REKLAMA

Prezes NBP: W 2021 r. możliwa jest sytuacja, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę

2020-10-19 10:00
publikacja
2020-10-19 10:00
fot. Michał Dyjuk / FORUM

W 2021 możliwa jest sytuacja, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę - powiedział na konferencji Banking Forum prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że banki nie powinny wypłacać dywidendy czy skupować akcji własnych.

"W kolejnych kwartałach kontynuowany będzie spadkowy trend zyskowności banków. Głównym wynikiem obciążającym wyniki banków nie będą niższe stopy procentowe, jak to się powszechnie błędnie powtarza, ale postępujące odpisy na oczekiwane straty kredytowe" - powiedział prezes NBP.

"Najtrudniejszy będzie 2021 r., kiedy możliwa jest nawet sytuacja, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę. Jest to wariant pesymistyczny, ale wykluczyć go nie można" - powiedział.

Glapiński wskazał ponadto, że mimo spodziewanej znacznej skali strat sektor jako całość posiada wysokie nadwyżki kapitału, które mogą być wykorzystane na pokrycie tych strat, a w sektorze ciągle zachowany będzie adekwatny poziom współczynnika wypłacalności i banki będą dalej mogły rozwijać akcję kredytową.

Prezes NBP wskazał, że według analiz NBP ważne jest, by banki, które mają nierozdysponowany zysk z lat ubiegłych przeznaczyły go na zwiększenie funduszy własnych.

"Należy zapomnieć o zamiarach rozdysponowania zysku z poprzednich lat w formie dywidendy czy wykupu własnych akcji z rynku. Kapitał zarządom będzie potrzebny" - dodał.

Jak wskazał, ostatnie dane gospodarcze i rewizje prognoz pokazują, że spowolnienie gospodarcze może być łagodniejsze niż NBP spodziewał się jeszcze w lipcu w raporcie o inflacji NBP.

"Pozwala to traktować nasze przewidywania co do rozwoju sytuacji w sektorze bankowym jako bardzo konserwatywne" - dodał.

W lipcu NBP szacował spadek PKB Polski w 2020 r. na 5,4 proc., a na 2021 r. prognozował odbicie o 4,9 proc. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jackus
"Po co sektorowi bankowemu zyski, skoro i tak ma wszystkie pieniądze?"
i weź Pan tu inwestuj w Polsce przez IKE...

To już wiem na co pójdzie moja niewypłacona dywidenda z PKO. Pewnie na kary od Chróstnego który po gazpromie się rozochocił.

Chyba faktycznie pozostają spółki brytyjskie z LSE.
incitatus
A ja się zastanawiałem czy przypadkiem poziom rat kredytowych nie wroci do pierwotnego poziomu cobym rezerwował 4-gwiazdkowy hotel zamiast 5-gwiazdkoweo na sylwestra i wakacje. Dzięki Adaś za wskazówkę - jak będę sączył malibu wzniose za Ciebie toast
demeryt_69
Podobno onegdaj Glapinsky był bardzo dobrze zapowiadającym się inżynierem górnictwa :)
and-owc
Na kim tu "polegać" jak nie na bankach, pyta rząd R.P. Na kościele i wiernych posłów - niebardzo, słabo rzucają do "koszyka" (co łaska). Musimy wprowadzić nowe "daniny" dla podreperowania dochodów (dziurawych butów).
rysiek58
w kryzysach ujawnia się najlepiej które branże są bardziej a które mniej potrzebne a które niezbędne. Tak jak wirus zbiera żniwo wśród ludzi tak gospodarka położy słabe firmy do grobu.
demeryt_69
Rysiek, w krajach posiadających zdrowe, solidne gospodarki sektor finansowy odgrywa kluczową rolę - stawiam dolary przecie kartoflom, że o tym nie wiedziałeś :)
mkx
To się sektor "zdziwił", że firma jednak może czasem nie mieć zysku lub nawet po prostu stratę.
antek10
Niech ten pan jeszcze wytłumaczy ludziom dlaczego ich oszczednosci trzymane w bankach tracą na wartości.
jas2
Bo trzymanie pieniędzy jest bezsensowne. Obojętnie, czy w banku, czy w skarpecie.
andregru odpowiada jas2
Jakbyś je miał to mówiłbyś co innego .

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki