TYLKO U NAS

Prezes Glapiński skomentował decyzję RPP: dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nieodpowiedzialne

2023-06-07 15:00, akt.2023-06-07 16:20
publikacja
2023-06-07 15:00
aktualizacja
2023-06-07 16:20

Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu już po raz dziewiąty zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wspominając zeszłoroczne lato, możemy powiedzieć, że traktat sopocki został utrzymany. Prezes NBP Adam Glapiński, jak zwykle dzień po posiedzeniu RPP, zabrał głos i wytłumaczył tę decyzję.

Prezes Glapiński skomentował decyzję RPP: dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nieodpowiedzialne
Prezes Glapiński skomentował decyzję RPP: dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nieodpowiedzialne
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Czerwcowa decyzja była zgodna z oczekiwaniami ekonomistów. RPP utrzymała stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. – czyli na najwyższym poziomie od ponad 20 lat. Pozostałe stopy procentowe banku centralnego również nie zostały zmienione.

"Dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nieodpowiedzialne"

Glapiński stwierdził, że "wbrew temu co się mówi, podjęliśmy walkę z inflacją przez wzrost stóp procentowych bardzo wcześnie, (...) we właściwym momencie". Podkreślił, że w przekonaniu kierownictwa NBP, RPP oraz ekspertów banku centralnego podnoszenie stóp procentowych zatrzymało się "we właściwym momencie na poziomie 6,75 proc. (...) Nie jest prawdą, że zatrzymanie się na tym poziomie oznacza rezygnację z walki z inflacją".

Reklama

"Forsowanie dalszych podwyżek stóp procentowych w sytuacji, gdy inflacja maleje, byłoby nieodpowiedzialne i prowadziłoby do zawirowań gospodarczych i spowodowania recesji" - ocenił Glapiński.

"Zostawiamy sobie furtkę, że możemy stopy podnieść, obniżyć. Podniesienie to by była reakcja na jakiś szok, który by nastąpił.(...) Jeśli inflacja zgodnie z projekcją będzie spadała szybko w dół, jeśli zejdzie poniżej poziomu 10 proc., to wtedy Rada pochyli się nad przygotowanymi dokumentami (...). Jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych kwartałach? Jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także będzie zdecydowanie spadać, to pojawia się możliwość obniżki. Rada działa racjonalnie, ale wtedy, kiedy inflacja jest niższa, na pewno poniżej 10 proc., i jest pewne, że przez kolejne kwartały będzie spadać, to wtedy obniżka jak najbardziej jest możliwa" - powiedział Glapiński.

Co z tą inflacją? Prezes NBP komentuje

"Mówiliśmy, że według naszej wiedzy i projekcji inflacja bazowa idzie w ślad za inflacją CPI, inflacją cen konsumpcji i zacznie spadać, i spada. W nadchodzących miesiącach i kwartałach szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany" - powiedział Glapiński.

"Liczę, że być może we wrześniu - ale to nie jest pewne - inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 proc., co już będzie symbolicznym przekroczeniem tej bariery, przekroczeniem Rubikonu, to będzie zdecydowanie to, że do tego celu inflacyjnego się zbliżamy" - stwierdził Glapiński.

Prezes przypomniał, że jeszcze w lutym inflacja wynosiła 18,4 proc., a w maju wynosiła już 13 proc., co było poziomem najniższym od roku. „Spadek w ciągu pięciu miesięcy wskaźnika inflacji o ponad 5 pkt. proc. to zupełnie wyjątkowe tempo” – stwierdził.

Przypomniał, że w maju – po raz pierwszy „od dawna” – ceny nie zmieniły się w stosunku do kwietnia. Dodał, że w maju po raz drugi, choć pierwszy raz „tak wyraźnie” spadła inflacja bazowa.

"Cel inflacyjny NBP jest definiowany, że jest to 2,5 proc. +/- 1 pp. (...). Na razie idziemy zgodnie z projekcją. Nie przeszkodziła w tym wojna, kolejne szoki surowcowe (...) Idziemy dokładnie z projekcją – jedyna różnica to zmiana koszyka konsumpcji przez GUS. Na razie projekcja marcowa w pełni się realizuje" - powiedział Glapiński.

Według marcowej projekcji NBP inflacja w II poł. 2025 r. wejdzie w górne pasmo odchyleń od celu inflacyjnego (2,5 proc., +/- 1 pp.).

Zarobki Polaków. Glapiński ma dobre wiadomości

"Poziom życia w Polsce, średni poziom płac realnych się obniżył przez ostatnie 1,5 roku, ale wbrew temu, co w mediach jest głoszone, to nie jest dramatyczna obniżka i (jest - PAP) przejściowa" - powiedział szef banku centralnego.

Adam Glapiński zwrócił uwagę, że nastąpił spadek płac realnych i obecnie jest na poziomie z połowy 2021 roku.

Prezes NBP zapowiedział, że "w drugiej połowie tego roku pace realne będą rosły; szybko przebijemy ten poziom z 2021". Wskazał, że wiązać się to będzie m.in. ze wzrostem PKB.

pap/bpl

Źródło:Bankier24
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (110)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
a niech no tylko się PLN trochę osłabi, to zobaczycie spadek inflacji
marok
Pod spodem jak zwykle mnóstwo wpisów propagandowych towarzyszy od wciskania kitu, jakoby to Glapiński wywołał infalcję na świecie.
prawdziwynierobot
nie no, inflacja się zawsze sama wywołuje, wiemy o tym.
samsza
Działaczka Agrounii mówiła Glapińskiemu o sytuacji kredytobiorców. Prezes NBP został zapytany o kolejne podwyżki stóp, zapewnił, że przed nami jeszcze co najwyżej jedna taka decyzja RPP. Użytkownicy mediów żartobliwie nazwali to spotkanie "traktatem sopockim".
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/glapinski-wspomina-traktat-
Działaczka Agrounii mówiła Glapińskiemu o sytuacji kredytobiorców. Prezes NBP został zapytany o kolejne podwyżki stóp, zapewnił, że przed nami jeszcze co najwyżej jedna taka decyzja RPP. Użytkownicy mediów żartobliwie nazwali to spotkanie "traktatem sopockim".
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/glapinski-wspomina-traktat-sopocki-teraz-deklaruje-bede-sie-pilnowal/q872drz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Skoro PLN umocnił się w ciągu roku do dolara o 20%, to problem z inflacją będzie miało USA a nie Polska.
friedens odpowiada jas2
Niesamowite! Ty nic z tego, co kch002 napisał/-ła nie zrozumiałeś! Jesteś stuprocentowym kaczystą: możesz aplikować o prezesurę w NBP lub w samym PiS lub zostać szefem Orlenu! Oni takich szukają.
zosia3005
Tak sobie myślę , że skoro inflacja jest ponad 10x wyższa niż być powinna ( 2,5 % ) - to byłoby sprawiedliwe aby pensja Prezesa była 10x niższa niż początkowa . Rodzi się pytanie : dlaczego zatem zarabia z roku na rok coraz więcej milionów ??!
zosia3005
10 % wyższa w obszarach istotnych dla poziomu życia przeciętnego Polaka , takich jak żywność , media itp. " Światowe ceny płodów rolnych przez poprzednie 12 miesięcy obniżyły się o blisko 20% – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tymczasem z raportu Głównego Urzędu Statystycznego 10 % wyższa w obszarach istotnych dla poziomu życia przeciętnego Polaka , takich jak żywność , media itp. " Światowe ceny płodów rolnych przez poprzednie 12 miesięcy obniżyły się o blisko 20% – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tymczasem z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że za artykuły spożywcze płacimy prawie o 20% więcej niż przed rokiem." https://www.bankier.pl/wiadomosc/Indeks-cen-zywnosci-FAO-kwiecien-2023-8535934.html

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki