REKLAMA

Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę? Pentagon nie potwierdza. Sejm przerywa obrady, premier zwołuje posiedzenie rządu

2022-11-15 18:22, akt.2022-11-16 12:24
publikacja
2022-11-15 18:22
aktualizacja
2022-11-16 12:24

Przedstawiciele polskich władz na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiali z sojusznikami z NATO o eksplozji w Przewodowie. Światowi przywódcy, w tym prezydent USA Joe Biden, zapewnili o wsparciu Polski i dotrzymaniu zobowiązań sojuszniczych.

Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę? Pentagon nie potwierdza. Sejm przerywa obrady, premier zwołuje posiedzenie rządu
Dwie rosyjskie rakiety uderzyły w Polskę? Pentagon nie potwierdza. Sejm przerywa obrady, premier zwołuje posiedzenie rządu
/ Twitter

"W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych" - przekazał Müller.

Dodał, że "wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej".

"Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują" - powiedział rzecznik rządu.

Na spotkanie przybyli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Z kolei na Twitterze pojawiają się informacje, że podczas wtorkowego zmasowanego ataku Rosjan na Ukrainę część rakiet mogła przekroczyć granicę NATO i uderzyła w terytorium Polski. 

Albo w kolejnym tweecie z innymi zdjęciami.

Tuż przed godziną 20.00 Associated Press podało, że wysoki rangą urzędnik wywiadu USA potwierdził, że rosyjskie pociski przeleciały nad granicą NATO i uderzyły w terytorium Polski, zabijając dwie osoby. Rzecznik rządu na razie milczy.

Pentagon: Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski

Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

"Nie mamy w tej chwili informacji, by potwierdzić te doniesienia" - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej, komentując informacje m.in. agencji AP o tym, że dwie rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski. AP podała te informacje powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu.

Ryder podkreślił jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i przypomniał, że USA jasno deklarowały, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. Odmówił jednak spekulacji na temat ewentualnej odpowiedzi USA. (PAP)

osk/ mhr/

Wcześniej na Twitterze Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (160)

dodaj komentarz
od_redakcji

Joe Biden: "to mało prawdopodobne, by rakieta została wystrzelona z Rosji." Czyli jednak Ukraina zabiła dwóch Polaków.
Znaczy NATO i USA zaatakuje Ukrainę, bo stamtąd nadleciała ta rakieta! I to rozumię.

od_redakcji
Przypomnę, że NIGDY nic dobrego nie spotkało nas od strony banderowskiej ukrainy.
od_redakcji
Zielinsky. Co powiesz na: Dotrzymaj umowy z Mińskiem, Pozostań neutralny, Przestańcie ostrzeliwać Donbas, Pozwól na partie opozycyjne i wolną prasę
zoomek
Spokojnie Panie i Panowie!
Przecież Ruscy mają tylko zapocone onuce.
Ale zaraz - to nie ruska w takim razie? Więc czyja?
od_redakcji
Więc rosyjskie rakiety pociski przeleciały 1000 km przez Ukrainę niezauważone i uderzyły w Polskę
Co za przypadek. Postarajcie się lepiej, bo to jest cienkie, dziecko nawet się nie nabierze.

piopoland
Rosjanie wystrzeliwują rakiety także z samolotów
od_redakcji odpowiada piopoland
A ukraińcy z rękawa
faramir_z_gondoru
A gdzie jest polska obrona przeciwlotnicza? Gdzie te wszystkie wyrzutnie "patriot"? Czy my już totalnie jesteśmy bezbronni? Rozbrojeni? Gdzie jesteś Błaszczak z gębą pełną frazesów?
piopoland
przecież zamówienie patriot jeszcze nie zostało zrealizowane, ale jedną baterię jankesi przywieźli, co by Jesionkę chronić. Widać ruska technika bardzo niecelna jest.
faramir_z_gondoru odpowiada piopoland
Poczytaj zatem poniższy artykuł z października:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polskie-patrioty-juz-na-sluzbie-Mamy-wielowarstwowa-obrone-przeciwlotnicza-8423340.html

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki