już od okresu międzywojennego o wyraźnie lewicowym charakterze ze znaczną penetracją także sił komunistycznych – ta tradycja niestety trwa” - ocenił.

"Mają prawo mieć oczywiście swoje poglądy, ale nauka powinna iść w pewnym kierunku. Pretensje do ministra (edukacji Przemysława) Czarnka są generalnie takie, że on chce, aby ten kierunek był jednak uznawany przez wszystkie szkoły, a po drugie chce, żeby w szkołach zapanował większy porządek, niż jest w tej chwili, bo tam naprawdę bardzo często tego porządku nie ma" – uznał.

"A od sposobu kształcenia młodych ludzi zależy bardzo wiele, zależy nasza przyszłość – i czym ten sposób jest gorszy, tym nasza przyszłość będzie gorsza" – stwierdził.

"Tu doszło do szeregu różnych błędów, tak jak w ogóle na początku istnienia III Rzeczypospolitej obok różnych interesów działały pewne przeświadczenia, które wyrosły ze sprzeciwu wobec komunizmu. One były całkowicie słuszne w walce z komunizmem, ale zupełnie niesłuszne, jeżeli się już miało czy budowało własne państwo. I to niestety często tak w dalszym ciągu jest" – zdiagnozował prezes PiS.

"Jeżeli chodzi o podwyżki, to ramach ogólnych 7,8 proc. dla budżetówki - oczywiście tak. Ale jeśli chodzi o dalej idącą reformę płac nauczycielskich, to jest z jednej strony sprawa kryzysu, ale po drugie też sprawa ułożenia kwestii, które dotąd nie zostały ułożone, bo jest tak, że jest te 18 godzin (pracy nauczyciela w klasie w tygodniu), jest bardzo dużo przerw w nauce, te urlopy łącznie są bardzo długie" – wymienił.

"Ja tych urlopów nie kwestionuję, natomiast jeżeli chodzi o te 18 godzin, można dyskutować. Zaproponowaliśmy wyraźną podwyżkę płac, ale przy zwiększeniu tej liczby tygodniowej na poziom wcale nieprzekraczający przeciętnej Unii Europejskiej. Krótko mówiąc, to nie zostało przyjęte" – zaznaczył prezes PiS.

Podkreślił też, że państwo nie ma nieograniczonych zapasów, a nauczyciele to grupa bardzo liczna, szacowana na od 0,6 mln osób do prawie 1 mln osób, licząc z innymi pracownikami oświaty i szkolnictwa wyższego.

"Jeżeli ktoś postuluje, by zrobić wielką podwyżkę, to nie jest ten moment, bo jest inflacja, a my nie mamy zamiary jej aż tak nakręcać, a z drugiej strony to sprawa, aby ta płaca została jakoś związana z wysiłkiem" – zasygnalizował, deklarując jednocześnie świadomość, że wysiłek dobrze pracującego nauczyciela jest bardzo duży. "Problem jest bardzo trudny. Będziemy starali się go rozwiązać, oczywiście w konsultacjach, rozmowach ze środowiskiem nauczycielskim" – zadeklarował.

"Ale to jest kwestia jedna z najtrudniejszych, które są przed nami; jest też bardzo trudna sprawa polskiej służby zdrowia, bo samo zwiększenie środków nie wystarczy, aby to zaczęło działać, jak powinno” – stwierdził. "Jest wiele problemów, które rzeczywiście trzeba rozwiązać. Bo one nie są na takiej zasadzie, że jest zła władza, która nie chce i są bardzo dobre środowiska, które są oprymowane przez władzę" – dodał.

"My się za ten problem weźmiemy i jesteśmy gotowi do wysiłku, ale muszą być spełnione jakieś warunki, aby to zaczęło nieco inaczej funkcjonować pod różnymi względami; nie chcę tutaj przytaczać drastycznych przykładów, ale mógłbym przytaczać np. odnoszące się do poziomu młodych ludzi, którzy skończyli szkołę podstawową, szczególnie jeśli chodzi o pewne obszary Polski. Bywa z tym bardzo, ale to bardzo niedobrze" – podkreślił Jarosław Kaczyński.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ aszw/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (96)

dodaj komentarz
websterdxb
Nauczyciele nie dostaną bo poszło na górników o prezesów spółek skarbu panstwa
zoomek
to jest dobry czas na wydawanie na Ukraińców, na pałac Saski. Warto!
Pałac Saski to jest to! Kto zarobi to zarobi - prawda?
baibina
Ile byscie chcieli Nauczyciele zarabiać za swoje 15 godzin pracy w tygodniu? wolne wakacje i swieta ferie co? 5 ty s zł to za malo za 1/3 etatu leniuchy? To idzcie do biedronki na cały! Tylko nie placzcie paniusie nauczycielusie od rzucania pilki dzieciom ze jakaś prace do domu zabieracie bo co niby tam robicie? Piłki polerujecie Ile byscie chcieli Nauczyciele zarabiać za swoje 15 godzin pracy w tygodniu? wolne wakacje i swieta ferie co? 5 ty s zł to za malo za 1/3 etatu leniuchy? To idzcie do biedronki na cały! Tylko nie placzcie paniusie nauczycielusie od rzucania pilki dzieciom ze jakaś prace do domu zabieracie bo co niby tam robicie? Piłki polerujecie czy gałe facetowi? :)
zoomek
Ja widzę na własne oczy ile pracy w domu ma nauczyciel. Więc wiem. Owszem - nauczyciel WFu - luzik. Ale inni? A jeszcze ci w szkołach średnich zawodowych? Z nauczaniem więcej niż jednego przedmiotu, labolatoria. Nie masz pojęcia człowieku.
baibina odpowiada zoomek
To są bajki dla naiwnych też byłem uczony w szkole i wiem to na pewno ... moze przez pierwsze 3 lata pracy w zawodzie cos tam muszą sie doksztalcic jesczze a potem jadą na tym samym caly czas te same klasówki te same kartkówki pisane i sprawdzane na kolanie. a wam opowaidają bajki ze sie program zmienia :) Co kontynenty się To są bajki dla naiwnych też byłem uczony w szkole i wiem to na pewno ... moze przez pierwsze 3 lata pracy w zawodzie cos tam muszą sie doksztalcic jesczze a potem jadą na tym samym caly czas te same klasówki te same kartkówki pisane i sprawdzane na kolanie. a wam opowaidają bajki ze sie program zmienia :) Co kontynenty się przesuwają?
baibina odpowiada zoomek
Kazdy to widział na własne oczy podczas epidemii - nauczycielka nie odroznia promieniu od obwodu kola i uczy takich głupot dzieci! nauczycielka matematyki liczb pierwszych od nieparzystych itd itp szkoła i ludzie jacy was uczyli to byli zupelnie inni ludzie od obecnych dzbanów jakie opanowali placówki szkolno Kazdy to widział na własne oczy podczas epidemii - nauczycielka nie odroznia promieniu od obwodu kola i uczy takich głupot dzieci! nauczycielka matematyki liczb pierwszych od nieparzystych itd itp szkoła i ludzie jacy was uczyli to byli zupelnie inni ludzie od obecnych dzbanów jakie opanowali placówki szkolno wychowawcze
drabio
Twoje wypowiedzi to dowód na antypaństwowe działanie prezesa Kaczyńskiego. Pogarda, wulgaryzmy, obelgi, chamstwo. Pan prezes jest z ciebie dumny za "propartyjna postawę" bo nie można nazwać je propanstwową.

Źle opłacany nauczyciel powoduje że zawód ten staje się coraz bardziej trudny i niewdzięczny do wykonywania.
Twoje wypowiedzi to dowód na antypaństwowe działanie prezesa Kaczyńskiego. Pogarda, wulgaryzmy, obelgi, chamstwo. Pan prezes jest z ciebie dumny za "propartyjna postawę" bo nie można nazwać je propanstwową.

Źle opłacany nauczyciel powoduje że zawód ten staje się coraz bardziej trudny i niewdzięczny do wykonywania... chociażby ze względu na ludzi takich jak ty.

Prezesie Kaczyński możesz być pan z siebie dumy mając takich wychowanków, wiernych żołnierzy propagandy.

prawnuk odpowiada baibina
człowieku, gdyby nauczyciel robił te same sprawdziany przez kilka lat, to w miejsce dawnych dobrych stawiałby ciągle niedostateczne
prawnuk odpowiada baibina
to, ze jest sporo głupich nauczycieli to oczywiste. Zresztą kto sie garnie do zawodu w którym pensje są bliskie minimalnym. Zrersztą ty jesteś czystym dowodem nauczycieli kiepskich. Nigdy nic ci nie sprawdzili.... no i tak zostało
langdon25
I jak nauczyciele ?
Nadal będziecie głosować na Balbine ?
On was uważa za komunistów .
I wcale was nie poważa.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki